V záplavě podobných průmyslových i ostatních vestavných PC s procesorem Intel Atlon se na trhu i objevil zástupce s Intelem Celeron M, který však má sníženou taktovací frekvenci na 600 MHz pro potřeby snížení spotřeby a ztrátového tepla i zvýšení spolehlivosti. Dobrý výkon zajišťuje dostatečně velká L2 cache paměť 512 MB. Jako hlavní paměť slouží až 2 GB DDR2 SDRAM, která se vkládá v podobě 200pinového SODIMM modulu do slotu. Společně s již v této oblasti tradičním chipsetem Intel 910GMLE / ICH6-M poskytuje bezproblémovou schopnost provozování většiny současných operačních systémů (Win 2000 / XP / 98 / 95, Linux nebo Win CE) i aplikačních softwarů například vytvářející řídící a ovládací rozhraní moderních průmyslových výrobních i kontrolních strojů a zařízení.
Jako odkládací prostor pro data, programy i samotný OS může sloužit buď Compact Flash karta, které jsou dnes k dispozici již o velikostech až 16 GB, nebo pokud není systém s PC příliš tepelně a otřesově namáhán, dovnitř skříně zapojit do jednoho ze dvou SATA slotů 2.5" harddisk. Je však nutné mít na paměti, že ten bude nezranitelnějším článku celého vestavného počítače. Zatímco jen s CF kartou je určen pro trvalý provoz 24 hodin, 7 dní v týdnu v teplotním rozsahu -15 až 55°C, což je na provedení s jen pasivním chlazením velmi dobré, s harddiskem je vhodné zařídit teplotu okolí jen mezi 0 až 40°C. Z pohledu napájení celého počítače se využívá napětí 8 až 36 VDC přes koaxiální konektor, což při spotřebě jen cca 30 W vyhovuje i dlouhodobé napájení ze záložních zdrojů nebo z 12 i 24 V akumulátoru automobilů a nákladních vozů.
Než se dostaneme k množství různých portů a rozhraní je nutné zmínit integrovanou grafiku tvořenou Extreme Graphics kontrolérem v již zmíněném chipsetu Intel® 910GMLE a zvukový stereofonní čip Realtek ALC655. Grafika je ven vyvedena v podobě tradičního 15pinového VGA konektoru a pro zvuk najdeme ba zadním panelu tradiční MIC vstup pro mikrofon a linkový vstup i výstup, vše na 3,5 mm Jack konektorech. Tím jsme se přesunuli na zadní stranu PC. Zde najde proti klasickým kancelářským počítačům velkou plejádu portů:
- 6x USB 2.0 (4x vzadu + 2x na předním panelu)
- 2x Ethernetové konektory RJ-45
- 3x klasické 9pinové sériové konektory RS-232
- 1x sdílený sériový konektor RS-232/422/485 (nastavuje se v Biosu)
- 1 x PS/2 mini DIN pro myš nebo klávesnici
- 1x slot pro Compact Flash
- 1x slot pro ExpressCard (34 mm)
- 2x PCI slot (pouze verze EPS-910P2)
Zadní strana jen 220 x 160 x 80 mm veliké skříně je tak opravdu přeplněná. Zvláště ExpressCard slot není u těchto PC obvyklý a umožňuje jej snadno rozšířit o bezdrátovou komunikaci, měřící kartu s binárním nebo analogovými vstupy a výstupy nebo i přídavné záložní médiu například v podobě spolehlivého a odolného SSD disku. Dvoukanálový ethernet je realizován čipem Dual Atheros AR8121 10/100/1000 Base-Tx Fast Ethernet. Nesmíme také zapomenout na Watchdog s nastavitelným časem 1 sekunda až 255 minut.
Základní parametry PC Avalue EPS-910:
Možnost použití například v oblasti:
|
Závěr
Embedded BOX Micro PC EPS-910, jak tento typ sám výrobce označuje, je rozhodně zajímavé počítače hlavně z pohledu výbavy, která je proti dosti rozsáhlá. Zvláště slot pro ExpressCard není u tohoto typu PC až tak obvyklý, stejně jako tak velký počet COM portů. Díky relativně nízkému teplu je PC možné použít i ve skříních s vysokým stupněm krytí (IP 65 až 67), tedy ve většině průmyslových aplikací. Více informací o těchto vestavných (embedded) počítačích, které v ČR prodává společnost ELATEC, najdete na stránkách výrobce - www.avalue.com.tw
Antonín Vojáček
DOWNLOAD & Odkazy
- Domovská stránka společnosti Avalue - www.avalue.com.tw
- Domovská stránka obchodního zástupce v ČR - společnosti ELATEC - www.elatec.cz, www.elatecworld.com
- Přímý odkaz na stránky o průmyslových počítačích Micro PC řady EPC EES - www.avalue.com.tw/products/EPS-910.cfm
- Článek "Kompletní bezvětrákové miniPC do 3000,- Kč !" na stránkách serveru automatizace.HW.cz
- Článek "Kompaktní a zapouzdřené Micro PC řady EPC" na stránkách serveru automatizace.HW.cz
- Další články o Embedded PC, systémech PLC a PAC či průmyslové komunikaci najdete na stránkách serveru automatizace.HW.cz