Jste zde

Průmyslový refraktometr IRM-11

Kvalitní průmyslový refraktometr pro použití v chemické či potravinářském průmyslu musí poskytovat kvalitní nerezové pouzdro a vysoký stupeň krytí. Pěkným příkladem průmyslového refraktometru je snímač IRM-11.

V článku "Refraktometr = měření kvality a složení různých kapalin" jsme si ukázali princip funkce i typy provedení různých verzí mechanických a elektronických refraktometrů. Zajímavým zástupcem moderního průmyslového provedení refraktometrů je snímač IRM-11 společnosti ANDERSON-NEGELE.

Průmyslový refraktometr IRM-11

Refraktometry IRM-11 společnosti ANDERSON-NEGELE jsou již plně elektronické snímače, které byly speciálně navrženy pro hygienické aplikace měření indexu lomu nebo koncentrace cukru/sacharózy v roztoku v potravinářském, nápojovém a farmaceutickém průmyslu.

Princip měření indexu lomu  je zde realizován prostřednictvím systému "měření mezního úhlu", tedy tak, že LED světelný zdroj směruje světlo do procesního média přes specializovanou optiku vytvářející společně s měřením médiem funkci optického hranolu. Hustota měřené kapaliny dotýkající se povrchu čočky / hranolu má přímý vliv na změnu mezního úhlu odrazu / lomu světla optického rozhraní snímač - kapalina, který se vyhodnocuje na přijímači (podrobný popis principu je v článku  "Refraktometr = měření kvality a složení různých kapalin" ).

Vzniklý elektrický signál elektrooptického přijímače, který současně měří i teplotu pro kompenzaci tepelného účinku, je zpracováváno interní elektronikou Ta uvádí výsledek nejen v hodnotách indexu lomu, ale i jej převádí na hodnotu stupnice měření cukernatosti roztoku BRIX či  Plato, případně i na jiné jednotky v závislosti na výběru měřítka.

Jako průběžné procesní signálové rozhraní je k dispozici analogový proudový výstup 4–20 mA. Současně lze integrované přes USB rozhraní IRM-11 připojit k PC a prostřednictvím bezplatného softwaru "e-Prism", který umožňuje provést přesné nastavení funkce i provést kalibraci refraktometru.

 

Elektrické připojení pomocí 4-pinového konektoru M12 napojeného na vnitřní svorky a uvnitř se nachází i mikroUSB  port pro nastavení a kalibraci snímače z PC prostřednictvím bezplatného softwaru "e-Prism".

Refraktometr IRM-11 poskytuje měřící rozsah:

  • indexu lomu 1,3330 až 1,5000 nD s přesností měření ±0,0002 nD,
  • koncentrace cukru/sacharózy v roztoku 0...85 °Brix nebo 0...30 °Plato s přesností měření ±0.10 °Brix i °Plato. 

 Refraktometr IRM-11 je například schopen nepřetržitě průběžně sledovat a určovat:

  • obsah cukru v džusech či jiných nápojích a kapalinách nebo koncentráty ovoce, hroznů či zeleniny v rozsahu 0 ... 32 °Brix,
  • analýzu množství alkoholu v nápojích v rozsahu 0...32 °Brix = 30...130 °Oe (Oeschsle) = obsah alkoholu 4,4...19%,
  • obsah soli NaCl v kapalinách, jako například mořská voda, nápoje, nálevy apod. v rozsahu 0...10 °Brix.

Refraktometr IRM-11 je vyroben na všech smáčených místech z vysoce jakostní nerezové oceli 316L a opatřený vysoce mechanicky odolnou safírovou snímací optickou plochou. Díky tomu poskytuje snímání kapaliny o trvalé teplotě až do 100°C v potrubních systémech natlakovaných na -1 až 20 barů. Krytí IP69k odolávající tlakové mytí CIP/SIP systémem s teplotou až 140°C.

Provedení a rozměry refraktometru IRM-11.

Možné konfigurace provedení refraktometru IRM-11.

Odkazy:

Hodnocení článku: