Vývoj a miniaturizace počítačů se vyvíjí neuvěřitelným tempem a výrobci "chrlí" stále nové, menší, rychlejší, výkonnější procesory a počítače při stejné nebo dnes již i menší spotřebě elektrické energie, než měli jejich předchůdci. Typickým příkladem může být na konci dubna oznámená horká novinka společnosti Kontron, tedy další kompletní jednodeskový nejen průmyslový počítač formátu modulu COM (Computer-on-Module) o velikosti 95 x 95 mm označený jako microETXexpress-SP. To co ještě nedávno by představovalo vrchol miniaturizace, dnes například v nabídce Kontronu samotnou velikostí nepředstavuje nic zvláštního, protože, jak jste si mohli přečíst již dříve na serveru automatizace.hw.cz v článku "Jednodeskový počítač ještě menší než malý - nanoETXexpress COM", ve výrobní řadě je ještě menší provedení se jménem nanoETXexpress (85 x 55 mm). Ten však z pohledu výbavy není samozřejmě tak na výši jako řada microETX, i když využívajá úplně stejný procesor.
Tedy základem jednodeskového COM počítače navrženého jako rozšířená COM Express specifikace s běžně používaným PICMG konektorem specifikace COM Express™ COM.0 Type 2 včetně SDVO grafiky je opět nový "intelácký" 45 nm procesor Atom pracující na frekvenci 1.1 až 1.6 GHz kompatibilní s procesory x86. Na první pohled podle technických dat nevýrazný procesor se při dobrém výpočetním výkonu hlavně vyznačuje velmi nízkou spotřebou a tím i tepelnými ztrátami, což ho umožňuje provozovat bez problému s pasivním chlazením i případně úplně bez něho v rozsahu teplot 0° až 60°C.
V porovnání s již zmíněným velmi kompaktním typem nanoETXexpress-SP Computer-on-Module nabízí mikro verze navíc PCI rozhraní a sofistikovanější podporu grafiky s SDVO. Přes PEG vývody SDVO zprostředkovává přídavné video signály pro výstupy pro VGA a DVI monitory, SDTV a HDTV televizory a vstupy pro televizní tunery, které zjednodušují návrh systému grafiky. Díky těmto vlastnostem je zde uváděný 95 x 95 mm Computer-on-Module vhodný jak pro spotřební elektroniku (pro malé přenosné televizní přijímače pro rozvíjející se systém DVB-H i univerzální multimediální zařízení a příruční herní konzole), tak pro výkonné měřící a testovací přístroje (osciloskopy, analyzátory, přesné funkční generátory apod.).
Solární energií napájené distribuované systémy a stacionární zařízení používané ve zdravotnictví, POS/POI a kioskových aplikacích, stejně tak jako v automatizačních aplikacích budou benefitovat nejen ze zmíněných vizualizačních schopností, ale i z velkého výběru komunikačních periferií. Již zmíněný procesor Intel Atom řady Z5XX s rozměry pouzdra 13 x 14 mm je připojen k chipsetu Intel System Controller Hub US15W (pouzdro 22 x 22 mm), který poskytuje 533 MHz komunikační sběrnice pro komunikaci s DDR2 400/533 pamětí o velikosti až 1 GB, zde již v provedení klasického SODIMM slotu. To vše při příkonu méně než 7 W při napájecím napětí 12 V (lze však použít 4.75 až 18 V), takže bateriové napájení není žádný problém.
Na COM Express™ Type 2 konektor jsou pak vyvedeny následující rozhraní:
- 1 x Gigabit Ethernet
- 2 x SATA (Seriová ATA)
- 1 x PATA (Paralelní ATA, dříve označovaná jen jako ATA)
- 7 x USB 2.0
- 2x PCI-Express x1
- 1x PCI
Aby byla zajištěna i podpora dnes skoro již nepostradatelných paměťových Flash karet (SD/SDIO rozhraní) poskytuje deska slot pro SD / MMC karty. K desce tak není problém připojit skoro libovolnou mechaniku a nosič dat (harddisk, SSD či paměťové Flash karty). Již zmíněný SDVO port pro HDMI a DVI spolu s 18/24bitovým LVDS, jednokanálovou nebo dvoukanálovou grafikou s 256 MB paměti podporuje rozlišení HDTV. Díky integrovanému MPEG2 a H.264 (MPEG4) dekodéru pro potřeby DVB-H poskytuje více možností pro vizualizaci a multimediální aplikace než ostatní současné takto malé jednodeskové počítače. Zvuk pak charakterizuje nasazení Intel® HD audio setu.
Z pohledu použití softwaru, přesněji řečeno operačních systémů, se Kontron zaměřil na optimalizaci podpory Linuxu a VxWorksu, přičemž bez problémů lze použít i různé verze Windows (jak klasické Windows XP, případně ty jednodušší 32bit. verze Vista, tak přenosné a embedded verze Windows XPe nebo Windows CE / Mobile).
Závěr
Malý jednodeskový počítač Computer-on-Module v provedení mikroETXexpress dobře doplňuje nejmenší "kartičkový model" nanoETXexpress, proti kterému má vylepšenou grafiku a je doplněný o PCI a klasický DIMM slot pro možnost připojení běžné DDR RAM paměti. Záleží tedy na aplikaci a požadované velikosti přístroje, která z verzí (mikro nebo nano) je pro daný případ vhodnější. Více informací naleznete na stránkách společnosti Kontron - www.kontron.com nebo www.kontron.cz.
Antonín Vojáček
DOWNLOAD & Odkazy
- Domovská stránka společnosti Kontron - www.kontron.com
- Domovská stránka obchodního zástupce v ČR - www.kontron.cz
- Přímý odkaz na stránky o platformě mikroETXexpress-SP - www.kontron.com/microETXexpress-SP
- Přímý odkaz na stránky o větší základní platformě ETXexpress - www.kontron.com/ETXexpress
- Bližší informace o specifikaci nanoETXexpress najdete na: www.kontron.com/downloads/white_papers/microETXexpress_whitepaper.pdf
- Článek"Jednodeskový počítač ještě menší než malý - nanoETXexpress COM na serveru automatizace.HW.cz
- Další články o Embedded PC, systémech PLC a PAC či průmyslové komunikaci najdete na stránkách serveru automatizace.HW.cz