Francouzská společnost Crouzet Automation se v ČR poměrně dost zpopularizovala malým kompaktním a snadno programovatelným PLC Millenium3. Hlavní věc, která tomuto PLC chyběla, byla možnost snadné digitální datové komunikace prostřednictvím některé průmyslové sběrnice. Toto měla vynahradit nová nastupující řada s označením "em4", které však hned o začátku chyběl dnes již nepostradatelný Ethernet s podporou Modbus-TCP protokolu.
Letošní rok již konečně tuto mezeru Crouzet prakticky vyplnil, když zveřejnil verzi "em4 Ethernet". Otázkou zůstává, zda již ne "s křížkem po funuse". Důležité teď již je, co všechno jako bonus k ethernetu přidává. A v tom se Crouzet snaží udělat maximu, když mimo dnes již běžnou podporu ethernetového vzdáleného přístup do programu a Modbus-TCP komunikace, v základu nabízí i funkci sběru a ukládání dat na integrovaný FTP server nebo odesílání emailů.
Crouzet em4 Ethernet
Crouzet em4 Ethernet je malé kompaktní PLC ve velikosti PLC Siemens LOGO, které má sloužit řízení jednoduchých aplikací jednotlivých dopravníků, různých třídičů, štosovačů a aplikátorů apod. I u těchto aplikací však dnes je vyžadována možnost vzdáleného přístupu přes ethernet z nadřazeného systému pro potřeby ovládání, sledování stavu, sběru dat apod.
Celkové rozměry 125x100x61 mm v tomto směru jsou standardní s podobnými konkurenčními jednotkami. V provedení pouzdra však vykazuje zajímavější design hlavně v barevném provedení, čímž se od nich na první pohled odlišuje. Nechybí ani malý 4 řádkový LCD displej se 6 tlačítky, což je koncept prakticky zcela převzatý s předchozího typu Millenium3.
Z pohledu připojovacích míst, je k dispozici celkem 16 vstupů, přičemž hned 12 z nich jsou využitelné nejen jakou dvoustavové binární, ale také analogové. Ty lze nastavit jako 12-bitové napěťové vstupy 0-10V, 11-bitové proudové vstupy 0/4-20 mA nebo i jako vstupy pro odporové senzory teploty. Samostatné dvoustavové 24VDC vstupy pak naopak podporují připojení i dvoukanálového enkodéru (rychlost pulsů až 40kHz), nebo je možné je využít jako vstupy čítací (counter 60kHz / tachometer) nebo časovací (timer, time interval meter). Tato připojovací flexibilita není vůbec špatná a 12bitové analogové vstupy již svojí "jemností převodu" postačují v mnoha aplikacích (narozdíl o 10bitových).
Výstupy jsou pak klasicky spínané, kde dva tranzistorové jsou hlavně pro podporu rychlého spínání a PWM s rozlišením na 10 bitů a 8 reléových výkonových výstupů pro proudové zatížení až 8A. Přímý analogový výstup chybí, ale je případně možné jej "vyrobit" ze zmíněného PWM výstupu.
Parametry vstupů a výstupů PLC Crouzet em4 Ethernet.
Jak již bylo nastíněno výše, nejzajímavější z moderního pohledu je přítomnost jednoho klasického ethernetového konektoru RJ-45 na svorkami vstupů. Z pohledu specifikace samotného rozhraní jde o klasickou, ale stále dostačující verzi 10/100 Mbit/s s podporou funkce MDI/MDIX. Podporována je jak funkce statické IP adresy, tak DHCP režim automatického přidělení. Z pohledu vyšších komunikačních funkcí pak je přímo podporován režim komunikace TCP i UDP, dále pak funkce STMP, odesílání emailů i v kódování SSL a průmyslový protokol Modbus TCP/IP ve verzi Client i Server. Již méně obvyklou funkcí u kompaktních PLC a takovou "třešničkou na dortu" je integrování funkce FTP serveru, do kterého lze v rámci programu běžícího v PLC nastavit ukládání naměřených dat do CSV souboru (funkce datalogger) s následným možným vzdáleným přístupem přes ethernet a stažením dat do libovolného PC. CSV soubory je pak možné editovat například v softwaru EXCEL a podobných programech. Pro tyto účely slouží vnitřní poměrně skromná paměť 2kB, tedy dat nemůže být příliš mnoho. Tato paměť je zálohovaná baterií, přičemž paměť programu je oddělená v integrované Flash paměti.
Ethernetové rozhraní u PLC Crouzet em4 lze využívat k Modbus-TCP komunikaci se snímači nebo s nadřazeným PLC nebo PC, nahrávat do PLC program, přistupovat vzdáleně na displej, odesílat emaily i přistupovat na integrovaný FTP server.
K programování PLC Crouzet em4 Ethernet slouží stejně jako k ostatním kolegů, řady "em4" zdarma stáhnutelné velmi intuitivní a na obsluhu snadné softwarové prostředí, které je v zásadě velmi podobné softwaru již pro starší PLC Millenium3.
Programovací PC software em4 soft.
Závěr
I přes poměrně velké zpoždění se nakonec provedení s vestavěným ethernetovým portem a podporou Modbus-TCP začíná nabízet. Otázkou je, zda to zachrání alespoň stávající uživatele PLC Crouzet, kteří ještě doposud nebyli donuceni z důvodu dlouhého čekání se poohlednout jinde. A nabídka konkurence je v tomto směru již poměrně dost rozsáhlá i v cenové kategorii do 4 tis. Kč (např. IDEC FT1A, Siemens LOGO nebo Orbit Merret OMC8000 a další).
Cenu Crouzet em4 Ethernet u českých prodejců (např. OEM Automatic) zatím neznám, takže ta bude jistě také jedna z rozhodovacích prvků. Jednoduchý a spolehlivý programovací PC software a integrovaný FTP server je pak rozhodně uživatelskou výhodou. Také nastavovací flexibilita vstupů není špatná. Takže dobré předpoklady PLC Crouzet em4 Ethernet v technické oblasti má.
Odkazy:
- Webové stránky výrobce - společnosti Crouzet Automation: http://www.crouzet-automation.com
- Přímý odkaz na web o PLC Crouzet em4 Ethernet: http://www.crouzet-automation.com/products/em4-nano-plc/on-site-management/ethernet/
- Další články o jiných verzích PLC Crouzet em4 na serveru automatizace.hw.cz: