Jste zde

Online konfigurátor HMI panelů Siemens

Jak správně vybrat HMI panel pro vlastní aplikaci v závislosti na použitém software, komunikačních možnostech, nebo jen prostě zjistit parametry libovolného panelu? Pomůže online konfigurátor.

Nabídka Siemens SCADA/HMI produktů je velmi široká a vytvoření aplikace pro ovládací panel závisí i na použitém software. Pro jednoduchý přístroj nebudeme používat dražší vývojové prostředí, když postačí třeba to v TIA portále. A naopak, pro parametrizaci velkého HMI budeme muset použít již větší softwarový nástroj. Aby se tyto požadavky "nekřížily", můžeme si vše ověřit v konfigurátoru, který běží online na webu Siemens a je vidět i na videoukázce v závěru.

Stačí nástroj na webu najít, přímý link je na odkazu v závěru článku. Pak jen vybereme z menu "HMI Selection Tool" a chvilku počkáme. 

Registrace není nutná, vše jede i na přímo. 

 

Hlavní a důležité okno konfigurátoru, ve kterém je vidět široké portfolio softwarových nástrojů sloužících k vytvoření aplikace pro HMI. Siemens totiž nemá jeden universální software pro všechny panely , ale vše je rozděleno podle možností a variant použitých nástrojů. Proto pokud si nejste jisti, je důležité si ověřit jaký panel je vhodný pro Váš software nebo naopak a samozřejmě taky komunikaci, neboť není nic horšího než vybrat HMI s Profinet, když jej potřebujeme na MPI. I takové věci se stávají.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.  

 

Zatím jsme si vybrali WinCC Basic a konfigurátor okamžitě nabídl vhodné HMI, které jdou v tomto software parametrizovat, včetně malých grafických náhledů a objednacích čísel.

 

Vybrali jsme z nabídky barevnou šestistovku, tedy KTP600 Basic color PN, s rozhraním Profinet. V automaticky otevřeném okně s parametry přístroje je vidět, že nic jiného tento panel neumí, tedy k MPI nebo Profibus jej nepřipojíte, potřebujete buď S7-1200, nebo S7-300 s Profinet portem.

 

 

V dalších záložkách můžete vidět i velký obrázek panelu a jeho rozměrový náhled, což je důležité, nemusíte nic pracně hledat někde v katalogu.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.

 

Celou vybranou konfiguraci si klidně uložíme na vlastní komp pro pozdější použití. 

 

V levém menu nástroje si přehledně zobrazíme jednotlivé vlastnosti panelu podle použitého hardware a funkcionality.

 

Pro zajímavost jsme vybrali ještě i takový panel, o kterém jsme ani nevěděli že existuje. Takže pak jen stačí na něj kliknout a opět můžete vidět jeho obrázek a vlastnosti 

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.

 

Jedná se o malý tlačítkový panel s Profinet rozhraním, pokud by se Vám nechtělo používat k ovládání skřínku s tlačítky.

Konfigurátor HMI online na videoukázce: http://youtu.be/qqc_GwI8bNo?hd=1

 

Závěr:

Rozhodně užitečný nástroj, který dokáže hlavně stanovit použití jednotlivých HMI s různým software Siemens. Mnohokrát se totiž vlastnosti různých panelů částečně překrývají a pak stačí  pro konfiguraci třeba základní software, než jít do vyšší verze. Taky než hledat parametry v katalogu, rychlejší je několik kliknutí myši a basta. Je vidět, že cloudové aplikace mají smysl. 

 

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku:

 

Další články o PLC, Scada/HMI, pohonech, software a komponentech nejen pro průmyslové aplikace najdete na http://automatizace.hw.cz

 

 

Hodnocení článku: