Jste zde

Přístup do PLC Simatic S7 ze Smartphone OS Android

V momentě kdy se v "chytrých mobilech" objevil operační systém s možností instalace různých aplikací, bylo jen otázkou času, kdy se začaly objevovat programy i pro komunikaci s PLC. Vyzkoušíme si jeden pro PLC Simatic S7.

Ačkoliv druhů operačních systému je v mobilních telefonech celkem dost, pro nás má smysl se zabývat pouze Androidem a iOS v telefonech Apple. Přestože oba operační systémy běží jak na mobilech, tak na tabletech, my si vše ukážeme na mobilech. Jak to ale funguje se můžete přesvědčit i na videu v závěru článku.

Uvidíme, jak dokáže tento smartphone Sony Xperia komunikovat s tímto PLC Simatic S7-1200. Nejedná se o žádné funkce různých webových serverů a podobně, ale o aplikaci pro konkrétní úlohu, tedy připojení k PLC, zobrazení a editace zvolené proměnné.

Komunikace využívá ethernet, což znamená použít pro PLC řady 300/400 komunikační procesor, pro S7-1200 naopak využijeme ethernetu v PLC.

 

Aplikaci S7Droid Lite stáhneme z ověřeného úložiště aplikací pro Android na Google Play. Poslední verze software má implementovánu podporu NETLink převodníku, takže komunikační procesor není nutný. To je mimochodem vynikající věc, jak uvidíme v závěru článku.

Mimochodem tvůrce českého SCADA systému Promotic, kromě přímého driveru pro PLC Simatic doplnil Promotic také o podporu těchto NETLink převodníků.

 

Ideální stáhnout aplikaci přímo do mobilu, pokud máte telefon připojený přes wifi do internetu, tak ani nemusíte platit za data.

 

Instalace proběhne bez problémů, program reprezentuje ikona PLC a zeleného robota, symbolu Androidu.

Uvidíme, jak si kazeťák poradí s PLC. Pro nezasvěcené, kolega Sony Xperii nazval okamžitě "kazeťákem", neboť Sony přece každý znal produkcí kazetových magnetofonů prodávaných v Tuzexu. Ovšem přezdívka "kazeťák" se fantasticky ujala a Xperii už nikdo z okolí nenazve jinak. Když už jsme u těch našich synonym, Samsung je nazýván "Ledničkou" a iPhone Apple "Ovoce-zelenina". Můžete hádat proč.

 

Spuštění programu nás uvítá nastavením připojeného PLC, je vidět že na výběr jsou téměř všechny vyráběné, ale nenechte se zmást, komunikace a syntaxe je pro většinu PLC shodná, jediný rozdíl je u LOGO a S7-200. PLC jsou do ethernetové sítě připojeny kabelem, smartphone pak přes wifi.

Právě na posledním řádku přibyla zajímavá možnost využít IBH NETLink převodník.

 

S7-1200 je naší síti, takže zbývá nastavit její IP adresu. Má na konci 100, jestliže se domníváme, že je vše OK, stačí ověřit stisknutím zelené šipky. Jakmile software PLC najde, IP adresa zezelená. To je fajn pomůcka, ihned vidíte, že je spojení navázáno.

 

Zelená IP signalizuje spojení, ovšem tohle je bezva vychytávka OS. V zadávacím řádku proměnné do PLC se objeví malá ikonka a po přiložení prstu se aktivuje šikovná Android lupa pro jednodušší editaci.

 

Následně již jen stačí zvolit formát proměnné a obnovovací frekvenci. Menší než sekundu nastavit nelze, naopak nejdelší interval je 10 sekund. Zaškrtnutím políčka vedle pole pro status se všechno rozběhne.

 

Jestliže naopak potřebujeme zadávat proměnnou do PLC, tak využijeme další řádek write.

 

Kontrola musí být, takže proměnnou 42, kterou jsme zadali přes mobil, ověříme přímo v PLC přes online status v TIA portále.

 

Ukážeme si jeden rozdíl proti syntaxi v Step7 a TIA. Merker M11.4 potřebuje syntaxi jako Flag. Je to ale jen otázka zvyku.

 

Pokud se jedná o bit, jeho stav vidíme na modré tečce, měnit jej můžeme pak patřičnými tlačítky.

 


To by ohledně S7-1200 stačilo, uvidíme jak si software poradí s PLC S7-300, které připojíme do sítě přes IBH NETLink převodník s IP adresou 250.

Pokud někomu NETLink převodník nic neříká, jedná se o připojení k MPI/Profibus portu PLC Simatic S7 přes ethernet, přičemž samotný převodník je ukryt v konektoru, jak je vidět na obrázku. Napájení si pak bere přímo z PLC portu, novější modely mají ještě i možnost připojení externího napájení, nebo dokonce napájení přes PoE.

 

Komunikační driver proto zaměníme za S7-300IBH.

 

NETLink převodník s PLC je okamžitě na síti nalezen, zelená IP adresa.

 

Měnící se proměnnou máme v PLC Simatic S7-300 v adrese MW100, tedy FW100. Všechno jelo okamžitě, aplikace je opravdu dobře odladěna. Kazeťák Xperii poháněl Android verze 4.0.4.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.

 

Videoukázka aplikace S7Droid Lite ve Smartphone Xperia: http://youtu.be/0qmUJe_L13c?hd=1

Závěr:

Jistě jste si všimli, že se jedná o verzi software Lite - zdarma. Proto nástrojem můžete sledovat a měnit jen jednu proměnnou a také je možné pouze jedno spojení na PLC. Jestliže ale investujete necelých 500,-Kč, dostanete verzi Full, která umí vícenásobné spojení na PLC, zobrazení více proměnných najednou, import/export datového bloku CSV formátu a další funkce. 

Jaroslav Blažek


 

Doplňující odkazy k článku:

S7Droid Lite V1.2: https://play.google.com/store/apps/details?id=de.ase.s7droidlite&feature=more_from_developer#?t=W10

Siemens mikrosystémy Simatic S7: http://www1.siemens.cz/ad/current/index.php?ctxnh=e19daf5474&ctxp=home   

 

Další články o PLC, Scada/HMI, pohonech, software a komponentech nejen pro průmyslové aplikace najdete na http://automatizace.hw.cz

 

Hodnocení článku: 

Komentáře

S7-1200 jde programovat i ve STEP7? Jsem myslel, že už jen TIAPORTAL?