Jste zde

Regulátor teploty pro Pt100

Tentokrát si neukážeme produkt velké firmy, ale z širokého portfolia produktů panelových měřidel máme pro praktickou aplikaci zajímavý regulátor teploty s čidlem Pt100.

Tento regulátor poslouží k nastavení a udržování teploty olejového tanku, kde jeden z hlavních požadavků byl dobrý poměr cena/výkon. Proto se podívejte i na videoukázku - jednoduché a funkční.

Celý digitální regulátor má sympatické malé rozměry 87 x 36 x 83 mm, v příslušenství najdete dva držáky pro montáž přístroje a to je vše. V podstatě nic víc není potřeba. Výrobce Jakub Štěpánek nabízí tyto přístroje v nepřeberných variantách, není problém si domluvit jiné speciální funkce. Každý přístroj se totiž po objednání vyrábí, takže vám jej upraví podle představ. Dodávka našeho přístroje trvala asi týden.

 

Připojení signálů obstará pevná svorkovnice ze zadní strany přístroje s univerzálním popisem.

Původně jsme si ještě chtěli na volné vstupy přidat další funkce, což by nebyl problém, nakonec jsme ale zvolili standardní variantu regulátoru.

 

Zapojení našeho dvou výstupového přístroje je jednoduché, připojení Pt100 pouze dvoudrátem. Každý tranzistorový výstup unese 750mA a spotřeba přístroje opravdu nepřesáhne 50mA. Napájení 10-28VDC, měřící rozsah -50°C až +400°C, rozlišení vstupu 22bitů.

 

Přístroj vyniká jednoduchostí nastavení a snadným ovládáním. Tyhle tři čárky signalizují nepřipojený snímač teploty, nebo snímač mimo rozsah.

Jestliže Vás také zaujal jiný odstín žluté v levém horním rohu čelní strany, nejedná se o zatečení kapalinou, ale o "imidž". 

 

Pro nastavení přístroje slouží několik parametrů, stačí si jednou přečíst návod a hotovo. Máme k dispozici 2x žádané hodnoty teploty, 2x hystereze, zaheslování přístroje a nezbytné nastavení jasu displeje. 

 

Celé nastavení a hlavně funkci překontrolujeme pomocí odporové dekády, která simuluje snímač teploty Pt100.

 

Sepnutí každého tranzistorového výstupu je signalizováno LED diodou na čelním panelu. Aktuální teplota 57,8°C.

 

Díky dvěma nezávislým výstupům můžeme použít regulátor ve funkci ohřev pomalu a rychle, tedy při větší odchylce jsou sepnuty oba výstupy, při menší pak stačí jeden s menším výkonem.

 

Na závěr si ukážeme maximální a minimální jas displeje přístroje, který se nastavuje v parametru 98.

Tohle se ukázalo jako nezbytné, na plný jas přístroj svítil až moc.

 

Pak už zbývalo jen přístroj osadit do skřínky a odzkoušet v kompletu před konečnou montáží.

 

Praktická videoukázka digitálního teplotního regulátoru: http://youtu.be/Ys9KU7Q29R0?hd=1


Závěr:

Tyto přístroje nejsou vybaveny rozsáhlým nastavením nepřeberných funkcí, nic Vás proto zbytečně nemate, přesto je možné je použít nejen jako ukazovací zařízení, ale i pro jednoduché řízení. Navíc můžou obsahovat integrovaný převodník RS485 s protokolem MODBUS. Jakmile pomine letní období, seznámíme Vás s některými dalšími zajímavými přístroji Jakuba Štěpánka.

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku:

Výrobce přístroje, informace a podpora: http://www.panelovameridla.cz/

 

Další články o PLC, Scada/HMI, pohonech, software a komponentech nejen pro průmyslové aplikace najdete na http://automatizace.hw.cz

 

Hodnocení článku: