Jste zde

Pojezdové dráhy Hiwin nabídnou kolaborativním robotům vertikální pohyb

Vertikální pojezdové dráhy RX nabízí výšku zdvihu až 3 metry, rychlost do 250mm/s při celkovém zatížení do 50 kg.

Další z požadavků trhu, který se podařilo vyřešit společnosti HIWIN, je zajištění rychlého a přesného pojezdu pro kolaborativní roboty ve svislém směru. Nové pojezdové dráhy HIWIN umožňují pohybovat robotem o celkové hmotnosti 50 kg ve vertikálním směru a to až do maximální výšky zdvihu 3 metry. Maximální rychlost pojezdu, 250 mm/s, vychází z požadavku kolaborativních pracovišť na efektivní spolupráci člověka s robotem. Pohon zajišťuje ozubený řemen s převodovkou a servomotorem. Pro pohon pojezdové dráhy HIWIN lze zvolit servomotor podle potřeb zákazníka. Tím je zajištěna maximální návaznost na řídící systém. Lineární pohyb a vysokou přesnost polohování zabezpečuje lineární kuličkové vedení HIWIN. Konstrukčně jsou pak všechny použité komponenty lineárního vedení z produktů HIWIN připravené na instalaci ve všech směrech a zajišťují tak plnohodnotnou funkčnost aplikace.

„Aktuálně připravujeme vertikální pojezdovou dráhu podle požadavků zákazníka s kompletním zakrytováním osy. Dalším požadavkem jsou kompaktní rozměry, včetně malého zástavbového půdorysu, a jednoduchá instalace. To jsme vyřešili tak, že dráha bude dodána jako komplet a mimo osazení do podlahy pomocí čtyř chemických kotev není třeba další speciální asistence při instalaci,“ doplňuje Tomáš Sojka, vedoucí oddělení polohovacích systémů HIWIN s.r.o., a upozorňuje na některá úskalí vertikálního řešení: „Vzhledem k působení zemské tíže je potřeba při nastavení řízení systému vyřešit všechny možné situace, při kterých by mohlo dojít k uvolnění jezdce a jeho nekontrolovatelnému uvolnění.“

Pojezdy HIWIN jsou momentálně připravené k osazení kolaborativními roboty UR10 a Techman TM12 a TM14. Je však možné upravit řešení pro jakékoli roboty s maximální hmotností 50 kg. Dle požadavků zákazníka lze pro využití mimo oblast kolaborativních podmínek navýšit i rychlost polohování. 
Vertikální pojezdové dráhy HIWIN prošly fází výroby a testování prototypů, kdy se odzkoušely také různé varianty pohonů, a aktuálně jsou ve výrobě již konkrétní aplikace pro nasazení v průmyslu. Řešení je standardizované a bude zařazeno do portfolia produktů HIWIN.

www.hiwin.cz

 

Hodnocení článku: