Jste zde

Robotům lze svěřit zajištění občerstvení i zábavy

Ne vždy musí být oblast robotů spojená s efektivním průmyslem a automatizací. Může být i zdrojem neobvyklé zábavy v oblasti umění. Mezi takové zajímavosti posledního měsíce patřilo zapojení robotů ABB jako hudebníků na festivalu Pražské jaro v rámci inovativního projektu SpringTEEN.

V květnu letošního roku se v rámci tradičního festivalu klasické hudby Pražské jaro uskutečnil v působivých prostorách středověkého Anežského kláštera a jeho zahrad neobvyklý projekt pod názvem SpringTEEN. Ten byl primárně věnovaný dětem a mladým hudebníkům, ale přinesl mnoho zajímavých zábavných momentů prakticky všem návštěvníkům každého věku. Mimo různých koncertů nabízel i kreativní workshopy. V rámci takového jednoho kreativního workshopu byl i zajímavý jam session s HAMU Percusssion Ensemble, který přímo zapojil do hraní i roboty ABB YuMi® a GoFa®. Zapojení kolaborativních robotů ABB, které jsou běžně určeny pro spolupráci s člověkem v průmyslové výrobě, je v tomto kreativním projektu dost unikátní. Konkrétně roboty YuMi a GoFa se staly součástí hudebního uskupení a měly v rámci workshopu inspirovat člověka k umělecké tvorbě.

Robot YuMi se zapojil do jamování s dětmi v rámci celodenního workshopu, kde malí i velcí návštěvníci ho mohli doprovodit na různé hudební nástroje a společně si zahrát vybranou skladbu. Výstupem bude pokaždé jiná melodie s fúzí klasických i překvapivých nástrojů. Jméno robota YuMi vychází z anglického „You and Me“, tedy „ty a já“. Má dvě robotická ramena, jimiž ovládal paličky rozeznívající dřevěné desky marimby zvané kameny. Každá nová interakce s robotem vytvářela nové unikátní kombinace. Mimo to se další robot YuMi pustil do zajišťování občerstvení návštěvníkům, konkrétně do výroby lázeňských oplatek, které pak i rozdával návštěvníkům hudebního odpoledne.

Robot GoFa se pak stal členem souboru jako hráč na dešťovou hůl a publiku se představil i během speciální bicí show. V ní hrál mimo jiné i na kbelíky, košťata, sudy a další perkuse všeho druhu.

Cílem účasti ABB kolaborativních robotů v projektech, jakým byl i SpringTEEN, má být neotřelou a atraktivní formou představení moderních technologií i širšímu publiku. Bylo možné zde předvést, že roboty nejsou jen čistě průmyslové stroje do výrobních hal nebo logistických skladů, ale případně dokážou být hravé a jejich použití lze nasměrovat i do zábavního průmyslu a různých interaktivních show. Nebojí se totiž ani interaktivního zapojení širokého publika, které tak na vlastní kůži má možnost se moderními roboty prakticky seznámit. To zejména u dětí a mladých lidí může probudit zájem o nové technologie a v budoucnu je tak zapojit do jejich rozvoje, zatímco seniorům to může trošku rozšířit jejich obzory moderní společnosti. A to je také jeden z důvodů, proč se chtějí velké průmyslové společnosti takovýchto akcí aktivně účastnit.

Odkazy:

Hodnocení článku: