Jste zde

Jak jsme viděli SPS IPC Drives 2014

Největší podzimní událost v oblasti pohonů a automatizace je vždy veletrh SPS IPC Drives v Norimberku a máme pro Vás i několik naprostých novinek.

Připravili jsme velmi hrubý průřez zajímavostí z letošního SPS Drives, včetně zajímavých demonstračních videoukázek sestav, které byly prezentovány. Je to ale jen zlomek toho co jste mohli vidět, nebo viděli.

Do Norimberku jsme se řítili ze severu a nelze na výstaviště netrefit. Jak fixní, tak světelné programovatelné cedule Vás bezpečně navigují na "Messe SPS". Německá preciznost a pečlivost je patrná na každém kroku, nejen na dálnici.

 

Pětadvacítka nad hlavním vchodem informuje o jubilejním pořadí veletrhu. Uvnitř Vám okamžitě nabízeli jednoduché tašky pro katalogy a prospekty, přesně stejné jako na jarním Ampéru, jen s tím rozdílem, že zde jich byly "tuny" volně k odebrání a v Brně se o ně návštěvníci "trochu tlačili". 

 

Siemens letos neponechal nic náhodě a suveréně zabral celou halu 11, ale i tak byl mnohde velký přetlak návštěvníků. A to jsme byli na SPS hned první den.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení. 

 

Ovšem občas se i u zajímavých věcí udělalo "okno" a bylo možné si vše v relativním klidu prohlédnout a osahat. Tento průhledný motor k měniči Sinamics hezky demonstroval, jak je vše uvnitř vyrobeno. Tohle totiž nikde jinde neuvidíte.

 

Videoukázka řízení pohonů regálového zakladače z S7-1500: http://youtu.be/f9ETBLlUyIY 

 

LOGO! V8 již je již na trhu od podzimu, ale jeho příslušenství LOGO! TDE jsme mohli vidět naživo až tady.

 

Průmyslové konektory pro 1Gbit ethernet musí umět připojit osm žil. Na rozdíl od 100Mbit, kde stačí čtyři. Konstrukce konektoru je pak úplně jiná. Takhle na to jde Siemens, na každou stranu čtyři vodiče, řešení jiné firmy uvidíte dále.

 

Bez pořádného napájecího zdroje nic nejede, proto SITOP verze v maximálně nadživotní velikosti na ocelové tyči a pod touto upoutávkou jste si mohli prohlédnout skutečné přístroje.

 

Opustíme halu 11 a jdeme dál. Modemy eWON  jsou velmi známé pro dálkovou správu PC. Tato flexibilní verze FLEXI, umožní poskládat do sestavy vše, co budete potřebovat. Od běžných modemů jako třeba eWON Cosy, se liší úplně jiným designem.

 

Murrelektronik a jeho novinka v redundantním napájení. Aktivní MB Redundancy Balance dokáže regulovat zatížení zdrojů přesně na polovinu. Používá technologii MOSFET tranzistorů a tím mimo jiné eliminuje úbytky napětí n minimum.

 

Pilz obsadil opět velký stánek, nesrovnatelný s jarním Ampérem v Brně. Ale vystavoval opět retrofit lisu, kde jste si mohli vytlačit přívěsek do nákupního vozíku. Ovšem zde bez jakékoliv tlačenice.

 

Druhé odlehčení: Jen barový pult u prezentace (už to není stánek) Weidmueller byl obrovský a výstavní plocha odpovídala poměrem.

 

Do prostředí s nebezpečím výbuchu operátorské panely a klávesnice EATON. Dokonce i pro zónu 22!

 

Jiná konstrukční varianta 1Gbit průmyslového ethernet konektoru od společnosti METZ connect. Osm žil nastrkáte do umělohmotného vedení a to přiklopíte na konektor. Vodiče se zařežou a konektor zajistí. Taky dobrý!

 

Žádná historie, ale CPU pro řadu Simatic S5 přímo do standardního racku. Více na webu zde

 

Absolutně nejlepší exponát pro přilákání návštěvníků a demonstrace řízení pohybu u společnosti Sensor-Technik. Chobotnice má tři pohyblivé chapadla a také mimiku, příští rok třeba přibude čtvrté pohyblivé. Mrkněte na videoukázku, ta stojí za to.

 

Tahle úžasná chobotnice nejen pohybuje chapadly, ale koulí očima a hýbe obočím¨: http://youtu.be/sW9Vuzx-RCA

 

VIPA se spojila se společností Yaskawa, takže logicky PLC VIPA přes Profinet ovládají serva Yaskawa.

 

Největší "šlágr" společnosti Beckhoff, jejich lineární XTS pohon. Od ostatních lineárů se liší tím, že stator je ta dráha a rotor pak jednotlivé vozíky. Ty tedy nepotřebují žádné vodiče, veškeré napájení jde do dráhy. Jeden vozík je pak jedna plně řízená osa, veškeré ovládání zajistí řídicí software TwinCAT, vozíky unesou i větší náklad, jak je vidět na videoukázce.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.

 

Dva lineární XTS pohony Beckhoff: http://youtu.be/U3UJ2Ra9oWU

 

Stánek Helmholz nešel minout, proti Brnu hezky vyrostl. NETLinky pro spojení s PLC Simatic (MPI/Profibus), distribuované I/O periferie TB20, bezdrátové Profibus řešení, to vše jste mohli vidět i v Brně, ale novinky jsme přece jen našli.

 

WALIE je absolutní novinka Helmholz, programovatelný switch, nebo chcete-li router. Umí všechny běžné funkce, také překládání IP adres, funkci Bridge a podobně. Podobnost v názvu s robotkem ze stejnojmenného filmu, je čistě náhodná. Vlevo pak jsou ethernetové routery dálkové správy REX100, které jsme pro Vás otestovali před nedávnem.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.

 

Dokonalá ukázka souboje člověk - robot společnosti KEBA. V jedné dráze vedl auto průmyslový robot, ve druhé pak kdokoliv, kdo si chtěl vyzkoušet jej porazit. Chvíli jsme to sledovali a nikomu se to nepovedlo, nadějný borec pro video vypadl v první zatáčce, takže na videu už jen zajímavé vítězné kolečko robota.

 

Videoukázka souboje člověk - stroj na autodráze: http://youtu.be/5BLS_EVZdao

 

Identifikační a video systémy IFM. Tedy nejen snímače.

 

SmartBridge společnosti Pepperl+Fuchs je naprosto nový systém posunu rozhodovací a kontrolní úrovně na nejnižší level. Snímač nahoře je do řídicího systému připojen přes dolní SmartBridge modul, který má v sobě paměťové médium pro záznam dat a hlavně Bluetooth rozhraní, viz dále. 

 

Přes Bluetooth se následně ke snímači připojíte z tabletu a překontrolujete nastavení, upravíte, pokud je to potřeba, některé parametry snímače, nebo prostě jen  přečtete data ze senzoru. SmartBidge systém zatím není uvolněn do prodeje, počkejme do jara. Podařilo se nám vyzvědět, že aplikace do tabletu nebo mobilu bude zatím jen pro iOS.

 

Rittal měl prezentaci do "L" a bylo to opravdu veliké. Kromě jiného jste mohli vidět, jak se CNC laserem vyřezávají otvory do skříní. Nás zaujala nová řada závěsů CP40 - CP180. Závěsný panel pak koupíte přesně na sestavy ovládacích panelů ŘS Sinumerik. Vše je vymyšlené!

 

Pavilon 2 byl věnován průmyslovým komunikacím, od Profibus, přes Profinet, Ethernet a také takovým o kterých jsme ještě neslyšeli. Ovšem EtherCAT byl vyvinut firmou Beckhoff již před deseti lety a je velmi nadčasový. Všechny komponenty Beckhoff běhají po této sběrnici a používají ji také jiní výrobci.

Ta doba cyklu na obrázku není vymyšlená.

 

PROCENTEC a jeho nový ProfiSwitch X5 . Jestli si myslíte, že zde již nejde nic vymyslet, tak omyl. Tento pěti portový PROFIBUS switch dokáže na každém portu mít jinou komunikační rychlost, kterou nastavíte otočným přepínačem nad DB9 konektory. Vstupní rychlost do switche je automaticky detekována a výstupy si nastavíte podle potřeby. 

 

U pohonářů v záplavě servomotorů a regulací jsme vybrali hezký řez motorem pro ty, kdo chtějí vidět, jak to uvnitř takového běžného AC motoru vypadá.

 

Na závěr jsme si nechali vysokorychlostní synchronní stroj AKH se zajímavým dvojitým chlazením ventilátory s měniči.

 

Nejen s elektrikou se dělá pohyb - Festo a magická kostka: http://youtu.be/qeR4aLmXlQk

 

 

Jaroslav Blažek


 
Další články o PLC, Scada/HMI, pohonech, software a komponentech nejen pro průmyslové aplikace najdete na http://automatizace.hw.cz
 
 
Hodnocení článku: