Jste zde

Service Pack 1 pro TIA Portal V13, instalace a funkce

Druhý týden po Novém roku Siemens vydal první service pack pro TIA Portal V13, správně pro STEP 7 Professional V13, STEP 7 Basic V13 a STEP 7 PLCSIM V13. Vyzkoušeli jsme pro Vás, jak na instalaci a následné spuštění nové verze TIA.

Pro úplnost zbývá dodat, že service pack 1 je dostupný také pro WinCC V13, Startdrive V13, Safety V13. Pro SCOUT TIA V4.4 HF5 vyjde v co nejkratší době. Netřeba připomínat, že všechny používané nástroje musí mít stejnou verzi. Instalaci máme na Win7 Profi, 32bit.

K získání Service Pack 1 vedou dvě cesty, můžete si objednat verzi na DVD nosiči, nebo si upgrade stáhnout z webu podpory Siemens, odkaz v závěru. My jsme zvolili druhou, rychlejší verzi, tedy stažení. Pro úplnost se podívejte, kolik toho bude muset protéct přes vašeho poskytovatele připojení, něco přes 7GB. Tato etapa stažení trvá jednoznačně nejdéle. Verze STEP 7 Basic je na tom kupodivu co do objemu dat stejně a PLC simulátor si pak řekne už jen o 1,3GB průtoku.

 

Všechny stažené soubory a jeden exe tvoří rozbalovací instalaci, takže stačí spustit jen exe soubor a nezapomenout označit rozbalení souborů bez další instalace do zvolené složky. Tam se vytvoří samotné instalační DVD, přibližně o stejné velikosti dat. 

 

Samotná instalace kromě běžných úkonů nabídne možnost volby, co vše chcete instalovat. Tohle je standardní nabídka.     

Klikněte si na obrázek pro zvětšení. 

 

Protože se jedná o upgrade, instalátor "modifikuje" náš systém. Přítomnost STEP 7 Professional V13 na PC je pro instalaci SP1 nezbytná. Máme na to přibližně půl hodiny a opravdu, za těch 36 minut bylo všechno hotovo.     

 

Než se nám SP1 nainstaluje, přečteme si hlavní novinky, které nám tato verze přinese. I když se jedná názvem o service pack, změny jsou veliké. Zajímavá bude třeba funkce "Undo" v online režimu.

 

Upgrade si při prvním startu nepamatuje některá předchozí nastavení a startuje do Portal view módu, který my bleskově upravíme zpět. Poté si překontrolujeme správnost instalace.

 

Nyní k tomu hlavnímu, otevřeme si aktuální projekt a SP1 vyžaduje upgrade samotného projektu. Také z tohoto je vidět, že změny jsou nemalé, ale přesto pro SP1 stačí původní licence na V13, což je příjemnější, než kdybychom museli jít do nějaké V14. Není třeba se ale bát, TIA upgradem projektu vytvoří nový projekt, původní zůstane zachován.

 

Upgrade chvíli trvá, podobně jako při otvírání projektu z předešlé verze TIA.

 

Hotovo, celý projekt je k dispozici jak jsme zvyklí, jen složka a název projektu má přidáno označení V13_SP1. Původně se projekt jmenoval "kom1200_300".

 

Přeneseme se zpět do doby před instalací a vyzkoušíme upgradovaný projekt otevřít v samotné TIA V13 bez instalovaného SP1.

 

Chvilku se zdálo, že se z toho STEP7 V13 zamotá, ale nakonec se nenechal zmást a vyplivl hlášení, že je vyžadována instalace SP1.

 

Jiná situace nastane, pokud budeme chtít TIA V13 uploadnout celou stanici, do které je nahrán projekt vytvořený v TIA V13+SP1. Což je přesně nynější stav.

 

Jak je vidět nepodaří se nám to. Jedná se ale pouze o upload celé stanice, ne o nahrání změn v programu. 

 

Původním projektem vytvořeným v TIA V13 bez instalovaného SP1 ale celou stanici bez potíží přehrajeme, takže jsme tam, kde jsme byli před začátkem instalace. A tak to má být, základní verzí TIA V13 nahrajeme projekt do CPU, i když byl do ní nahrán již s TIA V13+SP1.

 

Závěr: 

Není nezbytné SP1 ihned instalovat, musí se totiž tohle provést u všech programů TIA, které používáte, například Safety V13 a také na všech počítačích, neboť uděláme změnu v programu PLC, uložíme třeba na server a kolega bez SP1 již projekt neotevře. 

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku:

Nové vlastnosti SP1 v TIA Portal V13: http://support.automation.siemens.com/WW/view/en/103627307  

Download SP1 pro TIA Portal V13: http://support.automation.siemens.com/WW/view/en/105825934

 

Další články o PLC, Scada/HMI, pohonech, software a komponentech nejen pro průmyslové aplikace najdete na http://automatizace.hw.cz

 

 
Hodnocení článku: