Jste zde

CP343-1 Lean pro Simatic S7 jako web server

Komunikační procesor pro Ethernet k PLC Simatic řady S7-300 má implementován webový server pro diagnostiku a zobrazení stavů celé sestavy PLC, tak se podíváme, co všechno nám tato funkce nabídne.

 Jedná se o nejjednodušší komunikační procesor, který ale dokáže být pro spousty aplikací to pravé, co potřebujeme. Vestavěný diagnostický webový server pak umožní na dálku se aspoň trochu podívat, co se ve stanici děje.

 

Celý komunikační procesor zabere v PLC sestavě 40mm šířky a nabízí tyto komunikační služby:

  • PROFINET IO (ne jako master na PN).
  • S7 komunikace a PG/OP komunikace, např. PG funkce včetně routingu, připojení HMI systémů atd.
  • Otevřené komunikační služby například s funkcemi SEND/RECEIVE přes ISO-on-TCP, TCP a UDP spojení, dále FETCH/WRITE služby.

 


 

Pro připojení do sítě jsou procesor CP343-1-Lean disponuje dvěma RJ45 sloty, lze jej připojit do sítí Ethernet s přenosovými rychlostmi až do 100 Mb/s.


 

Nás ale zajímá webový server. Ten se už u posledních verzí firmwaru nijak nenastavuje, ani se nemusí aktivovat, stačí zadat do prohlížeče IP adresu našeho procesoru.


 

Na první hlavní stránce získáme informaci o jménu stanice a osazeném procesoru. V levém menu si přepneme, co nás zajímá a v pravé polovině obrazovky nám pak naběhnou obsažené informace.


 

CP343-1-Lean nabízí přístup do diagnostického bufferu, hlavně u připojeného CPU, což je první věc, kde každý uživatel namíří v případě nějakých potíží. Informace jsou shodné s informacemi, které získáme připojením na PLC ze Step7, jen tady nám stačí obyčejný prohlížeč.


 

Diagnostický buffer je přístupný v další záložce i pro samotný komunikační procesor. 


 

V on-line režimu připojení je vidět i celá sestava PLC, objednací čísla, FW verze a její status.

Jestliže potřebujeme zjistit objednací číslo a verzi FW pro náhradní díl je toto to pravé místo.


 

Připojení do Ethernetu můžeme také zobrazit s kompletními informacemi. Je vidět že jeden port je zapojen, druhý volný jako na obrázku nahoře. Jestliže někomu tady chybí možnost vidět proměnné v PLC je třeba si uvědomit, že máme k dispozici nejjednodušší komunikační procesor. Větší rozsah funkcí webového serveru nabídnou třeba novější centrály řady S7-300, což si ukážeme někdy jindy.  

V levé části obrazovky jsou vidět všechny možnosti zobrazení v CP. 


 

Jak bylo uvedeno ze začátku článku, CP343-1-Lean umí S7 komunikace a PG/OP komunikace včetně routingu, takže stačí v NetPro nastavit "připojené PC" a vznikne nám klasické propojení všech sítí - routing. Detailnější nastavení vytvořené PG/PC(1) stanice je pak ve vlastnostech PG/PC(1), neboť ta může být připojena třeba na MPI a podobně.

Nesmíme zapomenout celé nastavení NetPro nahrát do PLC.


 

Pak už jen stačí připojit ten správný uzel a máme přes Ethernet připojení přístup do všech sítí a zařízení, které jsou na nich připojeny. Typickým příkladem může být na Profibus sběrnici připojený měnič, kde jsme pomocí routingu vytvořili přístup z Ethernetu na jeho data.

Závěr:

Jednou z nejpoužívanější funkcí těchto jednodušších procesorů je připojení na SCADA/HMI systémy nebo OPC servery. Pokud už máme sestavu připojenou do sítě, je diagnostický webový server, který může být přístupný odkudkoliv bez jakéhokoliv Step7 nebo dalších softwarových nástrojů využitelný, jen si vždy na to vzpomenout.

Jaroslav Blažek


 

Doplňující odkazy k článku:

CP343-1 Lean: http://support.automation.siemens.com/WW/view/en/18308132/130000

Siemens PLC S7-300: http://www1.siemens.cz/ad/current/index.php?ctxnh=ee5ad951ae

 

Další články o PLC, Scada/HMI systémech, pohonech, profi-software a komponentech nejen pro průmyslové aplikace najdete na http://automatizace.hw.cz

 

Hodnocení článku: