Jste zde

Pneumat System - odolné a specializované komponenty pneumatických instalací

Pneumat System působí v oboru od roku 1976 a nabízíí širokou škálu řešení v oblasti pneumatických systémů – spojek, hadic, ventilů, ale i pohonů a všech druhů příslušenství. Jedná se o výrobky přizpůsobené pro instalace stlačeného vzduchu, vakuové instalace, nebo pro čerpání jiných médií, mimo jiné olejů, paliv.

Prvky pneumatických systémů byly zařazeny do katalogu TME poměrně nedávno. Tento sortiment se však těší neutuchající oblibě našich zákazníků – proto jej neustále rozšiřujeme tak, aby uspokojil požadavky různých aplikací. Níže uvádíme přehled výrobků jedné z uznávaných značek v naší distribuci, tj. společnosti Pneumat System, která je rovněž známá pod názvem Flowmatik, a u nás v katalogu jednoduše Pneumat.

Pneumat System působí v oboru od roku 1976. Patří ke středoevropským výrobcům, kteří se objevili na světovém trhu po změně politického systému na začátku 90. let minulého století. Společnost je dnes již etablována a patří ke známým evropským výrobcům, kteří nabízejí širokou škálu řešení v oblasti pneumatických systémů – spojek, hadic, ventilů, ale i pohonů a všech druhů příslušenství. Jedná se o výrobky přizpůsobené jak pro instalace stlačeného vzduchu, tak i pro vakuové instalace, jakož i pro čerpání jiných médií (mimo jiné olejů, paliv). Níže uvádíme část tohoto komplexního sortimentu – a srdečně zveme naše zákazníky, aby se seznámili s podrobnostmi o produktech v našem katalogu.

Nástrčné spojky

Nástrčné spojky Pneumat System řady BLUELINE a BLUELINE Mini jsou vyráběny pro vysokotlaké a podtlakové (vakuové) systémy, ale i ve variantách přizpůsobených pro oleje a vodu. Naši zákazníci si mohou vybrat z přepážkových, závitových, úhlových, přímých, průchozích a redukčních spojek. V katalogu TME najdete také rozbočky (T a Y). Vybrané modely mohou pracovat při teplotách až 300 °C. Spojky mají přípojky v typických palcových a metrických rozměrech. Spolupracují s hadicemi o průměrech 3 mm až 16 mm. Maximální podporovaný tlak dosahuje 10 nebo 15 barů.

Průchozí (přepážková) spojka řady BLUELINE zhotovená z poniklované mosazi.

Rychlospojky

Rychlospojky s přípojkou 1/4" přizpůsobené pro tlak 300 barů.

U mnoha instalací průmyslové automatizace (např. vstřikovacích lisů, dávkovačů a dalších strojů pracujících na výrobních linkách) jsou klíčovými faktory: schopnost rychle měnit připojení a odolnost vůči častým spojovacím / odpojovacím cyklům. Pro tento účel se používají rychlospojky, díky nimž probíhá rekonfigurace linek strojního parku efektivně (při zachování těsnosti a spolehlivého upevnění). Jsou také nenahraditelné v mobilních aplikacích (kompresory, čerpadla apod.). Rychlospojky Pneumat System jsou vyrobeny z kovů (mosaz, ocel), a vyznačují se proto vynikající tepelnou tolerancí (až 180 °C). Těsnění vyrobené z FPM (Vitonu) zajišťuje dobrou přilnavost spojek. Výrobky jsou k dispozici ve všech oblíbených rozměrech a mají připojení s palcovými závity od 1/8" do 1  ½“. K dispozici jsou také varianty s přípojkami pro přímé připojení pneumatických / vstřikovacích hadic.

Pneumatické hadice

Hadice pro pneumatické instalace firmy Pneumat System jsou vyrobeny z polyamidu, polyetylenu a polyuretanu. Zákazníci si mohou vybrat mezi hadicemi vyrobenými z těchto materiálů s ohledem na specifičnost dané aplikace, teplotu čerpaného média (od -40 °C do 80 °C) a jeho chemické vlastnosti. Hadice lze také použít ve vakuových systémech. K dispozici jsou dvě skupiny výrobků: (1) 25 m úseky s vnitřními průměry od 4 mm do 12 mm; (2) pružné (spirálové) hadice vybavené rychlospojkami NW7.2 (délky 5 m, 10 m a 15 m) a pružinovými vývodkami, které jsou hotovým řešením kompatibilním s výše popsanými přípojkami.

Polyuretanová hadice s rychlospojkami snáší teploty od -20 °C do 70 °C.

Soupravy pro přípravu vzduchu

Soupravy obsahují základní prvky, jako je filtr, a také upevňovací příslušenství.

Jednotka pro přípravu vzduchu má tři základní funkce: chrání pneumatickou instalaci před znečištěním prachem a cizími tělesy (vestavěný filtr); zajišťuje udržování nastaveného tlaku (redukční ventil) a dodává olejovou mlhu, která zajišťuje správnou funkci systému (maznice). Vzhledem k tomu, že výrobky obsahují spotřební materiál (např. filtrační vložku), jsou navrženy modulárně, pro snadnou údržbu. Soupravy mají přípojky od 1/8” do 1” a mohou pracovat při teplotách od -10 °C do 60 °C. V závislosti na modelu zajišťují filtraci částic s minimálním průměrem 5 μm nebo 20 μm – a to i při průtoku přesahujícím 1100 l/min.

Ventily

V nabídce TME najdete čtyři skupiny ventilů, které se liší způsobem ovládání. Jedná se o elektromagnetické, mechanické (otevírané pomocí integrované páky), kulové (připomínající populární hydraulické ventily) a pneumatické prvky (jejich stav závisí na aplikovaném na vstupní spojce tlaku). Pneumat System vyrábí komponenty přizpůsobené pro systémy přepravující benzín, olej, neagresivní kapaliny (i vodu), plyny a stlačený vzduch. Maximální tlak, který ventily zvládnou, je 10 barů (v závislosti na zvoleném výrobku). Ventily jsou k dispozici v konfiguracích 3/2 (včetně normálně zavřených) a 5/2 (bistabilní a monostabilní, typická řešení používaná s pneumatickými pohony). Velkou výhodou řešení výrobce je absence mazání a široký výběr vstupních / výstupních závitů.

Ventil 5/2 s pákou – hotový prvek ručního ovládání pohonů.

Text připravila společnost Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o.

Článek byl publikován v originále na webu TME.eu: https://www.tme.eu/cz/news/library-articles/page/44082/komplexni-reseni-firmy-pneumat-system/

 

Hodnocení článku: