Jste zde

Povýšení TIA Portal V12 o SP1

Je nezbytné absolvovat celé povýšení TIA Portal V12 na V12+SP1? Jak se zdá tak ano, i když vůbec ne třeba pro nové PLC.

Všechno souvisí se vším a v oblasti TIA Portal, nového software pro PLC automaty Simatic, to platí obzvlášť.

Proč zrovna tuhle instalaci TIA Portal V12 SP1? Tak pointu si přečtěte trochu dále v článku. Zatím stačí postahovat ty gigabyte dat z webu Siemens a pustit se do toho. Nejprve bude nezbytné aktualizovat Step7 V12 a WinCC V12.

 

Instalace jako obvykle ukáže. co vše se v instalačním balíku ukrývá. Ještě že funguje najednou instalace jak Step7, tak WinCC. Migraci z projektů WinCCflexi zatím naštěstí nebudeme potřebovat. 

 

Všechno musí být bohužel ve stejných verzích, i když upozornění je takové trochu matoucí.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.   

 

Poté se již instalace správně rozběhne, jen ta doba kdyby nebyla tak velká. Ovšem na nových strojích to je přece jen rychlejší.

 

Tady je tzv. "jádro pudla", my jsme měli v TIA také Startdrive a po instalaci SP1 nejde TIA portal vůbec spustit, nekompromisně vyžaduje ještě aktualizaci Startdrive.

 

Původní myšlenka totiž byla, že si jen povýšíme Startdrive, abychom si vyzkoušeli nějaké měniče Sinamics s jejich novým firmwarem. Pokud při stažení SP1 jen pro Startdrive přehlédnete upozornění v rámečku, nic nepůjde aktualizovat. K vůli pohonům musíte nejprve povýšit celý TIA portal, vlastně Step7. Tady se ty pojmy začínají trochu motat.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.

 

Instalace SP1 pro Startdrive je v podstatě archív, který se rozbalí do určené složky. Jestliže si chcete pak ponechat klasickou instalaci, zatrhněte volbu ohledně rozbalení souborů bez spuštění instalace. 

 

Startdrive V12 SP1 ani nevyžaduje nějak zvlášť velký prostor na disku, necelých 300MB to spraví.

 

Tak a hotovo. Do jara než přijde na řadu TIA portal V13 máme snad pokoj. Kromě nějakých dalších update.

 

Nyní už TIA Portal spustíme bez potíží, a v informaci o instalovaných produktech překontrolujeme správné verze.

 

SP1 byla opravdu velká změna, je vidět že i soubor s projektem z V12 musí software upgradovat. Starý projekt zůstane uložený v původní složce. 

Závěr: 

K vůli pohonům upgradovat všechny nástroje? Je to prostě tak, vše co instalujete do TIA Portal, musí být stejné verze. Kdybychom nepotřebovali SP1 na vyzkoušení Startdrive s měničem G120C, tak jsme tohle zatím ani neabsolvovali, proto si v jiném článku přečtěte jak to fungovalo.

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku:

Download TIA Portal V12 + SP1: http://support.automation.siemens.com/WW/view/en/75277515

Popis změn v TIA Portal V12 + SP1: http://support.automation.siemens.com/WW/view/en/76276623

Download Startdrive V12 + SP1:  http://support.automation.siemens.com/WW/view/en/68034568   

 

Další články o PLC, Scada/HMI, pohonech, software a komponentech nejen pro průmyslové aplikace najdete na http://automatizace.hw.cz

 

Hodnocení článku: