Jste zde

Přes INSYS EBW-E100 k PLC Simatic ze smartu

Když už jsme si ukázali vzdálenou správu PLC Simatic přes router INSYS EBW s použitím virtuálních adres zkusíme, jestli to bude funkční také ze smartu s Androidem při použití nějakého malého SCADA klienta.

Před začátkem testu jsme byli k tomuto řešení skeptičtí, ne ovšem z důvodu nefunkčnosti spojení ze strany routeru EBW, ale právě pro obtížnost nalezení vhodného a hlavně funkčního SCADA/HMI klienta, tedy nějaké aplikace, která by tohle připojení dokázala realizovat.

Zapojení routeru INSYS EBW a našeho PLC Simatic S7-1200 zůstalo stejné jako v předchozím testu. Všechny úpravy a instalace software bude na straně smartu.

 

Tak jako do notebooku, je nezbytné také do mobilu, nebo tabletu, instalovat nástroj OpenVPN, který vytvoří zabezpečené spojení na server INSYS Connectivity a dále na EBW router u PLC. Těchto VPN aplikací je celkem dost, ale vhodně funguje jen několik, proto se podržíme naší ověřené.

Jak je vidět, kromě naší již osvědčené aplikace S7Droid lite, jsme zkusili ještě SoapHMI a Esteiru.

 

Tím vhodně funguje, máme na mysli hlavně možnost správně načíst konfigurační soubor pro zabezpečené VPN spojení, který se nám vygeneruje na INSYS Connectivity serveru. Je to ten stejný jako používáme pro OpenVPN na notebooku.

Nastavovat parametry VPN kanálu ručně by asi nebylo to pravé, většina uživatelů stejně ani pořádně neví jak. K tomu právě slouží tyto uživatelské konfigurační soubory.

 

Zmíněná androidní aplikace S7Droid lite fungovala jako obvykle na první pokus, spojení s virtuálním PLC bylo navázáno okamžitě.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.

 

V S7Droid lite jakmile má spojení v pořádku tak IP adresa PLC zezelená. Zkusili jsme také zápis do PLC, bez problémů. Celé spojení bylo rychlé a stabilní, žádné koktání nic.

V případě častějšího použití a potřeby monitorování více proměnných zcela jistě pořiďte placenou verzi. Ta pětistovka stojí za to.  

 

Tohle je už ovšem bez komentáře, s touto aplikací nejelo nic.

 

Jako přes kopírák s předchozím obrázkem, nějaký monitoring vstupů a výstupů, který vidíte, byl pouze umělý, o nějakém rozumném spojení s PLC ani řeči.

 

Droid je ověřený jak na mobilu, tak na tabletu. Ještě připomenu, že navázané VPN spojení signalizuje ten klíček v horním stavovém řádku.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení. 

 

Závěr:

Není všechno zlato, co se třpytí, proto ty ukázky nefunkčních nástrojů. Takže v případě použití si vyberte jen to, co spolehlivě pro VPN spojení funguje, tedy router INSYS EBW a aplikaci S7Droid. Na nějaké výzkumy a podobně v případě jiných komponent není většinou moc času.

Technická podpora a detailní informace: Ing. Lubomír Kuchynka, 777 651 188, LKuchynka@insys-icom.cz, Ing. Petr Kopa, 775 651 181, pkopa@insys-icom.cz. 

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku:

Kontakt INSYS EBW: http://www.insys-icom.cz/42217/Obchodn-kontakt/Kontakt/contacts.aspx

Průmyslové routery řady EBW: http://www.insys-icom.cz/42625/52321/Produkty/INSYS-Connectivity-Service/Routery/EBW/index.aspx

OpenVPN software: http://openvpn.net/ 

 

Další články o PLC, Scada/HMI, pohonech, software a komponentech nejen pro průmyslové aplikace najdete na http://automatizace.hw.cz 

 

Hodnocení článku: