Jste zde

PLC Softlink CPU315DPM

Ukážeme si PLC, svádí to napsat Simatic S7-315DP, ale není to Siemens, je to Softlink 315DPM, tedy PLC které je možné použít místo Simatic S7 řady 300, přičemž se programuje běžně ve Step7. Ve video ukázce uvidíme detailně, jak to vypadá a funguje.

Nejen VIPA produkuje PLC pro Siemens sestavy řídících automatů řady Simatic, nyní na trh přichází společnost Softlink se svými PLC, taktéž pro řadu Simatic S7-300. Proti klasickému Siemens PLC, je nutné nabídnout něco navíc, nebo zajímavého, což tato CPU splňuje. Disponuje MPI a Profibus portem a zajímavým rozsahem paměti, tedy může nahradit jednu z nejpoužívanějších centrál pro Simatic S7 konkrétně 315-2DP.

 

Nejen CPU vyrábí společnost Softlink, ale z jejich produktů sestavíme kompletní řídící systém, téměř totožný s Simatic S7. Vstupní a výstupní moduly jsme testovali minule, takže nyní je stačí jen připojit k PLC. Ještě pro doplnění, Softlink je i napájecí zdroj 230VAC/5A a leštěná lišta pro montáž S7-300.

 

Základní parametry vyráběných CPU, z nichž každá je osazena Profibus DP portem, ukazuje přiložená tabulka. Okamžitý rozdíl je viditelný ve variantě DP master a DP slave, tedy nejjednodušší CPU, může fungovat na Profibus jen jako Slave, ostatní zase jako Master. Není tedy integrována volba této funkce přes HW konfiguraci jako u standardní Siemens CPU. Další základní změnu vidíme v paměťové oblasti, přímo v CPU je osazena obojí paměť, tedy Work i Load, takže není nutná žádná paměťová MMC karta. Pro zálohování programu je samozřejmě možné paměť doplnit vložením MMC karty. Bude o tom vysvětlení dále.

Ještě je zajímavá rychlost na jednu operaci, schází jen údaj pro čas potřebný na práci s plovoucí desetinou čárkou, který bývá mnohonásobně větší.

 

Podíváme se, pro zajímavost na část parametrů standardní CPU Siemens, kde si povšimneme právě výše zmíněných procesorových časů.

My si dále napíšeme kousek programu, kde CPU vyždímáme do maxima.

 

Z čela CPU je k dispozici větší množství signalizačních LED, jejichž význam je jasný. Jen Profibus má pro diagnostiku 4 LED.

 

Pro porovnání ještě signalizace na starší CPU Siemens.

 

S CPU se pracuje ve Step7 standardně jako s kteroukoliv jinou, jen v HW konfiguraci musíme vložit centrálu Simatic 315-2AF03 s poslední SW verzí. Je vidět že výrobce se snaží držet krok. 

 

Zkušební sestava komplet Softlink, která se nahrává do PLC. Není s tím žádný problém vše funguje bez potíží. Po pravdě řečeno, ani jsem nic jiného nečekal. 

 

Nejprve nás bude zajímat paměťová oblast. Je vidět, že i v základu je poměrně slušná a pro spoustu aplikací ani další rozšíření nebude potřeba. O tom ale bude zmínka dále. 

 

Je důležité si prostudovat on-line vlastnosti CPU, ty se totiž od klasických Simatic CPU trochu liší. Například maximální velikostí datového bloku atp.

 

Jednoduchý prográmek o malé velikosti, by neměl s adresním prostorem CPU nic udělat. V podstatě o tom nebude ani vědět.

 

Trochu jsem to vylepšil a napsal něco, co nám CPU otestuje. Několik tisíc operací s plovoucí desetinou čárkou nezabere v paměti moc místa, ale CPU dostane zabrat. 

 

Je to vidět pěkně na době cyklu, že mu to nějakou chvilku trvá. Pokud jste si prostudovali parametry výše, na jednu operaci spotřebuje CPU přibližně 3 us. Takže není problém jej trochu zatížit. Doba cyklu se zkušebním prográmkem je shodná s dobou cyklu u starší Siemens CPU315-2DP.

Kdybychom přirovnali dobu cyklu k teplu, řekl bych, že se CPU zlehka zahřívá. Ovšem jen obrazně, PLC nijak nehřeje

 

Ale tady už padá na krovky. Musel jsem "pár" operací ubrat, neboť jsme překročili i dobu cyklu PLC.

Opět přirovnání pomocí tepla můžeme říci, že na CPU neudržíme už ani ruku! Samozřejmě že CPU nijak nehřeje, je to zase jen obrazné přirovnání.

 

 

Přestaneme žhavit a zkusíme paměť a práci s rozšiřující MMC kartou. Tuhle originál Siemens MMC kartu určenou do PLC Simatic ani nezkoušejte do CPU Softlink vložit, nic se totiž nestane, systém ji nenajde. Není se čemu divit, rozdělení prostoru na kartě je přece jen trochu jiné. 

 

Manuál výrobce uvádí, že pro rozšíření paměti stačí běžná MMC karta, tak uvidíme.

Load memory ale nijak touto kartou nerozšíříme. 

 

Pro jistotu zkusíme i originál MMC kartu. Tato se na rozdíl od Siemens karty dá vložit do čtečky karet a její obsah si prohlédneme v běžném průzkumníku.

 

A je to, asi na druhý pokus se nám karta identifikovala jako rozšířená oblast EPROM. Podívejte se pozorně a uvidíte, že k rozšíření oblasti "Load" nebo dokonce "Work" memory nedošlo. Takže pozor, tohle CPU ani žádné jiné z produkce nelze běžně rozšířit o paměť. Získáte jen MMC kartu, kde se dá překopírovat PLC program a eventuálně CPU nastartovat pomocí této karty. Ovšem předpokládá se, že omezení v podobě "Load" memory stále zůstává. I když by se na kartu vešlo více dat, do CPU je stejně nedostanete.

Jestliže to není moc jasné, přečtěte si starší článek na tomto serveru o rozdělení paměti v PLC, odkaz na konci.

 

 

Tak po zkušenostech s originální kartou vytáhneme 1GB MMC plus kartu z fotoaparátu i s fotkama a vrazíme ji do CPU. Takhle to dopadne. Nic se neděje, CPU na ni totiž nezapisuje ani z ní nic nečte, program běží jako by tam žádná karta nebyla.

 

 

Pokud by jste chtěli přesto využít kartu k zálohování programu, stačí opravdu běžná MMC plus karta, a na ni ve Step7 přes příkaz File -> Memory Card File -> New vytvořit soubor s bloky a ten standardním způsobem na kartu kopírovat. Pak už záleží na CPU, zda si tyto data přebere.

Jednodušší ale je, zálohovat PLC program přímo ve Step7. 

 

 

Ovšem důležité je, kolik se nám asi programu do CPU vejde. Pokud si to neumíte představit, stačí ve Step7 pravou myší vyvolat vlastnosti bloku a v patřičné záložce vidíme potřebnou velikost paměti pro náš program.

Tohle je skutečný program ze středně velké aplikace s CPU Simatic, kde i podle počtu použitých bloků je vidět, že by nám do CPU pohodlně vešel.

 

Tady ale opět skutečný trochu větší projekt, sice ze staršího PLC řady 400, ale na naše CPU by chybělo necelých 100Kb.

 

 

Dost výzkumů z pamětí, podíváme se jak nám to funguje, samozřejmě bez MMC karty.

 

Celá sestava jede bez potíží, z větší vzdálenosti ani není poznat, že se nejedná o Siemens platformu.

 

 

Softlink vyrábí i napájecí zdroje, ke kterému také dostanete propojku k CPU obdobně jako u Siemens zdrojů.

 

Chtělo by to poznamenat "Kde asi udělali soudruzi z Číny chybu?". Propojka totiž na sestavené CPU a zdroj nejde bez použití násilí, rozřezání spojovacího plastu a zkrácení drátu instalovat. Nevadí, stejně jsem tam vrazil drát. Představte si, jak ji asi vytáhnete z těchto "clip" svorek, použít dva šroubováky, nebo s jedním pomalu "vyviklat"?

To ale není nic nepřekonatelného, uvádím to spíš pro zajímavost, že není kopie jako kopie, nejedná se samozřejmě o žádnou chybu. Před pár lety při náběhu nových úzkých CPU Simatic, se chvíli také dodávali Siemens zdroje se starou verzí propojky, takže se na montáži vyhodila a nahradila vodiči.

 

Made in China je nápis všude přítomný.

 

A je to. Ještě poslední foto jak vznikl kousek video ukázky této zajímavé sestavy a můžeme to zabalit.

 

CPU315DPM Softlink na video ukázce v HD 720p: http://youtu.be/vvJs_WrxPtg?hd=1


 

 

Závěr:

Je nutno připomenout, že potřebnou "Load" paměť v tomto CPU nelze rozšířit, takže pro velké aplikace to asi nebude to pravé. Je ovšem otázka, co je to velká aplikace, pro každého totiž něco jiného. V každém případě je velikost paměti dostatečná pro spoustu projektů, kde se běžně používá řada Simatic S7-300. Jak bylo uvedeno u testu těchto I/O modulů, použití Softlink produktů je na každém uživateli, někde se takovému CPU nebrání, jinde odběratelé tohle jednoznačně odmítají. Pak jsou důležité zkušenosti, spolehlivost a dostupnost ND. 

Jaroslav Blažek


 

Doplňující odkazy k článku:

Prodejce PLC Softlink v ČR: http://www.foxon.cz/softlink-c-381.html

Manuály a další produkty Softlink k PLC Simatic S7: http://www.softlink-europe.com/

Rozdělení paměti PLC Simatic: http://automatizace.hw.cz/ulozeni-a-zalohovani-dat-na-mmc-card-v-plc-simatic-s7-prakticka-ukazka

 

Další články o PLC, Scada/HMI systémech, pohonech, profi-software a komponentech nejen pro průmyslové aplikace najdete na http://automatizace.hw.cz

 

 
Hodnocení článku: