Jste zde

Připojení Android a iOS zařízení VPN tunelem k PLC Simatic S7-1200.

Jak asi zrealizovat připojení k PLC ze smartmobilu s Androidem nebo iPhone s iOS? Není to úplně ideální, ale tato možnost s modemem eWON COSY existuje, takže si ji vyzkoušíme na obou smartech.

Pomocí uvedeného modemu eWON je realizace dálkového připojení k PLC trochu jiná než bychom čekali. Nebudeme mít k dispozici žádnou speciální aplikaci, kterou je nutné na telefon instalovat. Vše funguje trochu jinak.

Stále máme k dispozici modem eWON COSY připojený k S7-1200, který jsme zkoušeli jako prostředníka při dálkové správě PLC a aktualizovali jsme jeho firmware na poslední verzi. Uvidíme, jak si poradí se smartmobily.

 

Pro náš test jsme použili klasický smart SONY Xperia s poslední verzi Androidu a také iPhone 4S.

 

VPN spojení s modemy eWON zajišťuje služba na serveru Talk2M, k čemuž je nezbytný software eCatcher, vysvětleno v minulém článku. Na tomto serveru ale také běží služba M2Web, která zajistí definované spojení bez nutnosti použití software eCatcher. Samozřejmě že ne v prostředí TIA portálu, nebo něčeho jiného, ale využívá se k tomu běžný prohlížeč. Z toho plyne, že buď na modemu eWON, nebo v PLC, by měl běžet webový server.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.

 

 

Služba M2Web pracuje se stejným účtem jako Talk2M, takže nemusíme nic znovu vytvářet a definovat. Jsou to v podstatě jiné dveře do Talk2M.

Tak snad jsme se v těch pojmech nezamotali, nejlepší je si to vyzkoušet prakticky.

 

Jestliže se nám podařilo přihlášení do našeho účtu služby Talk2M přes dveře M2Web stačí jen překontrolovat, že náš eWON "cosy_blaja" je připojen on-line do internetu.

Tohle je jen na ukázku jak vypadá prostředí ve službě M2Web.

 

Naprosto klíčové pro správné připojení k PLC je uvedení adresy. Její formát je uveden na obrázku výše a musí být ve tvaru:

https: //m2web.talk2m.com/MY ACCOUNT/MY EWON/proxy/LAN DEVICE IP

Prakticky pak:

https: //m2web.talk2m.com/FOXON-Liberec/cosy_blaja/proxy/192.168.0.50

 

Jestliže jsme adresu do prohlížeče naklepali správně, po připojení na server musíme zadat přihlašovací údaje.

Tady je dobré si stránku uložit do záložek, abychom příště nemuseli vše zadávat znovu.

 

Pak už jsme připojeni na webový server PLC obdobně jako bychom byli u PLC fyzicky a připojili se na něj třeba z notebooku.

 

Všechny funkce jsou dostupné jako u přímého spojení, jen nelze třeba zužovat sloupečky ve status stránce a podobně.

 

Stejnou adresu klepneme do "jabka" a zadáme přihlašovací údaje. Nejprve ale musíme odpojit první mobil, účet Talk2M zdarma umožní jen jedno připojení současně.

 

Vše funguje úplně stejně jako na Androidu.

 

Pouze zadávání a úpravy hodnot má iPhone opravdu vymakané. Je to vidět i na obrázcích níže, které jsme vytvořili na "jabku" vestavěnou funkcí printscreen, takže si je můžete prohlédnout ve skutečném rozlišení.

 

Klikněte si na obrázky pro zvětšení:

 

 

Závěr:

V podstatě existují jen dvě možnosti (kromě OPC) připojení ze smart mobilu k PLC. První použitím speciální aplikace pro každý operační systém smartu, tedy Android nebo iOS, druhá možnost připojením s využitím webového serveru PLC, což je podstatě jednodušší. Tady ovšem už by mělo opět smysl vytvoření vlastní webové obrazovky v PLC podle skutečné aplikace a přístup nasměrovat pouze na ni. Uvedenou službu můžete využít i z notebooku a internetového prohlížeče.

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku:

Technická podpora, kontakt: http://www.foxon.cz/contact_us.html

Popis služby M2Web: http://www.talk2m.com/en/m2web.html

 

Další články o PLC, Scada/HMI, pohonech, software a komponentech nejen pro průmyslové aplikace najdete na http://automatizace.hw.cz

 

Hodnocení článku: