Jste zde

Nový typ motorů - LeanMotor

Společnost STÖBER nabízí významnou inovaci na poli elektromotorů - tzv. LeanMotor. Ten je lehčí a menší než asynchronní motor a nákladově efektivnější a robustnější než servomotor. 

Snahu vyvinout motor, který není servomotorem a ani asynchronním motorem, již několik let projevují různé společnosti. Na konci roku 2017 německý lídr v oblasti pohonné techniky, společnost Stöber, představila první funkční pohon, který nelze zařadit ani do jedné z již známých kategorií. Na trhu se tak objevuje novinka mezi pohony – takzvaný „lean“ motor.

Při vývoji LeanMotoru v Německu dbali na dosažení vysoké účinnosti dosahující až 96 %, nízké spotřeby energie, kompaktnosti a dlouhé životnosti. LeanMotor, který v principu své funkce vychází ze sychronního typu motoru, dosahuje stejného výkonu jako motory asynchronní, přitom je ale mnohem menší a současně cenově dostupnější než servomotor. Díky tomu, že LeanMotor dosahuje až 96% účinnosti, překračující třídu účinnosti IE4, mohou konstruktéři navrhnout kompaktnější stroje a tím uživatelé získají výhody v podobě nižší spotřeby energie a dlouhé životnosti. LeanMotor je vhodným řešením pro dynamickou automatizaci a to i v náročných provozních podmínkách.

LeanMotor firmy STÖBER je určen pro napájení stejmosměrným napětí jmenovité hodnoty 540V DC, které se přivádí 3-fázové vinutí motoru zapojené do hvězdy. Pro pohyb motoru je tak nutné použít externí řídící jednotku, která bude vytvářet potřebný sled fází.

LeanMotor zcela vynechává poziční enkodér, v menším provedení nabízí stejný výkon jako motor asynchronní. Při použití řídicích jednotek Stöber SC6 a SI6 umožní nastavit otáčky a točivý moment na libovolnou hodnotu i bez enkodéru. Výsledkem je kolísání otáček nižší než 1 % a přesnost polohování +/-1°.

Tím, že motor neobsahuje žádnou elektroniku, je možné tento typ pohonu použít i v aplikacích, kde se očekávají vibrace. Snadné je i připojení, které obstará pouze jeden kabel.

Porovnání LeanMotorů (LM401 a LM706) v reálném měřítku k motoru asynchronnímu.  

Základní parametry LM LeanMotorů:

  • lehčí a menší než asynchronní motor se stejným výkonem
  • bez enkodéru, vyžaduje pouze standardní napájecí kabel
  • dosahuje až 96% účinnosti, překračující třídu účinnosti EI4
  • dlouhá životnost a zároveň nízká spotřeba energie
  • odchylka rychlosti je menší než 1 % a přesnost polohy je +/-1°
  • napájení motoru: 540 V DC (max. 620 VDC),
  • třífázové vinutí zapojené do hvězdy bez vyvedeného středního vodiče,
  • 3 páry pólových nástavců.
  • krytí IP66.

 

Závěr

Lean motor byl poprvé představen na veletrhu SPS IPC Drives, kde jej společnost Stöber prezentovala jako "novinku, která překlene propast mezi motory asynchronními a servomotory“.

Pod stejným heslem byl LeanMotor prezentován i na veletrhu AMPER na stánku společnosti REM-Technik s.r.o.

Odkazy:

Hodnocení článku: