Jste zde

Automatizace obrazem: AMPER 2015 a jeho 23. ročník je za námi

Právě skončil 23. ročník mezinárodního veletrhu AMPER 2015. V letošním roce se jej zúčastnilo 600 firem z 22 zemí.

I když by se to z úvodního obrázku mohlo zdát, nebyli jsme v Louvru v Paříži, nýbrž v Brně na Amperu, kde byla taková zajímavá expozice také k vidění. My proletíme jen některé stánky, vše při nejlepší vůli nelze zachytit.

TIA Portal verze 13 vévodil stánku Siemens ihned u vchodu do haly P. Proč místo čtrnácté verze TIA vyšel SP1 pro třináctku jsme nepátrali, vše ohledně TIA bereme, jak to přijde. Je to už ale hezká doba od první verze TIA 10.5, proto se řada S7-1500 tak silně rozšiřuje.

 

Nový napájecí systém SITOP PSU8600 sdružuje zdroj, distributor se čtyřmi kanály a možnost připojení bufferu pro eliminování krátkodobých výpadků. Ten dokáže pokrýt po dobu 100ms až 40A odběru. Na videoukázce je celá konfigurace dobře viditelná, včetně připojení na Profinet a vložení do projektu TIA Portal.

 

SITOP PSU8600 nový kompletní systém napájení: https://www.youtube.com/watch?v=XOxNvPZPPUk

 

Wago s klasickou řadou periferií 750 pokrývá všechny komunikační protokoly, jejich interface připojíte v podstatě ke všemu. Některé loga jsou dost neobvyklé.

 

Řadu 750 I/O periferií Wago lze doplnit o modré moduly, jiskrově bezpečné, které umožní připojení snímačů ze zóny 2, 1 a dokonce 0.

V menším obrazu pak novější řada Wago XTR, určena do nejtěžších provozních podmínek. Vydrží teploty -40 až 70°C, odolná vůči napětí do 5kV a nevadí ani zvýšené vibrace. Momentálně se zkouší v drážním provozu.

 

Schneider Electric CZ představil modulární systém Acti 9, jejich hosteska se tak hezky smála, že jsme neodolali a požádali o fotku.

 

Wieland Electric v oblasti bezpečnostních komponentů samosPRO s novým ethernetovým připojením.

 

Lappkabel jako obvykle vždy překvapí nějakou zajímavou akcí. V průběhu veletrhu jste se mohli nechat zdarma ostříhat profesionální kadeřnicí a zároveň v e-shopu neplatili za ustřižení kabelů.

 

Redundantní napájení včetně diodového modulu společnosti Weidmueller.

 

Eplan již v samostatném nemalém stánku v hlavní hale byl nepřehlédnutelný, vyřešili jsme si u podpory nějaké otázky ohledně naší instalace Eplan P8, což bylo fajn.

 

Osvětlení Festoni bylo monumentální, jen ten sob působil velmi kýčovitě.

 

V hale F jste se mohli seznámit s technologiemi z oblasti automatizace. Osazovací automat jel jako blesk, bylo fascinující sledovat, jak rychle dnes dokáže osadit desku plošných spojů. Všechny součástky jsou připraveny v zásobnících vpravo.

 

V pavilónu V pak byly k vidění senzory, automatika, software, například od ifm. Opět v malém obrázku situace v pondělí při stavbě expozice. Letos to spousta vystavovatelů nestíhala, někteří končili s přípravami až v deset večer.

 

Helmholz již s tradiční sestavou produktů a také lidských zdrojů. NetLinky pro komunikaci s PLC Simatic táhnou a paměťové karty k Simatic S7-1200/1500 se rozhodně vyplatí. S7-1500 na rozdíl od S7-1200 bez karty nespustíte. A jako obvykle Profibus bez drátů, nebo po optice a také repeater. Vše ukryto v klasickém Profibus konektoru.

 

Systemotronic Brno s novým zastoupením pro komponenty Brainboxes. Jedná se v podstatě o krabičku s I/O, připojenou do ethernetu. Každá má vlastní webový server a můžete dálkové monitorovat co se děje na jejich vstupech. Třeba u starších strojů nebo zařízení, kde nemáte přístup k PLC. A není to ani tak drahé.

 

Slovenská společnost ControlSystem z Brezna kromě jiného ukázala zařízení pro diagnostiku jak Profibus (černý kufr), tak Profinet sítě (pravý kufr). Nejedná se o přístroje, které si asi koupí každý, ale ControlSystem tuto diagnostiku provádí, takže stačí si ji objednat.

 

"Za chvíli si pro tebe přijde Fantomas". Pro nás starší fantastická série francouzských filmů šedesátých let, kde dominoval Jean Marais ve dvojroli novináře s Fantomasem a Louis de Funès jako komisař Juve. Tuhle originální kompletní masku s kostýmem jste mohli vidět na stánku společnosti ZAM-servis, která se specializuje na zařízení v prostředí s nebezpečím výbuchu a v dolech.

 

Amit letos ukázal výsledek spolupráce s Enikou a to systém pro dálkové bezdrátové ovládání Poseidon.

 

Letos u Endress + Hauser nahradilo měření plynů ukázka solidních snímačů pro různá prostředí. Jako jedni z mála nabízí třeba měření vzdálenosti do EXu.

 

Ještě v úterý před příchodem návštěvníků se ladily poslední detaily Louvru, tedy galerie produktů společnosti REM-Technik. Hostesky Vás navedly do tmavé místnosti, kde jednotlivé produkty byly vystaveny jako obrazy. Na závěr prohlídky jste obdrželi drink a také hezké brýle, aby východ na světlo nebyl takový šok. Paní Veronika Lisová z REM-Technik všem všechno ochotně a s úsměvem vysvětlovala, moc děkujeme.

 

Společnost Foxon Liberec byla na Ampéru poprvé a neponechala nic náhodě, jak co do velikosti stánku, tak do vystavených produktů. Foxon mimo jiné zajišťuje opravy PLC komponentů Siemens, servopohonů, HMI panelů a dalších starších výrobků automatizační techniky.

 

Také jste na stánku Foxon mohli vidět řez servomotorem (všimněte si uchycení IRC snímače) a také "bílý Simatic", tedy PLC společnosti Softlink. Pozor, nemá to nic společného s PLC Simatic od Siemens.

 

Zvonec a konec. V pátek po čtvrté hodině vypukl destrukční maratón, vše rychle sbalit, nepotřebné zlikvidovat a domů. Následující 24. ročník Amperu bude od 15. března 2016 opět v Brně.


 

Jaroslav Blažek


 
Další články o PLC, Scada/HMI, pohonech, software a komponentech nejen pro průmyslové aplikace najdete na http://automatizace.hw.cz
 
 
 
Hodnocení článku: