Jste zde

Programovatelné relé xLogic se zajímavými doplňky.

I když tohle mini PLC na první pohled může vypadat jako kopie známější sestry, není tomu tak. xLogic disponuje zajímavými funkcemi, velmi širokou řadou modulů a zajímavým příslušenstvím, které u jiných podobných modulů nenajdete.

Základní modul relé vyrábí společnost Easy Electronic ve velké spoustě variant. A to od nejjednodušších (lowcostových) relé, až po velmi výkonné jednotky například s GSM ovládáním. V našem testu jsme se zaměřili na modul zhruba středního výkonu, který je právě kvůli zmíněnému příslušenství velmi zajímavým produktem. Příslušenství je bezvadně vidět na závěrečné videoukázce.

Tento modul jsme měli ve verzi pro možnost vložení modulů z přední strany (ELC12 série). Tuto možnost žádný z ostatních výrobců v současné době nenabízí.

 

Kromě přímého vložení displeje, máme k dispozici rámeček s propojovacím kabelem, který umístíte třeba na dveře skříně. Do něj jednoduše pasuje jak displej s ovládacími tlačítky, tak indikace stavu I/O.

 

 

Náš modul má označením ELC-12DC-DA-TN-CAP, kromě klasických vstupů a výstupů je možné jej rozšířit až osmi dalšími jednotkami a jedním komunikačním modulem Ethernet nebo RS-485. Relé disponuje vysokorychlostními čítači(až 60Khz), vysokorychlostními výstupy (až 100Khz), je vybaveno modulem reálných hodin (RTC), umožňuje komunikaci protokolem Modbus apod. Spokojí se s napájením 12-24VDC.

ELC12-DC-DA-TN-CAP (je sada se status I/O LED) ELC12-DC-DA-TN-HMI (sada s LCD displejem).

Sortiment relé Easy Electronic je rozdělen následovně:

1. Nejlevnější variantou je relé ELC6 – nerozšiřitelné relé, 4DI, 2DO

2. Střední variantou je relé ELC12 (varianty Standard a Economy) Economy - 8DI, 4DO, 64 funkčních bloků, nerozšiřitelné Standard - 8DI (4AI - 0 až 10V), 4DO, 512 funkčních bloků, 8 IO modulů + 1 komunikační modul

3. Další variantou je relé ELC18 (varianty Standard, Economy, Upgraded) Economy - 12DI, 6DO, 256 funkčních bloků, nerozšiřitelné Standard - 12DI (8AI - 0 až 10V), 6DO, 256 funkčních bloků, až 9 modulů Upgraded - 12DI (8AI - 0 až 10V), 6DO, 512 funkčních bloků, až 9 modulů

4. Mezi novinky se řadí relé ELC22 a ELC26 ve variantě standard ELC22 - 14DI, 8DO, 512 funkčních bloků, až 9 modulů ELC26 - 16DI, 10DO, 512 funkčních bloků, až 9 modulů

Tohle jsou moduly které vložíme do základní jednotky, nebo do rozšiřujícího rámečku podle toho, jak potřebujeme.

Samozřejmě že relé dostaneme i v klasické variantě s neodnímatelným displejem a tlačítky (varianty ELC6, ELC18, ELC22 a ELC26).

 

Než vůbec začneme něco zkoušet, bude nutné instalovat vývojový software xLogicsoft, který je k dispozici zdarma na webu výrobce v češtině, odkaz v závěru a umožňuje v programu využít mnoha předprogramovaných základních a speciálních funkcí, které jsou pro vytváření programů dostačující.

Instalátor přímo obsahuje možnost jazykové lokalizace, takže vše máte k dispozici hezky česky už v instalaci.

 

Stačí v instalátoru upravit cestu, a zbytek je otázka několika sekund.

 

Prostředí velmi připomíná známější software, ale to je tak vše. Programy nejsou kompatibilní, ale programování je shodné. XlogicSoft v současné době nabízí možnost programování pouze pomocí FB, programování pomocí Ladderu je ve vývoji.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení. 

 

K dispozici máme obvyklý softwarový simulátor, takže si můžete vše vyzkoušet i bez nutnosti mít fyzicky xLogic na stole. Simulace funguje včetně displeje.

 

Komunikace s xLogic probíhá přes sériový kabel, nebo USB, záleží jen na Vás, jaký si koupíte. COM1 je náš virtuální sériový USB a vše fungovalo okamžitě.

 

Než vyjmenovávat všechny možnosti programování, na obrázku po zvětšení uvidíte dostupné funkční bloky, které lze při vytváření programu použít.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení. 

 

Základní modul vypadá takto, displej nebo I/O se jen vloží na místo a zacvakne do umělohmotných západek. Pro vyzkoušení není nutné dotlačit modul až na konec, pro jeho opětovné vyjmutí je vhodné použití nástroje. Programovací kabel je umístěn v levém portu, a opět není kompatibilní s jinými kabely.

Pro přenos programu do relé není displej ani I/O modul nutný.

 

Po nacvaknutí displeje a zapnutí vše okamžitě funguje, včetně editované startovací systémové obrazovky.

 

Jedna ze systémových obrazovek například monitoruje status vstupů a výstupů, dají se přidat i rozšiřující moduly a editovat test.

 

Tady už to začíná být zajímavé, stavy vstupů a výstupů jsou velmi efektní a praktické. Po oživení stačí modul vyjmout, strčit do kapsy a odejít, pokud jej nechcete nechat v relé.

PNP výstup relé udrží 300mA.

 

Ovšem rozšiřující rámeček je parádní, pokud jej umístíte na dveře skřínky nebo rozvaděče, nic tím nezkazíte, právě naopak. My jsme ale pro naše pokusy sundali přední kryt, neboť po vložení displeje nebo I/O modulu, jej lze obtížně vyjmout, protože vše lícuje přesně.

 

Asi takhle, je to opravdu výborné. Samotný displej má čtyři řádky na 10 znaků, takže texty jsou velmi dobře čitelné.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.

 

Stejně tak vložený I/O modul může sloužit k indikaci stavů zařízení. Tady je vidět, že jsme jej nedomáčkli úplně do rámečku, aby se při vyjmutí zbytečně nepoškrábal.

 

Funguje to všechno okamžitě, jen občas při vložení/vyjmutí dílu za chodu je nutné opětovné zapnutí napájení. To by se ovšem dělat nemělo, moduly instalujeme při vypnutém stavu.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.

 

Takhle to dopadne, pokud nerespektujeme výše uvedené. Aspoň je ale vidět, jak svítí všechny LED.

 

Takto jsme pak pro Vás testovali.

 

Pro úplnost kromě klasických rozšiřujících modulů pro XLogic Easy je možné verze ELC18, ELC22 a ELC26 propojit s GSM modulem ELC-SMS-D-R
 a přes SMS ovládat vše potřebné.

Mimochodem podobný GSM modul jsme již také testovali, jen od jiného výrobce.

Právě nejnovějším produktem firmy EASY jsou programoavatelná GSM relé s označením EXM neboli x-messenger. Jedná se o novinku, kterou bychom doposud na trhu automatizace hledali marně. Umožňují vytvářet logické řízení technologie doplněné o GSM řízení. Relé lze použít ve dvou základních režimech (zjednodušený a programový). Zjednodušený režim je určen pro uživatele, kteří nemají žádné zkušenosti s programováním pomocí FB - funkčních bloků. Programový režim zase naopak umožňuje vytvořit sofistikované řízení procesu s podporou GSM funkcí jako jsou volání a SMS (řízení přes telefon).

Jako další příslušenství výrobce dodává různé kabelové propojení a hlavně malé jednotky pro přenos programů mezi jednotkami xLogic (ELC-COPIER), dále paměťový modul pro záznam provozních dat (ELC-MEMORY) a především modul pro zálohování dat baterií (ELC-BATTERY).

 

Některé relé umožňují komunikaci s ostatními na bázi Master-Slave přes RS485 , Dále komunikace po RS485 s využitím MODBUS, možnost připojení jakéhokoliv zařízení s podporou MODBUS RTU/ASCII.

Videoukázka xLogic a doplňujících modulů: http://youtu.be/-yGeDfjLUNo?hd=1


Pro doplnění si prohlédněte několik nekomentovaných obrázků xLogic (klikněte si na obrázky pro zvětšení).

 


Závěr:

Mikro PLC xLogic umožňuje standardní stejnosměrné digitální vstupy také využít jako vstupy analogové v rozmezí 0 až 10VDC, s rozlišením 0,02V. S moduly pro PT100 lze také měřit teploty. Velká síla je také v širokém rozmezí dodávaných rozšíření a rozšiřujícím rámečkem včetně stavu I/O. Pro začátečníky je k dispozici zdarma balík vzorových aplikací a jejich popisu, kde je každá zaměřena na využití nějaké programovatelné funkce. Jednou z mnoha výhod je také software zdarma, což ocení především začátečníci, kteří se s programováním teprve seznamují a nechtějí moc investovat do programového vybavení. 

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku:

Česká technická podpora, kontakt: http://www.xlogic-plc.cz/

Ukázkové aplikace, návod, drivery: http://www.xlogic-plc.cz/ke-stazeni-xlogic

Prodej všech dostupných modulů: http://eshop.technoline.cz/588-ridici-jednotky-xlogic

Programovatelné GSM relé: http://eshop.technoline.cz/782-programovatelne-gsm-rele

Česká verze software xLogicsoft: http://eshop.technoline.cz/downloads/xlogic-Software-Cesky.zip

Manuály, katalogy a software: http://www.xlogic-plc.com/xiazai.php

 

Další články o PLC, Scada/HMI, pohonech, software a komponentech nejen pro průmyslové aplikace najdete na http://automatizace.hw.cz

 

Hodnocení článku: