Jste zde

Použití samostatného software ProSave V10 pro zálohy HMI

Že je nástroj ProSave, určený k záloze HMI panelů Siemens, součástí WinCCflexible je jasné. Jak ale zálohovat a obnovit celý Siemens HMI panel, když nemáme WinCCflexible, nebo jej nechceme instalovat?

Software ProSave je možné stáhnout a instalovat samostatně na jakýkoliv notebook bez licence a s jeho pomocí vytvořit zálohu HMI panelu, nebo obnovení panelu v případě jeho výměny, poruchy. Ukážeme si, jak to prakticky funguje. Že je zálohování velmi rychlé je vidět i na online videoukázce v závěru.

Instalaci nástroje ProSave V10+SP1 jsme pro objektivitu provedli na čisté Windows XP s nejnovějšími aktualizacemi.

Odkaz ke stažení ProSave najdete jako obvykle v závěru článku.

 

Netrvá to nijak dlouho, za přibližně 15 minut je vše hotovo, nic jiného se neinstaluje.

 

Celá software má jedno jediné okno a bohatší jazykové nastavení. Umožní zálohu HMI do souboru, obnovení panelu ze souboru, nahrání firmware a kontrolu spojení se získáním informace o připojeném zařízení.

 

Na výběr máte opravdu snad všechny HMI panely Siemens jak starší tak nové, nelze to zkontrolovat, ale překvapí Vás to kolik toho je.

 

Než začnete něco zkoušet, je dobré se podívat do nápovědy programu, kde je v přehledné tabulce seznam všech HMI panelů a hlavně možnosti jejich komunikace. Nemusíte to pracně hledat po katalozích, což je třeba u starších zařízení dost obtížné.

Klikněte na obrázek pro zvětšení. 

 

Navíc pokud vyberete HMI, okamžitě se v políčku spojení objeví jeho možnosti. Porovnali jsme to namátkou s tabulkou a funguje to přesně. Musí, jinak by nic nešlo. Vybrané zařízení a komunikace je zobrazeno v informačním v řádku dole.

 

V síti máme velký HMI panel KTP1000 Basic PN, tedy pro připojení bude stačit Ethernet, jen je vhodné nějak překontrolovat, že jej opravdu v síti "vidíme", což je to HMI s adresou 110.

 

V první záložce stačí nastavit typ zařízení, spojení a v  našem případě také IP adresu, nebo jméno, které si ovšem nikdy nepamatujeme.

 

Je možné provést zálohu kompletního HMI nebo jen jeho částí. Stačí vybrat požadované v roletovém menu, zvolit název a cestu k souboru, do kterého se záloha provede.

 

A start. ProSave nejprve hledá informaci o připojením panelu.

 

Následně již klasicky kopíruje soubory z HMI na notebook Vše je velmi svižné, není to žádná dlouhá čekárna, i když samozřejmě záleží na velikosti projektu. 

 

Úspěch, kompletní záloha našeho HMI byla hotova během minuty.

 

Vyzkoušíme zpětný chod, takže najdeme náš uložený soubor se zálohou, můžeme vyzkoušet načtení informací o HMI a spustíme obnovení zařízení.

 

Kromě kopírování souborů do HMI se při obnovení zálohy také vymaže flash paměť v panelu. Tento proces trvá zdaleka nejdéle, klidně i několik minut.

 

Nakonec jsme se asi za 3 minutky dočkali, HMI znovu nastartuje a projekt v něm je přesně podle zálohy.

 

Zálohování a obnovení KTP1000 Basic PN pomocí ProSave V10+SP1: http://youtu.be/uHSvLOoGAqg

 

 

Závěr:

Vzhledem k tomu, že se jedná o nástroj zdarma (stažení jen proti registraci), je jeho použití výtečné. Stačí si udělat čas, obejít všechny HMI a zálohovat. Totiž v případě poruchy staršího panelu a neexistující zálohy, se pak uživatel dostává do nepříjemné situace. Práci s tímto softwarem zvládne skoro každý a hlavně nemusíte instalovat vývojové software jako ProTool, WinCCflexible, nebo dokonce TIA portal, stačí jen ProSave V10+SP1.

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku:

Simatic ProSave V10.0 + SP1, download: http://support.automation.siemens.com/WW/view/en/13031587

 

Další články o PLC, Scada/HMI, pohonech, software a komponentech nejen pro průmyslové aplikace najdete na http://automatizace.hw.cz

 

Hodnocení článku: