Jste zde

Q-buddy: kontrola kvality mechanických dílů na základě hmotnosti

Q-buddy ukazuje, že i složitý problém může mít jednoduché řešení. Pro základní kontrolu drobných mechanických dílů využívá přesné vážení.

V dnešní době není nic neobvyklého, že technologové a procesní inženýři hledají nekompromisně nejlepší řešení pro kontrolu kvality, včetně laserového měření, využití rentgenu nebo kombinace více metod. Tyto technologie jsou ovšem vhodné zejména pro větší výrobky, protože mají své prostorové limity a potřebu pozicování dílů pro měření. Když se podaří najít to nejlepší technické řešení, projekt narazí na rozpočet. Samotná technologie, vestavba do linky, náklady na IT připojení…to vše často vede k tomu, že projekt měření dostane stopku hned na začátku.

Těchto faktů jsou si vědomi i vývojáři v německém Ypsotecu a pro kontrolu malých mechanických součástek nabízí překvapivě jednoduché řešení-přesnou kontrolu hmotnosti v kompaktním mini linkovém provedení. Q-buddy je umístěn v samostatné skříni, kterou lze přistavit k výstupu jakéhokoli obráběcího automatu. Vyrobené díly jsou následně zváženy a ty, které neodpovídají stanovené toleranci vyřazeny. Před vstupem na váhu jsou díly pro jistotu ještě očistěny. Jeden cyklus tak zabere kolem 20 sekund, takže celková kapacita kontroly a třídění je kolem 180 dílů za hodinu.
Vedle jednotlivé kontroly Q buddy sleduje i trendy a při zapojení do sítě nabízí i odesílání zpráv nebo zastavení výrobního stroje.

Provedení linky Q buddy je maximálně univerzální pro přistavení a napojení na širokou řadu různých obráběcích center, a to jak z hlediska elektroniky, tak po stránce mechanické. Samozřejmostí je výškové nastavení a adaptabilní připojení vstupu obrobků, které eliminuje nutnost manuální manipulace.

Od 30. května do 2. června 2 500 vystavovatelů představí v Hannoveru své technologie pro továrny a energetické systémy budoucnosti. Pod hlavním tématem Industriální transformace předvedou, jak mohou propojená výrobní zařízení fungovat efektivněji a šetřit zdroje a také jak vyrábět a přenášet energii udržitelným způsobem.

I v letošním roce mají čtenáří Hw.cz možnost získat vstupenky na veletrh zdarma na základě registrace na webu veletrhu
https://www.hannovermesse.de/en/

Hodnocení článku: