Jste zde

PLC ABB – nejlevnější řada AC500-eCo

Sppolečnost ABB není jen výrobce světoznámých průmyslových robotů, ale i dalších elektrokomponent, včetně programovatelných automatů, které již tak známé nejsou. Jsou však docela zajímavé konstrukce a spíše navržené pro složitější aplikace a to platí i v případě nejlevnější řady AC500-eCo, kterou si představíme...

Náhodou jsem v práci narazil na zajímavá ale neznámá PLC od známé společnosti ABB, když mě v kanceláři navštívil obchodní zástupce společnosti VAE Prosys, která je v ČR prodává. V nabídce jsou dvě řady: velmi výkonné a velmi modulární PLC AC500, kde však výkon a cena se dost projevují na cenách v řádu desítek tisíc Kč, a pak levnější, ale proti konkurenci stále dost dobře vybavené PLC AC500-eCo, kde se ceny za jednotlivé moduly již pohybují v řádu jednotek tisíc Kč. A právě tuto levnější řadu jsem se rozhodl jako první představit.

Přestavení PLC AC500-eCo

Přeskočíme-li základní tradiční vychvalovací texty a podíváme se na PLC této řady objektivně z pohledu nezávislého technika, kterému již několik typů levných PLC různých výrobců rukama prošlo, je možné konstatovat, že byť jde o levnější řadu výrobce, již se v mnoha ohledech a aspektech jeví v porovnání s konkurencí jako ta vyspělejší řada. Již svým vzhledem se nijak nepodobá jinde klasickému provedení podlouhlé kompaktní krabičky s malým displejem, jako je tomu například u PLC Millenium3, PLC Fatek, PLC Omron CP1L či Siemens Logo. Hned na první pohled dává najevo, že toto PLC by mohlo umět něco víc, alespoň co se výpočetního a řídicího výkonu týče. Na druhou stranu, provedení bez alespoň malého informačního displeje jej hned vyřadí z oblasti velmi jednoduchých aplikací typu ovládání pohybu několika dopravníků či řízení nějakého jednoduchého separátoru či výhybky, kde se počítá právě jen s jednoduchou indikací stavů na v PLC vestavěném displeji a již se neuvažuje o externím displeji či HMI panelu, který samozřejmě stojí také peníze a nutně se musí projevit v ceně zařízení.

I řada AC500-eCo je tedy spíše cílena na o něco složitější aplikace, kde záleží hlavně na rychlosti a výkonu PLC a vyžaduje se velké množství vstupů a výstupů a s tím i spojený požadavek na možnost velkého rozšíření dalšími moduly. A to zde bezezbytku platí. I zde lze na základní CPU jednotku napojit až 7 rozšiřujících modulů digitálních či analogových vstupů/výstupů s různou schopností rychlosti reakce a bitového rozlišení. Také je nutné zmínit, že lze připojit nejen moduly pro tento typ PLC, ale i moduly vyšší řady AC500. Navíc i základní CPU jednotky, kterých je podle výbavy na výběr hned několik, mají slušnou konektivitu. Některé typy totiž již v základu nabízejí dva 12bitové analogové vstupy a jeden analogový výstup 0-10 V / 4-20mA, což u konkurence není obvyklé (hlavně ten výstup) a v mnoha jednodušších aplikacích, kde analogové rozhraní potřebuje pro snímače či například řízení frekvenčního měniče tak již nemusíte žádný rozšiřující modul dokupovat, čímž obvykle dost ušetříte. Cena základních CPU jednotek se sice pohybuje v rozsahu cca 200,- až 500,- EURO (podle výbavy), ale jinde zaplatíte za soubor základní jednotka + analogový modul daleko víc, protože obvykle čím je základní jednotka levnější, tím jsou rozšiřující moduly dražší, aby prodejce marži dohnal (u některých výrobců jsou dokonce rozšiřující moduly stejně drahé jako základní CPU jednotky).

Základní CPU jednotka AC500-eCo

Základní CPU jednotky pak podobně jako jednotky jiných vyspělých výrobců PLC již je možné mít s vestavěným klasickým ethernetovým rozhraním s konektorem RJ-45, které se poslední léta silně rozšiřuje i v oblasti průmyslu a mnoho výrobců v tomto směru trošku zaspalo. Ethernet samozřejmě není v těch úplně základních konfiguracích, ale v polovině nabízených typů označených jako AC500-eCo ETH je již „pevně zadrátován“ v pouzdře. Mimo komunikace s nadřazeným systémem (podporuje klasickou TCP/IP, MODBUS-TCP a UDP komunikaci), může velmi dobře sloužit i připojení HMI panelu. U všech typů standardní sériová rozhraní RS-485 již pak musí být samozřejmostí (některých typů i s podporou MODBUSu). Lze je využít pro komunikaci mezi více PLC, mezi PLC a PC (SCADA systémem) či mezi PLC a ovládacím HMI panelem.

Dále každá CPU jednotka obsahuje ve svém pouzdře jeden slot pro potřeby přidání některých funkcí, jako slot pro SD flash kartu, druhý sériový COM2 či obvod reálných hodin. Základní indikaci stavů běhu programů a vstupů / výstupů PLC pak zde na sebe berou pouze indikační LED diody.

Z praktického pohledu vítaný detail (ne u všech výrobců levných PLC samozřejmý) je klasická a snadno vyjímatelná svorkovnice vstupů/výstupů, které zde navíc mohou být v šroubovacím či zacvakávacím / pérovém provedení. Vyndavací svorkovnici ocení každý servisní technik, který je nucen PLC vyměnit například z důvodu nefunkčnosti, protože prostě jen vysune, odcvakne, vymění, zacvakne, zasune a je hotovo. Mimo vstupů / výstupů pak i přívod napájení, ať již 24 VDC nebo 230 VAC je v podobě vyjímatelného konektoru se šroubovacími či pérovými svorkami.

Možná doplňková výbava základních CPU jednotek PLC ABB AC500-eCo.

 

Z pohledu výpočetních a programových schopností lze CPU jednotku charakterizovat následujícími parametry:

  • vnitřní paměť programu: 128 kB
  • paměť dat: 14 kB (z toho 2 kB zálohované)
  • rychlost zpracování instrukcí: 0,1 až 6 mikrosekund
  • max. počet vstupů / výstupů:
    • 232 / 174 (digitálních)
    • 112 / 112 (analogových)
  • konfigurace I/O na přerušení / rychlé čítání / PWM
  • multi-tasking: ne (jen běh jednoho programu a jedno přerušení)

 

Popis a výbava základních CPU jednotek řady PLC AC500-eCo.

Rozšiřující moduly pro PLC AC500-eCo

Jak již bylo zmíněno výše, sice má řada AC500-eCo vlastní kompaktní (levnější) rozšiřující moduly, ale bez problémů lze použít celou širší nabídku modulů vyšší více modulární řady AC500 a jde to pak samozřejmě i obráceně. Vše tak lze v rámci PLC ABB tedy kombinovat.

Jinak v rámci pouzdrem shodných modulů řady eCo jsou k dispozici různé kombinace digitálních vstupů / výstupů s různou reakční rychlostí, různými napěťovými úrovněmi (24/120/240 V) a různým výstupním členem (relé, tranzistor, triak) či různá provedení analogových vstupů / výstupů lišící se rozsahem signálů (mV, 2,5/5/10V, 0/4-20 mA) a počtem bitů převodu (12 nebo 16bitový).

Popis a výbava rozšiřujících jednotek pro PLC AC500-eCo.

Programování PLC AC500-eCo

Na rozdíl od speciálních programovacích rozhraní některých výrobců, využívá ABB u svých PLC služeb programovacího standardu IEC 61131-3 známého pod názvem CoDeSys. Výhodou tohoto řešení je zastoupení a tedy možnost využít všech ve standardu zastoupených programovacích režimů, tedy IL (seznam instrukcí), ST (strukturovaný text), FBD (funkční bloky), LD (liniový / reléové schéma), SFC (sekvenční diagram). V programu lze jednotlivé režimy i kombinovat, takže lze z každého využít „to nejlepší“. Negativní stránkou je pak nutnost „napasovat“ univerzální prostředí CoDeSys na PLC ABB, tedy k programovacímu prostředí je ještě přítomna „oddělená programová utilita“, která program z CoDeSysu přetransformuje na program přímo pro PLC ABB a zprostředkuje nahrání a obecně přístup z PC do PLC. Celý softwarový balíček pak nese název PS501.

V praxi to sice funguje dobře, ale působí to trošku těžkopádně a ze začátku je nutné se trošku „prokousat“ postupem, jak správně postupovat od založení projektu až po nahrání a ladění v PLC. Alespoň mě, to tak přišlo. V tomto směru namíru stavěné vývojové softwary například Siemensu, OMRONu, Fateku a dalších výrobců mi připadají z pohledu uživatelského ovládání jednodušší. Ale vše je jen o „zaškolení“.

 

Závěr...

I základní PLC AC500-eCo společnosti ABB poskytuje dost vysoké řídicí schopnosti a i v částce do 10 tis. Kč. To je rozhodně plus. Výhodou standardizovaného programovacího rozhraní CoDeSys je pak možnost velkého výběru programovacích stylů, které lze v jednom programu libovolně kombinovat. Jeho nevýhodou může pro někoho být trošku složitější užívání, alespoň ze začátku. Jedinou nevýhodou PLC AC500-eCo pro nejjednodušší aplikace může být chybějící integrovaný zobrazovací prvek, tedy LCD nebo OLED displej, jak jej nabízí základní PLC mnoha konkurenčních výrobců. Je tedy nutné investovat do nějakého HMI panelu či rozhraní. Ale vzhledem k tomu, že se i tato řada PLC hodí spíše pro středně složité aplikace, kde stejně bude  téměř trvale uzavřené v rozváděčových skříních, není toto nutně na závadu. Pro nejjednodušší aplikace bych stejně rozhodně použil něco jednoduššího, např. PLC Millenium3, které je pro ně plně dostačující jak výkonem, tak výbavou i jednodušším programovacím rozhraním a mám s ním velmi dobré zkušenosti. Je zbytečné jít s kladivem na komára...  

Vytvořil na základě informací od výrobce ABB a společnosti VAE Prosys: Antonín Vojáček

DOWNLOAD & Odkazy

Hodnocení článku: