Jste zde

Průmyslové Ethernet switche KYLAND

Zajímavé ethernetové switche KYLAND disponují 10/100Base-TX RJ45 porty, optickými 100Base-FX porty a vyznačují se velmi nízkou spotřebou elektrické energie a tím pádem i etiketou "Green Ethernet".

K vyzkoušení jsme dostali několik switchů z nejmenší kategorie tzv. unmanaged switch (neřízené přepínače) s montáží na DIN lištu. Pro použití v rozvaděčích zařízení, skřínkách a v místech kde je potřeba ethernetový signál nějakým způsobem rozbočit. Využití najdou samozřejmě i v automatizační technice jako přepínače v Ethernet/Profinet sítích PLC Simatic S7.

Že se jedná o průmyslové provedení je patrné na první pohled a jakmile vezmete jeden ze switchů do ruky. Robustnímu provedení totiž odpovídá i váha, neboť obal je kovový, jediný plast je čelní štítek a materiál svorkovnice. Ten 16portový switch váží 1,2kg a je to opravdu poznat, že máte něco v ruce. Nechtěl bych s ním dostat po hlavě. Výrobce nabízí verze s RJ45 konektory, dále v kombinaci s optikou, to vše pro rychlosti 10/100Mb a ten nejmenší dokáže i Gb ethernet.  Množství portů se pohybuje podle druhu od pěti až po největší 16 portový switch.

 

Všechny switche z této řady se vyznačují opravdu nízkým příkonem, například tento KIEN1005G-5GE gigabitový, pěti portový kousek si řekne jen o 4,3W.

Celá řada switchů si vystačí s napájením 12VDC (9-36VDC), 24VAC/DC (13-50VAC, 18-72VDC), přičemž některé jsou uzpůsobeny pro použití v redundantním zapojení. Disponují též ochranou proti přepólování napájení.

Existuje samozřejmě i řada provedení s napájením 220VAC (100-240VAC).

 

Redundantní verze se třemi 100Mb optickými porty, krytí IP40. Rozměrově potřebuje switch 53×135×106.5 mm, dokáže pracovat v teplotním rozmezí 0 ... 60°C.

 

Pro připevnění na DIN lištu slouží adaptér, který je také celokovový a v žádném případě nemusíte mít strach, že jej nějakým způsobem ulomíte. Je opravdu masivní a pevný, žádný laciný plast.

 

Všechno si můžete vyzkoušet třeba v dílenské síti, stačí připojit napájení a komunikační kabely. Jak bylo uvedeno výše, provoz je samozřejmě možný i v Profinetové síti do 100Mbit.

 

Osmi portový kousek také našel své místo ve zkušební sestavě.

 

Optické porty jsme nezkoušeli, zcela jistě fungují, tohle není zařízení, které by nemělo fungovat.

 

Tohle je KIEN3016A-16T-24DC - 16 Port Unmanaged DIN Switch, který disponuje 16ti 10/100Base-TX porty a výkonově mu stačí 6W.

 

Na switche poskytuje výrobce pětiletou záruku a všechny podporují standardy IEEE 802.3i, IEEE 802.3u a IEEE802.3x. Detailní technické informace o každém typu v odkazu na konci článku.

Závěr:

Společnost KYLAND sídlí v Pekingu (Čína), v současnosti zaměstnává přes 300 lidí.  Výrobce testuje provoz každého vyrobeného switche v teplotě +75C po dobu 24hodin. Ke každému typu je přiložen podrobný manuál s pokyny pro instalaci, zapojením konektorů, propojovacích kabelů a detailními technickými informacemi.

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku:

 

Další články o PLC, Scada/HMI, pohonech, software a komponentech nejen pro průmyslové aplikace najdete na http://automatizace.hw.cz

 

Hodnocení článku: