Jste zde

REX100 nový adaptér pro VPN vzdálenou správu PLC

Bezpečnou vzdálenou správu nejen PLC Simatic po internetu s ochranou firewallem a VPN nabízí nový adaptér REX 100. My jej pro Vás vyzkoušíme s S7-1200 a softwarem TIA Portal.

Výrobce aplikací typu teleservis musí být schopen nabídnout výrobci strojů řešení, které nabízí více možných způsobů připojení. Nový REX 100 umí dálkovou správu jak přes klasickou ethernetovou linku, tak s využitím SIM karty a 3G sítě, tedy bezdrátově.

Proti staršímu bratru REX 300 je REX 100 umístěn do sympatické krabičky s montáží na DIN lištu. Označení WAN napoví, že se jedná o internetovou variantu s pevným připojením do internetu, switch s porty LAN slouží pak k připojení těch zařízení, na které budeme potřebovat dálkovou správu.

 

Pro každé nastavení je potřebné si poznačit přesné typové označení, což zde je 700-875-WAN01. Dále na boční straně najdete ještě MAC adresy portů WAN a LAN.

 

Varianta pro bezdrátovou správu přes 3G síť, tedy se šuplíkem na SIM kartu - velké provedení. Všechny RJ45 porty jsou zde LAN, tedy pro připojení koncových zařízení.

Hodil by se adaptér pro menší SIMku.

 

Přesně takto si všechno zapojíme do naší sítě. Dvě PLC S7-1200. Důležité je rozdělení IP adres, aby Vám nekolidovaly s dalším zařízením. Vše jede přes server myREX24.net jako u REX 300.

Porty WAN a LAN nesmí být ve stejné síti, ale to je již standardní řešení. 

 

Ke všemu výše uvedenému je nezbytný ještě shDIALUP software v poslední verzi 3.1. Ke stažení zdarma na webu Helmholz po registraci a následném přihlášení.

Detailnější princip tohoto VPN spojení jsme si objasnili ve starším článku o routeru REX 300. 

 

Tady pozor, instalátor shDIALUP vloží do systému síťový TAP adaptér pro VPN spojení, je nezbytné jej instalovat, jinak dálková správa nebude funkční. Po instalaci vyzkoušíme jestli shDIALUP jede. Zatím se přihlašovat nemusíme. Pokud nemáte účet na serveru myREX24.net není problém, po registraci se Vám vytvoří jeden účet na pořád.

 

Proti předešlým verzím je zde jedna velká změna. Není již možné nahrát konfigurační soubor do REX 100 přímo z PC přes webové rozhraní, ale je nutné tohle provést přes internet a shDIALUP. Webové rozhraní na REX 100 slouží jen pro nastavení WAN portu pro připojení do internetu a vyžaduje přihlašovací údaje podle manuálu. Poté máte k dispozici pouze jednu důležitou stránku webového serveru REX 100 s nastavením WAN. 

 

Pro kompletní nastavení se přihlásíme přes shDIALUP do našeho účtu na myREX24.net a vytvoříme nové připojení se zařízením REX 100 tedy s 700-875-WAN01.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.

 

Opět pro správné nastavení nám zatím stačí přiřadit IP adresy straně LAN adaptéru REX 100.

 

No a v neposlední řadě WAN nastavení, tedy připojení do internetu. Vybereme buď statickou IP, nebo dynamickou, přes DNS server. Záleží, čemu dáme přednost a co nám umožní správce sítě.

 

Tuto nastavenou konfiguraci musíme nějak dostat do našeho REX 100. Protože u nového, nebo neznámého REXu nám přímé připojení zatím nemusí fungovat, jediná šance je stáhnout konfiguraci jako soubor na PC a ten pak dostat do REX 100. Je jen jedna možnost a to použít USB flash disk. 

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.

 

Nahrání konfigurace přes flash paměť vYžaduje určitý postup z manuálu a ještě něco navíc. Stažený konfigurační soubor nesmíme přejmenovat a má příponu mbnx. Nahrajeme jej na USB flash (FAT32) do kořene a vložíme do zapnutého REX 100. Jestliže REX 100 najde na flash patřičný konfigurační soubor, začne na něm blikat oranžová USR LED. Poté postupujeme podle návodu v manuálu.

Rychlá kontrola že se data do REX 100 dostaly, je přejmenování konfiguračního souboru na X*.* To provede sám REX 100 po úspěšném nahrání konfigurace.

 

Potom už začne REX 100 takto poblikávat, což je kladný výsledek našeho snažení a zbývá sestavit VPN spojení.

 

Znovu je nutné se přihlásit přes shDIALUP na server a je vidět že náš REX 100 v kanceláři (Test1 - Kancl) je již zelený, tedy je připojen k serveru myREX24.net.

 

Nyní už můžeme přes CTM (Configuration Transfer Manager) přehrávat další konfiguraci do REX 100 přímo z prostředí shDIALUP, stačí potvrdit tlačítkem a celé nastavení se přehraje do připojeného vzdáleného REXe. Pokud máme už konfiguraci v REX 100 správnou, sestavíme proto VPN spojení klikem na ikonu vedle zelené LED.

 

Hotovo, žlutá LED signalizuje úspěch. Je vidět, že jsme se dostali až do LAN portu našeho REX 100, kterému jsme v konfiguraci přiřadili adresu 192.168.1.149.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.

 

V TIA portal a S7-1200 je to již jednoduché. Po správné instalaci shDIALUP nám v možnostech online připojení přibyla varianta TAP-Windows Adapter V9, přes který budeme dálkovou správu realizovat.

 

Stačí v online přístupu TIA Portal nastavit výše uvedený adaptér, použít tlačítko GO online a během několika sekund vše funguje jak má. Podle IP adresy 100, se jedná o CPU 1212C verze 2.2

 

Což naše starší PLC se starším TIA Portal V11.

 

Nejnovější PLC s firmwarem 4.0 a TIA Portal V13 také funguje online i z VMware virtuálu, jak je vidět ve výběru interface.

VMware používá doinstalovaný vmxnet3 adaptér pro spojení s PLC.

 

Závěr:

Helmholz neopustil úspěšný princip z předešlých REXů, server myREX24.net, takže až na pár drobností v nastavení a manuálu vše funguje jak má. Nový REX 100 je menší, nabídne navíc několik LAN portů, takže není nutný žádný externí switch, i když my jsme to ještě přes náš kancelářský prohnali. Instalace a provoz shDIALUP fungoval jak s WinXP tak s Windows 7. Verze WAN a GSM s podporou 3G sítí je dostatečná pro většinu správy, jestliže přesto potřebujete ještě analogovou linku, sáhněte po vyšší řadě REX 300.

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku:

Technická podpora Helmholz v ČR: http://www.helmholz.cz/kontakt        

Download manuál REX 100 : http://www.helmholz.cz/rex-100

 

Další články o PLC, Scada/HMI, pohonech, software a komponentech nejen pro průmyslové aplikace najdete na http://automatizace.hw.cz

 

 
Hodnocení článku: