Jste zde

Webový server v Simatic S7-1200 s firmware 4.0

S novým firmware 4.0 přichází v PLC Simatic S7-1200 také nový webový server, tak se podíváme co přináší nového. Jak jsme pomocí tabletu CPU ovládali, uvidíte také na videoukázce.

Ze začátku je potřeba zmínit, že nás překvapilo zvýšení rychlosti celého serveru, aspoň to na nás tak působilo, neplatí to ale bohužel pro obnovování stránky. Uvidíte to i na videu v závěru článku.

Takhle jsme vše vyzkoušeli, kromě ovládání z tabletu, také z mobilního telefonu nám vše fungovalo.

 

Webový server je nejprve potřeba aktivovat v hardwarové konfiguraci PLC a nastavení nezapomenout nahrát do PLC.

 

Kromě jiného je možné v konfiguraci PLC v prostředí TIA Portal V13 příjemně definovat uživatele, včetně jejich práv a toho co můžou v CPU dělat. Jak je vidět, například shodit PLC do stopu, rozblikat stavové LED a podobně. Tohle jsme vyzkoušeli na videoukázce v závěru, jak dokážeme na dálku PLC zakroutit krkem.

Pokud označíte všechny položky, stává se z Vás automaticky administrátor. 

 

Nejprve jsme vyzkoušeli mobilního ho founa Xperii P s rozlišením displeje 960x540. Systém se přizpůsobil rozlišení a menu bylo vždy na zvláštní na obrazovce. Bez přihlášení byla tohle ovšem jediná přístupná obrazovka. 

 

Na mobilu to není žádný zázrak, ale aspoň se všechno umístí na jednu obrazovku, nemusíte zoufale hledat, kde co je.

 

Po přihlášení jsou okamžitě zobrazené a přístupné tlačítka pro výše zmíněné funkce.

 

Na jakoukoliv další obrazovku se přechází přes zvlášť menu.

 

Tabulka proměnných se také poskládá do rozlišení telefonu. Je to ale vše titěrné, prstem se na ovladače špatně trefuje, ale to je obecný problém.

 

 

Tohle už je ale jiné kafe. Tablet deset palců s rozlišením 1280x800. Žádné extra menu není potřeba, systém ví co se připojilo a nabídne obrazovky klasicky s menu v levém sloupci. Vpravo pak nic nechybí, nemusíte obrazovku nikam posouvat. Tady je vidět přesně ten rozdíl mezi tabletem a mobilem.

 

Stejně jakou u tabulky proměnných se kterou už se dá celkem pracovat. Můžete také nastavit proměnou v PLC, pokud znáte její adresu. Jen stále dlouho trvá obnovení stránky.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.  

 

Informace o sestavě jsou dostačující, číslo, jméno, firmware a pár dalších. V záložce status pak najdete stav každého modulu. 

 

Do PLC je přes webový server také možné nahrát nový firmware, ani bychom se toho nebáli, vše bylo dost rychlé, ale pro naše CPU zatím další software není.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.  


 

Ovládání Simatic S7-1200 pře webový server: http://youtu.be/qA2M1VyZrlI?hd=1

 

Závěr:

Jedna z hlavních změn ve webovém serveru a sice podpora rozlišení mobilních zařízení funguje bezvadně, hlavně ovšem na větším zařízení, v malém mobilu se to asi prakticky moc nevyužije. Více využitelné změny se ale ukrývají v programování a celkové práci s PLC S7-1200.  

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku:

CPU S7-1200 s Firmware 4.0: http://support.automation.siemens.com/WW/view/en/89899919

 

Další články o PLC, Scada/HMI, pohonech, software a komponentech nejen pro průmyslové aplikace najdete na http://automatizace.hw.cz

 

 
Hodnocení článku: