Jste zde

Konektory pro PROFINET s technologií rychlého upnutí

Technologie EasyConnect® zajistí spolehlivou a rychlou instalaci Profinet kabelu do konektoru.

Tyto Profinet konektory existují ve dvojím provedení konektoru, přímý 0° a zalomený v úhlu 90°. Obě verze jsou vybaveny technologií EasyConnect® v celokovovém pevném pouzdru. Jak správně zapojit Profinet kabel do konektoru si ukážeme na videoukázce v závěru.

 

Připomeneme si něco o zapojení Profinet. Využívají se čtyři žíly v kabelu a také stínění, což je důležité. Propojení párů podle obrázku, tedy piny na RJ45 konektoru 1-2 a 3-6.

 

Konektory mají jednotlivé připojovací piny barevně označeny, toto označení koresponduje s Profinet kabelem a barvou jeho žil. V podstatě to nejde zaměnit, ale dá se udělat chyba. Většina chyb vzniká nedostatečným zasunutím žil kabelu do konektoru. 

Stává se i při zapojení Profibusu, kde jsou jen dva barevné vodiče, že se přehodí.

 

Řádné dotlačení kabelu do konektoru je základ správné funkce. Stínění se pak prolisuje při zajištění konektoru.

 

A je to. Nic na tom není, pokud nemáte zkušenosti, vyzkoušejte si to několikrát na nečisto, než vyrazíte do provozu zapojovat Profinet.

 

Úplně stejně se zapojí úhlový typ konektoru. Pro úplnost je potřeba dodat, že Profinet se připojuje často také přes M12 konektory, dále přes konektory s krytím IP67 a další i atypické. V závěru najdete odkaz na manuál Siemens k Profinet a jeho zapojení, kde uvidíte, co vše se vůbec dělá a zapojuje. Je to zajímavé čtení.

 

Zcela jistě si vyzkoušejte vytvořené propojení nějakým testerem. Existují profesionální přístroje s LCD displejem, ale vyhoví i obyčejný pro ethernetové kabely.


Jak správně zapojit Profinet konektor s technoligií EasyConnect®: http://youtu.be/9oXvaJYn2eQ

 


Závěr:

Jak bylo uvedeno, většina chyb pramení ze špatné montáže, dále při připojování flexibilních kabelů do kabelových řetězců je třeba dbát zvýšené pečlivosti při kompletaci konektorů.

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku:

Siemens PROFINET kabeláž a technologie, popis: 

http://www.siemens.fi/pool/products/industry/iadt_is/tuotteet/automaatiotekniikka/teollinen_tiedonsiirto/profinet/man_pncabling.pdf   

 

 

 
Hodnocení článku: