Jste zde

Ozonové generátory – dezinfekce pro průmysl

Průmyslových provozů se nově dotýká potřeba dezinfekce prostředí i strojů. Generátory ozonu jsou pro celou řadu provozů jedinou vhodnou cestou, jak zajistit dezinfekci bez poškození materiálu, strojů či čistoty povrchů.

Uměle vyráběný ozon se používá například k bezchlórové úpravě pitné vody, vody v bazénech, pro úpravu vody v potravinářském průmyslu, bělení a dalších průmyslových oblastech. Ve zdravotnictví se ozon používá dlouho a to jako oxidační činidlo. Masivnější rozšíření ozonového čištění nastává s dezinfekcí klimatizací v osobních vozech. Klimatizační jednotky v automobilech potřebují pravidelnou údržbu kvůli bakteriím a virům, které se usazují na výparnících a radiátorech. Čištění klimatizace se ale většinou řeší až při nepříjemném zápachu, který začne vydávat po několika letech užívání. Tlak na cenu čištění přivedl na scénu generátory ozonu, které dezinfikují kabinu vozu a průduchy topení/chlazení vozu. V domácnostech je využití vyvíječů ozonu novinka, dříve se maximálně zapnulo "Horské Sluníčko". S nástupem častějších virových epidemií typu SARS, se generátory ozonu kupují do domácností, zdravotních středisek, školek, dětských koutků atd.

Trocha teorie

Ozon 03 vzniká působením elektrických výbojů nebo krátkovlnného ultrafialového záření (například UV-C) na molekuly obyčejného kyslíku. Ozon je složkou atmosféry a jeho tenká vrstva chrání povrch Země před působením ultrafialového záření.  Za normálních podmínek je to vysoce reaktivní plyn modré barvy a charakteristického zápachu s mimořádně silnými oxidačními účinky. Při teplotě −112 °C kondenzuje na kapalný tmavě modrý ozon a při −193 °C se tvoří červenofialový pevný ozon. Člověk ozon registruje při koncentraci menší než 0,1 ppm (citlivost se liší podle jedince). Je nestabilní a reakcí se rozkládá na obyčejný kyslík. Průběh reakce se zrychluje se stoupající teplotou a stoupajícím tlakem.

Používání generátorů – pravidla bezpečnosti

Oproti tzv. "pračkám vzduchu" je generátor ozonu velmi účinný dezinfekční přístroj, který má přísná pravidla použití. Zdravotními a bezpečnostními normami jsou stanoveny maximální hodnoty expozice ozonem. Ve vnitřních prostorách se maximální povolené hodnoty pohybují v rámci předpisů mezi 0,05 a 0,1 ppm. Ve venkovním prostředí je pro přízemní ozon stanoven limit na 120 µg/m3. Ozon je pro člověka nebezpečný zejména v plynném stavu. Při vdechnutí způsobuje dýchací potíže, bolesti hlavy, nevolnost, podráždění sliznic, očí a pokožky. Ve vysokých dávkách může ozon způsobit kolaps a následně i smrt. Ozon také ve větším množství způsobuje trvalé poškození plic. Důležité je vědět, že všechny ozonové generátory produkují ozon v množství, které v malé místnosti již po několika minutách dosáhne koncentrace desítek až stovek ppm.

Ozonové generátory se mohou používat pouze v prostorách bez přítomnosti živých osob, nebo živých zvířat!!! Taktéž živé rostliny časté používání ozonové dezinfekce zahubí.

Ozonová dezinfekce je levné a snadné čištění zamořených prostor. Při chřipkové epidemii se dá za pár minut eliminovat šíření virů v domácnostech, školách, čekárnách, nebo dopravních prostředcích. Nejmenší vyvíječe lze pořídit za cenu obyčejného mobilního telefonu a jeho životnost při používání v domácnosti je na dlouhá léta. Ve veřejných prostorách (fitness, šatny, kinosály, sociální zařízení) máme jistotu, že jsou ošetřeny veškerá místa i ta špatně dosažitelná.

Nabídka ozonových generátorů je široká a je potřeba pečlivě vybírat. U těchto přístrojů obvzláště platí, že kvalita a bezpečnost by měla být na prvním místě. Česká firma Diametral má s výrobou elektronických přístrojů dlouholeté zkušenosti, proto jejich řady generátorů ozonu VirBuster dosahují nejvyšší možné kvality. Od průmyslového zpracování v kovovém šasí, výkonným ventilátorem, bezpečnostních přepážek před vyvíječem až po precizní časovač. VirBuster je kompletně "Made in Czech Republic" s perfektním servisem a všemi potřebnými certifikáty.

Generátory ozonu fy. Diametral najdete v nabídce obchodu HW server s.r.o.. Objednávejte na našem e-shopu, pište, volejte pro veškeré dotazy.

Petr Burda: 607 090 474, burda@hw.cz

https://obchod.hw.cz/eshop/produkty/kategorie/generatory-ozonu-dezinfekce-prostredi

Hodnocení článku: