Jste zde

PLC S7 315-2DP v TIA Portal

Ukážeme si jak do TIA Portal dostaneme starší CPU, do ní naše programové bloky a vše v online režimu, třeba pro odladění části programu.

Není to zase až tak úplně běžná situace, většinou se programy pro Simatic řady S7300/400 píší stále ve Step7, ale může vzniknout požadavek použít v TIA hardware S7-300. Pak přijde vhod možnost odladit si nějaké programové bloky i na starším hardware. Jak ale na online režim, přenos bloků programu a spojení s PLC?

Pro spojení mezi TIA Portal (dále jen TIA) a PLC Simatic S7-300 využijeme obyčejný USB NETlink připojený na MPI port CPU. Parametrizaci NETlinku v TIA a jak na to jsme si ukázali před časem. Je vidět, že bloky programu zatím do TIA přímo z PLC nijak nenačteme.

 

Pokud zkusíme vložit do HW nespecifikované PLC řady S7-300 a pak je jen uploadnout, také nebudeme úspěšní. Prostě podpora starých CPU už není.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.

 

Vyzkoušíme do TIA migraci z projektu Step7, ale pokud náhodou na jednom železe nemáme instalováno vše, tak také nám to nepůjde. Migrace vyžaduje na stejném PG jak TIA tak Step7.

 

Trochu se posuneme v čase a mezitím jsme na starém noťasu migrovali program pro S7-315 do TIA verze 11. To je on s poznámkou V11 v závorce. Je vidět, že všechny použité bloky v S7-315 se nám konvertovaly do projektu TIA a CPU se vložila, jako nespecifikovaná.

 

Nyní naši nespecifikovanou CPU v projektu vyměníme za jednu z těch, které se v hardwarovém katalogu TIA nabízejí. Není jich tam zase až tak málo.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.  

 

Teď se k ní jednoduše připojíme online. Vyhledávač nám ji spolehlivě najde na MPI portu, i když to samozřejmě není úplně ta stejná. Uvidíme dále.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.

 

Než se vůbec pokusíme do PLC nahrát, nebo v něm aktualizovat program, je nezbytné kompilovat migrované bloky PLC programu.

 

To co prošlo ve Step7, tak v TIA se projeví jako chybka, kterou je potřeba opravit. Nspříklad deklarování a použití proměnné jako word nebo integer, nebylo mnohdy až tak kritické. Tady nám to TIA ohlásí výrazným způsobem.   

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.

 

Následně již máme při komparaci jen neshodné časové značky bloků programu, což je nic.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.

 

Nahrání do PLC proběhlo bez problémů, stejně jako jakékoliv úpravy a změny v programu.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.  

 

Jsme online se starou CPU 315-2DP a všechny bloky programu máme shodné s naším projektem v TIA. Tento obrázek jistě znáte z použití TIA a CPU řady S7-1200.

 

Starší CPU315-2DP v online režimu zobrazení PLC programu v TIA Portal V12.

 

AWL část programu také online.

Můžete si tipnout co je lepší, jestli Step7, nebo TIA Portal. 

 

Nejlepší na konec. Jestliže se spleteme a budeme chtít přehrát HW konfiguraci do naší starší S7 315-2DP, TIA nám to stejně nedovolí, dokonce poměrně přesně pozná, že připojené CPU není to, co máme v hardware. Takže žádný strach, vzhůru na odlaďování bloků do PLC programu.

 

 

Závěr: 

Jestli máte v šuplíku starší CPU řady 300, klidně se pusťte do pokusů. Pokud nemáte zatím tuto potřebu, stačí vědět, že to jde, až to budete potřebovat.   

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku:

Software TIA Portal: http://www1.siemens.cz/ad/current/index.php?vw=0&ctxnh=2416f2e791&ctxp=home   

 

 

Další články o PLC, Scada/HMI, pohonech, software a komponentech nejen pro průmyslové aplikace najdete na http://automatizace.hw.cz

 

 
Hodnocení článku: