Jste zde

Průmyslový počítač s 10x COM a 16x DI/DO rozhraním

V nabídce společnosti Advantech můžete najít zajímavé průmyslové PC s označením ITA-1000 s 10 sériovými komunikačními COM porty a s 16 binárními vstupy a 16 spínanými výstupy. Přesto nechybí ethernet, USB, grafika apod. CPU je Intel Atom.

Stále mnoho průmyslových aplikací vyžaduje připojení mnoho periferních ovládacích nebo měřících zařízení prostřednictvím klasické sériové komunikace typu RS-232, RS-422 nebo RS-485. Souhrnně označované jako COM rozhraní. Také hodně snímačů či naopak akčních členů vyžaduje připojení jen jednoduchými binárními vstupy a výstupy.

Většina průmyslových počítačů na trhu však velkým množstvím těchto rozhraní neoplývá a většinou se počítá s připojením různých hubů či externích rozhraní přes Ethernet či USB, které je však nutné také někam upevnit, zapouzdřit apod. a nebo se počítá, že tyto funkce na nižší úrovni vykoná nějaké PLC či jiný distribuovaný systém. Přesto jsou na trhu i některá průmyslová PC, která poskytují mnoho vestavěných COM rozhraní i binární vstupy a výstupy. Jedním je počítač s označením ITA-1000 od společnosti Adventech.

Průmyslové PC Advantech ITA-1000

Počítač ITA-1000, případě ještě jeho podvarianty ITA-1100 a ITA-1200, vypadá na první pohled hned zvláštně. A to jak z přední čelní strany, tak i ze zadní strany. Na předním panelu Vás hned upoutá velké, tedy spíše by se měla říct obrovské množství signalizačních LED diod rozdělených do třech „bloků“ v oddělených vyznačených rámečcích označených jako COM, I/O a LAN. V každém bloku se pak vyskytují nad sebou dvě řady LED. V bloku I/O indikují aktivního stavu některého ze 16 vstupů či výstupů (I/O), v bloku COM pak funkci vysílání či přijímání dat na sériové lince (signál na pinech TX, RX) a nakonec v bloku LAN indikují aktivitu některého ze dvou instalovaných ethernetových rozhraní. Osobně jsem ještě žádné průmyslové PC s takovou indikací ještě neviděl. Spíše to připomíná ethernetový switch.

Stejně, ba dokonce i více zajímavá je také zadní strana PC. Zde také strnete v úžasu, protože například já jsem tolik sériových 9pinových D-SUB COM portů pohromadě u počítače ještě snad neviděl. Celkem 10 konektorů COM je opravdu hodně. Přitom všechny nemají stejnou funkci:

  • 6x COM s funkcí RS-232
  • 2x COM s volbou RS-232, RS-422 nebo RS-485
  • 2x COM pro přenos RS-422/RS-485

Tuto neobvyklou nabídku dále doplňují dva 16pinové konektory, přičemž jeden realizuje 16 binárních vstupů (DI) a 16 spínaných výstupů (DO). To však není vše. Ty jsou instalované prostřednictvím dvou vestavěných PCI karet, a teoreticky by je bylo v případě potřeby možné demontovat. Tohoto využívají různé další provedení, kde například v nabízené verzi ITA-1100 sice nenajdete zmíněné DI/DO, ale místo nich najdete další dva COM porty navíc, tedy ve výsledku tedy 12 COM portů.

Z toho je hned patrné pro jaké aplikace se toto vestavný počítač hodí, protože ostatní výbava je již cca shodná s výrobky konkurenčních firem. To v praxi znamená, že dále na zadní straně najdeme dva RJ-45 konektory 10/100/1000 Base-T specifikace Ethernetu, 7x klasický USB konektor se specifikací USB2.0 či 1x klasický 6pinový PS/2 konektor pouze pro klávesnici (myš si připojte na USB).

Samozřejmě nechybí možnost duální připojení monitoru / displeje (tj. možnost připojení dvou displejů) prostřednictvím běžného VGA konektoru a pro LCD vhodnějšího 24/48bitového rozhraní DVI / LVDS. Ty obsluhuje na základní desce vnitřního jednodeskového počítače (SBC) integrovaná grafika Intel GMA950 podporující rozlišení až 1600 x 1200 pixelů s možností sdílení až 224 MB nainstalované SDRAM paměti. Pro tu je určen jeden vestavěný SODIMM slot podporující provedení DDR2 400/553 MHz o velikosti až 2 GB.

Již název integrované grafiky Vám může napovědět typ použitého procesoru (CPU). Tím je samozřejmě Intel Atom N270 1,6 GHz s 512 kB Cache paměti a čipsetem Intel 945GSE. V tomto případě jde však o správné CPU na správném místě, protože i s hledem, že tu chybí zvukovka, bude toto průmyslové PC nasazováno hlavně na zpracování dat ze snímačů a řízení akčních řídících prvků a ne na žádné multimediální aplikace vyžadující vysoký výpočetní výkon, po které se Atom opravdu nehodí.

 

Z pohledu rozhraní pro načítání a ukládání dat a provoz operačního systému je k dispozici slot pro Compact Flash kartu typu I/II a SATA rozhraní s připraveným místem pro instalaci 2,5“ SATA disku.

Nakonec doplňuji celkové rozměry pouzdra 250 x 215 x 88 mm vybaveného upevňovacími packami pro šrouby. Zajímavé na pouzdru je, že neobsahuje navrchu žádné chladící žebrování či chladící otvory, přestože je chlazen pasivně (tedy bez větráků). To potvrzuje velmi nízké ztrátové teplo generované procesorem.

Parametry průmyslových PC Advantech řady ITA-1000

Pro zvětšení klikněte na obrázek

Závěr

Na závěr jen poznámka ohledně dostupnosti. Výrobky společnosti Advantech můžete v ČR zakoupit u společnosti FCC průmyslové systémy s.r.o. (www.fccps.cz).

Autor článku: Antonín Vojáček

DOWNLOAD & Odkazy

Hodnocení článku: