Jste zde

Průmyslové roboty Stäubli řady TX2

Průmyslové roboty Stäubli lze zařadit mezi špičku v oboru. Hlavní řada TX2 nabízí jak širokou řadu robotů pro vysoké zatížení, tak i coboty z bezpečnostním měkkým "polstrováním" Soft Touch Skin. Společnosti Stäubli nechybí ani na letošním MSV 2021.

Stäubli Robotics

O výhodách robotů v průmyslu již není pochyb. Každý rok se roboti zapojují do nových odvětví a jejich „populace“ roste po celém světě. Stále inteligentnější a výkonnější nacházejí své místo po boku lidí. A jaká je budoucnost jejich práce? Lidé a roboti musí spolupracovat jako jeden tým a ne jako konkurenti. Práce robotů by měla být lidem prospěšná, měla by jim ulehčit při vykonávání jednotvárných úkolů a odstranit bezpečnostní omezení. Odstraňování překážek v každodenní práci, pomoct lidem udržovat plnou kontrolu nad operacemi a přidávání hodnoty lidské práci ve společnostech bez ohledu na jejich velikost nebo odvětví - to je filozofie společnosti Stäubli.

Roboty Stäubli vyvíjí robotová divize specializovaná a profesionální řešení pro každé průmyslové odvětví, včetně elektroniky, medicíny, automobilového průmyslu, potravinářství, plastikářství, mechaniky a dokonce i lakování. Jsou navržené tak, aby pracovali v těch nejcitlivějších prostředích nebo splňovali podmínky pro čisté prostředí.

Roboti Stäubli TX2

Mezi aktuálně základní a nejvíce komplexní řadu robotů v nabídce společnosti Stäubli, je ta s označením TX2. Ta obsahuje široké portfolio 9 průmyslových šestiosých robotů s čistou a štíhlou konstrukcí odlišující se zejména různou délkou ramen a nosností (max. zatížením). Konkrétně od nejmenšího typu TX2-40 s maximálním zatížením ramene 2 kg a pracovním dosahem 515 mm až po největší typ TX200 a TX200-L pro zatížení 130 kg a pracovní dosah 2194 mm, resp. zatížení 80 kg při dosahu až 2594 mm.

Sortiment základních typů průmyslových robotů Stäubli řady TX2.

Mezi poslední premiéry v řadě TX2 pak patří tři šestiosé roboty se střední nosností - modely TX2-140, TX2-160 a TX2-160L. Jejich pevná struktura a inteligentní konstrukce z nich činí ideální volbu pro různé aplikace při všech okolních podmínkách – od drsných až po sterilní. Přináší nejvyšší úroveň bezpečnosti a konektivity.

Model TX2-140 má dosah 1510 mm a model TX2-160 má dosah 1710 mm. Oba mají nosnost 40 kg. Model TX2-160L, což je verze modelu TX2-160 s delším ramenem, má působivý dosah 2010 mm a nosnost 25 kg. Společnost Stäubli udává u všech tří strojů opakovatelnost s hodnotou ±0,05 mm. Tím se tyto roboty vyrovnávají těm nejpřesnějším na světovém trhu. V kombinaci s jejich příkladnými dynamickými hodnotami (např. maximálních otáčkách 1500°/s na ose 5) to znamená, že je možno dosáhnout nejkratších možných časů cyklu. Použití patentované technologie pohonu společnosti Stäubli zásadně zvýšilo pevnost zápěstí v porovnání s předchozím modelem RX160. Navíc nyní je technologie použita také na ose 5.

Obecnou výraznou "hardwarovou" vlastností robotů řady TX2 je jejich kompaktní konstrukce, která byla navržena pro maximální kompatibilitu s čistým provozem. Nabízí velký a efektivní ohraničený pracovní prostor. Nikde nejsou žádné volné vnější kabely ani hadice, které by narušovaly kontury. Všechna vedení médií a napájení jsou uvnitř pláště stroje, který je zcela utěsněný a odpovídá stupni ochrany IP 65 (volitelně dokonce s přetlakovou jednotkou s krytím IP 67). Pro použití v náročných prostředích budou rovněž postupně k dispozici speciální verze známé z řady TX2, včetně modelových variant HE (Humid Environment), ESD (Electrostatic Discharge), Cleanroom a Stericlean.

Softwarovou výhodou celé řady TX2 je pak jednotná technologie řízení s revolučními bezpečnostními funkcemi. Všechny šestiosé roboty nyní fungují na stejné technologii řízení, což umožňuje snazší implementaci řešení s více roboty v digitálně propojených výrobních prostředích. Díky lehkému a kompaktnímu ovladači CS9 a pokročilým bezpečnostním funkcím otevírá řada TX2 novou kapitolu ve spolupráci člověka a robota bez jakýchkoli ústupků v oblasti produktivity, to platí zejména pro nové modely se střední nosností.

Nové modely řady TX2 mají také digitální bezpečnostní enkodér na každé jednotlivé ose a integrovanou bezpečnostní desku s tištěnými spoji (PCB). Všechny bezpečnostní funkce splňují přísné požadavky bezpečnostní kategorie SIL3/PLe. Tím je zaručena kvalitní vysoká ochrana obsluhy a provozního vybavení. Rozsáhlé bezpečnostní funkce, kompatibilita s Průmyslem 4.0 (včetně serveru s jednotnou architekturou OPC-UA), mechanická kvalita a nadprůměrně dlouhé intervaly údržby těchto nových robotů zaručují skvělou produktivitu v konvenčním i digitálním prostředí.

Stäubli nabízí pro různá prostředí a požadavky provozů různá přizpůsobení.

Kolaborativní provedení TX2Touch POWER COBOT

TX2touch je unikátní řada výkonných kolaborativních robotů (tzv. cobotů) nadesignovaných pro bezpečnou spolupráci člověk-robot při současném zachování vysoké produktivity. Založena na ověřených robotech řady TX2 nabízí bezpečné zacházení díky pokročilé technologii povrchu, krátkým reakční časům a zabudovaným modulárním bezpečnostním funkcím.

TX2touch je jediný cobot splňující bezpečnostní úroveň SIL3/PLe. Jedná se o vysoce produktivní zařízení díky výkonu, spolehlivosti a smart konektivitě zděděné z řady TX2 a jejího kontroléru CS9. Cobot reaguje během 10 ms, kdykoliv dojde ke kontaktu s operátorem. Kontakt je tak bezpečný díky tomu, že povrch cobota je "polstrovaný" 20 mm silnou pružnou technologii Safe touch Airskin a optimalizovaný pro zajištění bezpečnosti veškerých interakcí člověk-robot.

Díky kombinovanému využití sady 5 unikátních modulárních SIL3-PLe bezpečnostních funkcí je řada cobotů TX2touch nejbezpečnější na trhu, zatímco si zachovává vysokou úroveň produktivity.

 

Sortiment cobotů Stäubli TX2Touch POWER COBOT.

Závěr

České zastoupení společnosti Stäubli se účastní i aktuálně tento týden probíhajícího Mezinárodního strojírenského veletrhu MSV 2021, kde jejich stánek najdete v pavilonu G1 ve stánku č. 44. Zde se můžete informovat o všech detailech nejen jejich robotického sortimentu osobně.

Mezinárodní strojírenský veletrh je nejvýznamnější průmyslový veletrh ve střední Evropě, s každoroční účastí více než 1 600 vystavovatelů a 80 000 návštěvníků. Ze zahraničí přijíždí přes 50% vystavovatelů a 10% návštěvníků. Hlavním tématem MSV je Průmysl 4.0 a digitální továrna, tedy digitalizace výroby a také cirkulární ekonomika. V roce 2021 se MSV zaměří také na investiční příležitosti, tedy Start up projekty, nové nápady, inovaci jako příležitost k investicím. Více na https://www.bvv.cz/msv/.

Odkazy:

Hodnocení článku: