Jste zde

Průmyslový počítač ThinkIO v podobě PLC na DIN lištu

Průmyslový počítač nemusí být vždy jen v podobě desky nebo plechové krabičky bez možnosti snadného rozšíření o vstupy / výstupy a moduly průmyslových sběrnic. Jednou ze zajímavých výjimek jsou počítače ThinkIO, které kombinují moderní dvoujádrové procesory Intel se vzhledem a snadným rozšířením kompaktních PLC. Upevňují se na DIN lištu.

Průmyslové počítače se proti PLC vyznačují výrazně vyšším výkonem a tedy i rychlejším zpracováním dat a také použitím klasických grafických operačních systémů, ať již těch běžných OS nebo ty optimalizované pro zpracování dat v reálném čase (RTOS). Často je však na překážku jejich provedení ve formě „krabice“, více méně jako klasické PC, která se například špatně umisťuje do skříně a vůbec má velmi omezené možnosti digitálního napojení v podobě binárních vstupů a výstupů (GPIO) nebo připojení na průmyslové sběrnice typu Profibus. Z tohoto více méně klasického rámce pak vybočuje zajímavé provedení průmyslového PC typu Embedded IPC od společnosti Kontrol s názvem ThinkIO. To si při výbavě a výkonu počítače stále ještě udržuje flexibilitu snadnou rozšiřitelnost a připojovací schopnost PLC systémů. Přitom využívá nejmodernější procesory Intel, paměť v řádu GB, integrovanou grafiku s video výstupem a použití operačního systému natahovaného z interní Flash paměti sloužící jako malý disk. Konkrétně je počítač optimalizován a navržen pro běh s OS Embedded real-time Linux 2.6 a Windows XP embedded. Případně pomocí softwaru IEC 61131-3 SoftPLC CoDeSys pak lze „imitovat“ přímo funkci PLC systému.

Nejen že ThinkIO má i vlastnosti PLC, ale také tak vypadá, protože základní procesorovou (počítačovou) jednotku na DIN lištu je možné z pravé strany rozšířit o připojovací svorkovnice digitálních vstupů a výstupů (Modular-IO) a rozhraní průmyslových sběrnic. Konkrétně Profinet RT, Profibus DP, CANopen nebo DeviceNet. Poskytuje tak zároveň klasické „počítačové“ konektory a rozhraní typu USB 2.0, Ethernet, RS-232, a i zmíněné průmyslové sběrnice a plejádu binárních vstupů a výstupů.

Pojďme se podívat na konfiguraci základní procesorové jednotky. Ta na první pohled vypadá vždy stejně, protože pro všechny se využívá stejné praktické pouzdro velikosti 224 x 100 x 70 mm s již integrovaným držákem na 35 mm DIN lištu. Také napájení je vždy 24 V DC. Dle označení typu ThinkIO-Duo/-Solo nebo ThinkIO-P jsou však vybaveny buď moderními procesory Intel Core Duo 1.2 GHz (verze ThinkIO-Duo) či Intel Celeron M ULV 423 1.06 GHz (verze ThinkIO-Solo) nebo Intel Celeron M 600 MHz či Intel Pentium M 1.4 GHz (typ ThinkIO-P). Samozřejmě ve všech případech jsou jen pasivně chlazené (tedy jen chladičem bez větráků). Ve všech případech lze jednotky osadit až 1GB RAM paměti. Tu pak doplňuje bateriově zálohovaná RAM 512 kB, kde data zůstanou i po vypnutí napájení.

Jako nosič dat a hlavního operačního systému již dnes běžně slouží Flash paměti. Zde však mimo běžně přítomného Compact Flash slotu pro CF karty je zde také Flash přímo integrovaná na desce počítače v rozsahu 2 nebo 4GB. Ta tedy například může být celá použita pro OS a pro data dále využít externí CF kartu větší velikosti (např. až 16 GB). Součástí CPU jednotky je i integrovaná grafika vyvedená na dnes již běžné digitální video rozhraní DVI-I.

Z pohledu komunikace s okolím jsou konkrétně přítomny 2x USB 2.0 konektory, 2x 100 Mb nebo 1Gb ethernetové rozhraní na klasickém konektoru RJ-45 a jedno sériové rozhraní RS-232 na 9pin konektoru. Z pohledu digit. I/O vývodů je v základu přítomno 7 vstupů a 2 výstupy plus k tomu ještě reléový výstup watchdogu, Start/Stop přepínač a reset. Uvnitř pak najdete i hardwarový obvod reálných hodin (RTC). Následně lze pak takto vybavené základní jednotky rozšířit o další digitální (binární) I/O pomocí vychytaného WAGO-I/O systému nebo je doplnit o již zmíněné moduly průmyslových sběrnic.

Výrobce pak dále zdůrazňuje bezúdržbovost celého systému, protože jednotky neobsahují žádné komponenty, které by bylo nutné nějak udržovat. Nejsou zde přítomny žádné mechanické pohyblivé komponenty, žádné výměnné baterie, žádné větráky, ani větrací otvory. Díky celohliníkovému šasi, který se celý chová jako jeden velký chladič, je pak možné průmyslový počítač používat při teplotách 0°C až +55°C (základní provozní teplotní rozsah) nebo až v rozsahu -40°C až +70°C v modifikovaném provedení.


Vytvořil z tiskové zprávy a informací výrobce: Antonín Vojáček

DOWNLOAD & Odkazy

  • Stránky výrobce, společnosti Kontron - www.kontron.com/
  • Další články a testy o snímačích, PLC, komponentech nejen pro průmyslové aplikace najdete na stránkách serveru automatizace.HW.cz  
Hodnocení článku: