Jste zde

Poseidon2 mezi světy IT a IoT

Monitorovací jednotky Poseidon2 získávají nové funkce, žádané v segmentu IoT zařízení. Protokol HTTPS a IPv6, protokol MQTT a řadu funkcí vzájemné kompatibility, které rozšiřují možnosti použití jako box-to-box zařízení.

Monitorovací a ovládací jednotky z produkce HW group jsou od počátku svého vývoje postaveny na využití sítě Ethernet. Rostoucí trh internetu věcí potřebuje zařízení schopná komunikovat na více platformách, používaných jak ve veřejných, tak v privátních sítích. Jednotky Poseidon2 a Damocles2 tak prochází zásadní inovací, která vychází vstříc těmto potřebám.

Nové protkoly pro IoT

Implementace protokolu HTTPS umožňuje nasadit monitorovací jednotky v rámci veřejné sítě bez nutnosti dalšího zabezpečení. V segmentech IT a OT, kam dosud většina produktů HW group směřovala, se běžně používají nešifrované protokoly, protože sítě mají své vlastní zabezpečení. V rámci nasazení protokolu HTTPS mají jednotky implementovány pokročilé nástroje pro autorizaci přístupu pouze ze schválených a certifikovaných serverů.

Implementace protokolu MQTT také rozšiřuje možnosti nasazení ve světě IoT. MQTT nabízí přehlednou architekturu a strukturu odesílaných informací a je velmi vhodný také tam, kde je uživatel omezen objemem přenesených či placených dat. Zatímco protokoly http a HTTPS na pár stovek odeslaných a přijatých kB nehledí, MQTT, vytvořený speciálně pro IoT je vyloženě úsporný.

Řešení box-to-box

Pro řadu aplikací je výhodné využívat řízení procesů v autonomním režimu, kdy monitorovací jednotka při vyhodnocení stavu senzoru posílá nejen informaci, ale zajistí také sepnutí dalšího zařízení. Pro tento účel lze nasadit jednotky Poseidon2 pro monitoring a Damocles2 pro ovládání. K zajištění 100% kompatibility výrobce sáhl k neobvyklému kroku. Pro obě zařízení je nyní k dispozici jediný firmware, který zajišťuje nejen kompatibilitu MIB a XML kódů pro programovatelné funkce, ale také plnou kompatibilitu nastavení zařízení. Řízení je možné provádět automaticky či manuálně také prostřednictvím portálu SensDesk nebo s ním spojené mobilní aplikace.

V článcích, které budou následovat, jednotlivé novinky představíme blíže.

Hodnocení článku: