Jste zde

Plně nerezový panelový počítač s krytím IP65

Panelové počítače jsou v nabídkách většiny výrobců průmyslových počítačů dnes již běžným sortimentem. Existují však speciální provedení, která již tak běžná nejsou. Například provedení v celonerezovém pouzdru s tvrzeným krycím sklem a s plně celoplošným krytím IP65, tedy i ze zadní strany. To je SPC řada společnosti Avalue.

Když toto uvidíte i jen na fotkách, prostě si musíte říct, to je nádhera. V dnešní době samých plastů je prostě jakýkoliv jiný materiál použitý pro skříň počítačů prostě nádherný. O to víc, pokud je to leštěná nerezová ocel. To musí srdce nejen technika zaplesat.

Takto bych popsal svoji první reakci na panelové počítače řady SPC společnosti Avalue dodávané s displeji s úhlopříčkou 15”, 17” a 22” ve formátu 4:3. Zde jako by samotná technika uvnitř byla tak trochu v pozadí. Zvláště, když ještě krásu čela počítače stejně nádherně doplňuje i zadní strana. Zařízení je totiž celé neprodyšně zapouzdřené v nerezu a to včetně zadní strany, kde se nachází masivní chladič pasivního chlazení a napájecí i komunikační konektory. I ty jsou v neprodyšném proti stříkající vodě odolném provedení, což je již dost neobvyklý jev. V místě styku skříně se sklem dotykového displeje pak je vybaveno vícevrstvovým gumovým těsněním. Celý počítač s tloušťkou jen 60 mm tak vykazuje vynikající stupeň krytí IP65, tedy nejen z čelní strany, jak bývá obvyklejší. Přesněji řečeno nejen to, protože samotné konektory jsou v provedení dokonce IP67 a tedy nepředstavují jakoukoliv hrozbu v podobě vzlínání kapaliny do vnitřní elektroniky počítače. Stejně tak základní ovládací membránová tlačítka na přední spodní hraně vykazují krytí IP67.

Samotná nerezová ocel je pak opatřena speciálním leštěným antiadhézním povrchem vysoce odolným proti znečištění, působení olejů nebo různých chemických prostředků, včetně kyselin. Ani při jejich dlouhodobějším působení není dle výrobce náchylný ke korozi. Proto je tento panelový počítat primárně určený pro použití ve velmi čistých provozech a prostředích, jako jsou například potravinářské provozy pracující ještě s nebalenými produkty rychle reagujícími s okolím a tedy podléhající zkáze (jako například provozy zpracovávající mléko). Dále či zejména ve zdravotnictví, kde se vyžaduje odolnost proti časté sanitaci zařízení.

Na druhé straně vytvrzené sklo kryjící samotný displej, které je společně s povrchem pouzdra velmi odolné proti poškrábání (např. mincemi, jehlami či nožem), je ideální pro nasazení do veřejného sektoru v podobě veřejných informačních či platebních kiosků, které musí být odolné proti atakům různých vandalů, pokud mají úspěšně sloužit alespoň několik let. Antiadhézní povrch zde pak slouží k odolnosti proti znečištění nejen běžným prachem, vodou či ohmatáním, ale i snadnému odstranění různých nanesených barev například od útoku sprejerů.

Zadní strana panelového počítače řady SPC s chladičem a konektory

I když v této řadě počítačů je zásadní to vnější provedení, stále je důležitá i vnitřní elektronická konstrukce počítače. Protože je počítač z důvodu maximalizace stupně krytí prostý všech chladících otvorů či aktivního ventilátoru, je i přes dost rozměrný pasivní chladič nutné použít elektroniku generující co nejmenší množství ztrátového tepla. Proto je jako jádro zařízení použit na energii úsporný procesor Intel Atom. Pro zajištění co největšího provozního výkonu však ve výkonnější verzi, než jaké znáte z komerčních netbooků. Konkrétně dvoujádrový 1,8 GHz typ Intel Atom D525 s chipsetem ICH8-M doplněný o RAM paměť složené z pevně na základní desce vestavěného čipu 1GB a 200pinového SODIMM slotu podporující až 3GB SDRAM moduly. Jako napěťově nezávislý nosič dat může sloužit Compact Flash karta vložená do CF slotu, případně lze počítač doplnit 2,5“ SATA harddiskem.

Protože jde o panelové počítače, je nutné se i zajímat o provedení dotykového displeje. Ten je dnes v klasickém provedení LCD TFT s rozlišením 1280 x 1024 pixelů a podsvícením CCFL výbojkou. I když podsvícení již dnes bývá spíše realizováno odolnějšími, spolehlivějšími a úspornějšími bílými LED diodami. Na druhou stranu uděluje displeji vysoký jas a kontrast. Jak již bylo zmíněno výše, může mít úhlopříčku 15 až 22 palců. Časová odezva displeje je plně zde dostačujících 5 ms. Ovládání pak zajišťuje klasická rezistivní plocha připojená k počítači prostřednictvím USB rozhraní.

Pohled na konektory komunikačních rozhraní

Z pohledu komunikačních rozhraní najdete na zadní straně panelu již zmíněné voděodolné konektory poskytující běžný sortiment: 1x RS-232, 1x Ethernet RJ-45 (Intel® 82574L Gigabit) a 3x USB 2.0. Pro rozšíření vlastností počítače slouží jeden Mini PCIe slot.

 

Základní parametry:

 • Celokovové panelové PC s dotykovým LCD displejem
 • Pouzdro: nerezová ocel, tvrzené sklo
 • Chlazení: pasivní
 • Displej: LCD TFT, úhlopříčka 15”/17”/22”, 1280 x 1024 pixelů
 • Dotyková plocha: rezistivní
 • CPU: Intel Atom D525 Dual-Core 1.8GHz s čipsetem ICH8-M
 • Paměť: 1GB vestavěná SDRAM & 1 SODIMM slot pro až 3 GB
 • Nosiče dat: Compact Flash slot, šachta pro 2,5“ SATA HDD
 • Komun. rozhraní: 1x GbE, 1x COM, 3x USB
 • Napájení: 12V až 28V
 • Krytí: IP65 (konektory IP67)

 

Použití:

 • Zdravotnictví
 • Kuchyně
 • Potravinářský průmysl
 • Těžký průmysl
 • Chemický průmysl
 • Veřejné kiosky
 • Platební automaty
 • Myčky
 • apod.

Vytvořil z tiskové zprávy výrobce: Antonín Vojáček

DOWNLOAD & Odkazy

Hodnocení článku: