Jste zde

Profinet I-Device S7-1200 a S7-300

Komunikace přes I/O oblast CPU I-Device, tedy připojení PLC k zařízení IO controller na síti Profinet. Vyzkoušíme si, jak se vše nastaví a pracuje. A je úplně jedno, jestli se jedná třeba o periferie na Profibus DP.

Tento typ komunikace mezi CPU vyžaduje oboustrannou podporu I-Device funkce, tu najdete u novějších PLC, například S7-1200 má tuto funkci přístupnou od FW verze 4.0.

CPU315-2 PN/DP, to jsou dva Profinet porty a jeden konfigurovatelný port MPI/Profibus. Tolik základní charakteristika CPU řady S7-300, ke které je připojena sestava ET200S jako DP slave na Profibus DP a S7-1200 přes ethernetovou síť. Funkcí I-Device, si budeme přenášet data mezi oběma CPU. 

 

Celé nastavení můžeme provést dvěma způsoby. V prvním je nutné do projektu TIA vložit obě CPU, v něm si celé nastavení udělat a hlavně ihned překontrolovat. Druhá verze předpokládá komunikačního partnera v jiném projektu, tedy mu budeme muset nějak říci co, jak a kde. Uvidíme dále.

 

Takhle si naši sestavu zasíťujeme v HW konfiguraci TIA Portal.

 

Podobně jako ve Step7 V5.5 si nakonfigurujeme naši periferii ET200S. Všechno jen proto, že nemáme I/O modul do sestavy S7-300, tak využijeme ET s jedním výstupním byte.    

 

Nejprve k CPU315, komunikaci musíme povolit a hlavně v roletovém menu přiřadit I/O partnera. V nabídce menu se nám automaticky objeví ty CPU, které máme konfigurované v HW.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.

 

Výměna dat probíhá přes I/O oblast CPU, je potřeba si dávat pozor na správné určení CPU, IO kontroler je stanice partner, naše CPU315 je I-Device.

 

Proto je v menu konfigurace detailní grafické zobrazení I/O oblasti a samotných PLC. Opravdu lehce se totiž spleteme v tom, kdo je místní CPU a kdo vzdálený partner. Adresní rozsah nám software ukáže u každé stanice, stačí na patřičné pole najet myší, u S7-1200 je to 1023 byte, S7-315 pak umožní adresovat dvojnásobek. Vždy záleží na konkrétním PLC.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení. 

 

Velmi důležitá poznámka, komunikujeme přes I/O oblast tedy přes adresy vstupů a výstupů PLC, proto nelze použít fyzické I/O. Je to celkem logické, TIA vše ohlídá a ihned nás upozorní, že chceme zvolit výstupní byte 10, který máme fyzicky použitý v ET200S. V praxi si samozřejmě tuhle oblast komunikace nastavíme někde vysoko, třeba od byte 500.

 

Výstupy na ET2200S nám blikají, abychom je viděli i na S7-1200, musíme si pomoci v PLC programu. Jak bylo uvedeno, nelze fyzické výstupy ovládat přímo.

 

Ještě si překontrolujeme cyklus výměny dat, je vidět že vše bude rychlé, pokud nám nestačí 2ms, můžeme si nastavit vlastní cyklus, stejně jako watchdog hlídání.

 

Teď bychom mohli v TIA Portal nastavit druhou stanici, ale pokud ji nemáme v projektu, vytvoříme gsd soubor, který se nahraje do TIA Portal k partnerovi jako vzdálená periferie.

 

Jistě že se jedná o GSDML soubor pro definici slave účastníka na Profinet síti. Naše CPU315 bude pak podle tohoto souboru přístupné v jakémkoliv jiném projektu, jehož PLC bude připojeno do sítě.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.

 

Srozumitelnější pro nás bude cesta dvou PLC v projektu, proto obdobné nastavení jako v CPU315 provedeme u CPU1212.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.

 

Tady jsme si I/O oblast nastavili trochu jinak, aby se nám to nepletlo.

 

Zniovu se vyplatí si vše překontrolovat v celkovém přehledu komunikačního spojení.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.

 

V online režimu po nahrátí dat do PLC je u CPU315 jasně vidět lokální modul CPU, pak distribuované I/O v připojeném S7-1200 a slave účastníka na Profibus DP s napájecím a dvěma výstupními moduly.

 

Protože nelze adresovat do komunikace používané fyzické výstupy, musíme si v PLC programu stav našeho výstupní byte přehodit o kousek výše, do QB11. Podle konfigurace pak v S7-1200 budeme vidět obsah tohoto byte na adrese IB11.

 

Online režim z druhé strany v S7-1200. Jako lokální CPU1212 a vzdálené I/O v CPU315.

 

Už to jede, v PLC programu CPU1212 stačí přenést obsah IB11 na fyzické výstupy nejlépe s nějakou podmínkou, abychom viděli rozdíl.

 

VAT tabulka v CPU1212. Do IB11 přichází s S7-300 stav výstupů QB11.

 

VAT tabulka v CPU315 na druhé straně, již bez komentáře.

 

Při stisku tlačítka se okamžitě stav výstupů ET200S přenáší na CPU1212.

 

Závěr:

Nakonec zjistíte, že tento druh komunikace a nastavení je velmi podobný parametrizaci třeba DP/DP coupleru, kde se výměna dat realizuje také přes I/O oblast, jen počet bytes je více omezen.

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku:

Profinet I-Device: http://support.automation.siemens.com/WW/view/en/46392601     

Novinky v S7-1200: http://support.automation.siemens.com/WW/view/en/86567043  

 

Další články o PLC, Scada/HMI, pohonech, software a komponentech nejen pro průmyslové aplikace najdete na http://automatizace.hw.cz

 

Hodnocení článku: