Jste zde

PNOZmulti mini, nový PILZ bezpečnostní modul.

Nabízená novinka společnosti PILZ pro použití v malých aplikacích. Připojení přes USB zajistí spojení s programovacím software PNOZmulti Konfigurátor, a tím pohodlné naprogramování konkrétní aplikace.

Pro nový mini modul PNOZmm0p platí při programování vše co pro jeho větší bratry, jen připojení není přes ethernet, nebo sériový kabel, ale jednoduše pomocí USB kabelu, klasického třeba od externího HDD. Takže vyzkoušíme hlavně nastavení spojení a taky k čemu je vestavěný LCD displej.

Modul je opravdu mini, při šířce 45mm jej už snad ani nejde vyrobit menší.

Něco málo z nedůležitějších technických pakametrů: 

  • Bezpečnostní kategorie 4 dle EN 954-1 a P1 e EN ISO 13849-1.
  • Napájení 24VDC/8W.
  • PNOZ mm0p má 20 bezpečných konfigurovatelných vstupů, 4 taktovací výstupy,
  • dále 4 bezpečné tranzistorové výstupy 24VDC/2A, každý kategorie 4 dle EN 954-1 a P1 e EN ISO 13849-1.
  • Program se ukládá na samostanou paměťovou kartu.
  • Stavové a diagnostické LED.
  • LCD Displej pro zobrazení stavu I/O a diagnostiku.
  • Připojení přes USBmini
  • Varianta mm0.1p s možností rozšíření a komunikace.

Opravdu 20 vstupů, dokud jej nemáte v ruce ani nevěříte tomu, kam se všechny vlezou. Ale 4 svorkovnice po 8 svorkách jsou plné.

 

PILZ PNOZmini mm0p

První připojení na napětí a modul Vás upozorní, že nemá vloženou paměťovou kartu. Ta je stejná pro všechny druhy výrobků PILZ, a vložíme-li do přístroje kartu, kde je nahrán program z jiného druhu modulu, tak ten se samozřejmě nespustí.

PILZ PNOZmini mm0p

 

Paměťová karta se vloží do klasického šuplíku shora přístroje. Lehce se přehlédne.

 

PILZ PNOZmini mm0p

 

Protože se jedná připojení přes USB, tak PNOZmm0p zapojíme, a uvidíme, co se bude dít, nebo nebude. Nikde totiž není k dispozici nějaký USB ovladač.

Pokud nebude náhodou žádné USB detekováno, nic se neděje, stačí znovu odpojit a připojit. Pak už vše proběhne v pořádku.

PILZ PNOZmini mm0p

 

Windows najdou nový hardware, ale jako sériový port, tedy žádné konkrétní zařízení, kde by byl potřeba zvláštní ovladač.¨

Ve "Správci zařízení" Windows jej uvidíme jako COM17.

PILZ PNOZmini mm0p

PILZ PNOZmini mm0p

Programování modulu PNOZmm0p je úplně stejné jako u větších modulů, takže pokud umíte větší typ, automaticky si poradíte i s menším mini modulem.

PILZ PNOZmini mm0p

Pro on-line spojení nenastavujeme IP adresu jako u PNOZm1p ETH, ale instalovaný COM17 (USB).

PILZ PNOZmini mm0p

Potom už klasicky nahrajeme progam do modulu. Každý program uložený na kartě, se dá před přepsáním stáhnout do PC, a prohlédnout.

PILZ PNOZmini mm0p

On-line režim, nebo vlastně "Dynamic program display" je taky naprosto shodný s celou řadou PNOZmulti.

PILZ PNOZmini mm0p

Na první pohled na mini modulu chybí stavové LED k jednotlivým I/O, ale ty se už nikde nevejdou. Stav signálu každé svorky je vidět na LED displeji.

Červený "ovladač" slouží k přepínání zobrazení LCD displeje, na kterém kromě I/O statusu můžeme vidět detailní informace o programu, kontrolní součet pro kontrolu verze atp.

PILZ PNOZmini mm0p

PILZ PNOZmini mm0p

Ještě poslední pohled na PNOZmulti mini a můžeme přemýšlet o jeho praktickém použití. 

PILZ PNOZmini mm0p

Závěr:

I když má modul v názvu mini, existuje možnost jej použitím komunikačních modulů rozšířit. Při použití bezpečného komunikačního modulu PNOZmml2p je možné připojení na další decentralizované bezpečné vstupní jednotky PDP67 F.

Přestože společnost PILZ nabízí bezpečnostní produkty velmi vysoké kategorie, snaží se tímto mini modulem přiblížit i běžným uživatelům pro malé aplikace.

Jaroslav Blažek


 

Doplňující odkazy k článku:

Systemotronic Brno, prodejce PILZ, dotazy, kontakty: http://www.systemotronic.cz/hlavni-stranka/

PNOZmini, manuály software, informace: http://www.pilz.com/products/control_communication/safety_relay/f/pnozmulti_mini/index.en.jsp

Seznam PILZ výrobků, katalogy, manuály: http://katalog.systemotronic.cz/kategorie/ridici-technika-pilz/konfigurovatelne-ridici-systemy-pnozmulti/pnozmulti/zakladni-jednotky/

Domovský web společnosti PILZ: http://www.pilz.com/index.jsp

Článek o velkém modulu PNOZm1p ETH: http://automatizace.hw.cz/bezpecnostni-modul-pilz-m1p-eth-s-hlidanim-otacek-pripojeny-na-simatic-s7-pres-profibus-dp

 

Hodnocení článku: