Jste zde

Novinky Schurter pro průmyslovou automatizaci

Nabídku TME v oblasti řešení pro průmyslovou automatizaci tvoří produkty mnoha výrobců. V katalogu jsou také dostupné produkty švýcarské Skupiny Schurter. Její portfolio bylo nedávno rozšířeno o dvě řady produktů ze skupiny napájecích konektorů a odrušovacích filtrů. Seznamte se s nabídkou modulů DD11 a filtrů FMAB NEO.

DD11 – řada vstupních napájecích modulů AC

Univerzální napájecí moduly jsou nenahraditelné z hlediska práce na jakémkoli projektu v oblasti IT nebo v automatizaci obecně. Vzhledem k tomu, že většina elektronických systémů používá podobná nebo identická řešení napájecích obvodů, byl vznik takových modulů jen otázkou času. Dnes jsou na trhu k dispozici v mnoha verzích od četných uznávaných výrobců, mezi nimiž nemohla chybět Skupina Schurter.

DD11 je řada kompaktních modulů s vodorovnou přírubou, o kterých lze říct, že je to nabídka „tři v jednom“. Nabízejí totiž tři prvky současně: zásuvku napájení IEC (C14) v ochranné třídě I. s držákem kabelu (tzv. vývodka), pojistkovou zásuvku 5 × 20 mm a dvoupólový síťový vypínač (všechny jednotlivé komponenty jsou již zapojeny). Tyto moduly jsou dostupné nejen ve vertikálním, ale i horizontálním provedení. Umožňují tedy použití v nízkých pouzdrech jakýchkoliv zařízení a navíc nabízejí funkce vstupu C14 s kabelovým zámkem „V-Lock“.

Napájecí konektor AC: DD11.0123.1111

Moduly Schurter řady DD11 se připevňují ke stěnám pouzdra zařízení šrouby, což jim umožňuje udržovat dobrý kontakt s okraji pouzdra pro lepší ochranu. Díky svým malým rozměrům jsou tyto moduly vhodné pro použití všude tam, kde je omezený prostor. Tato kompaktnost však neomezuje jejich možnosti – moduly odolávají vysokým elektrickým a mechanickým zatížením, proto se používají v automatizaci, zdravotnických přístrojích, kancelářském a domácím vybavení, ale i v oblasti IT a telekomunikací. Moduly DD11 splňují požadavky normy IEC 60335-1 pro nemonitorovaná zařízení a rozšířené požadavky na testování žhavou smyčkou (v souladu s normami IEC 60695-2-11 a -12 a -13) a navíc mají schválení ENEC a cURus.

Klíčové parametry modulů DD11 dostupných v TME jsou uvedeny v následující tabulce:

Parametr Údaje
Typ konektoru: vidlice
Jmenovitý proud: 10 A
Standard: IEC 60320
Elektrická montáž: Konektory 4,8 mm
Konfigurace kontaktů: DPST
Barva podsvícení: Červená / Zelená / Žádná
Jmenovité napětí: 250 V AC
Rozměry pojistky: 5 × 20 mm
Varianta konektoru: 1 × pojistka / 2 × pojistka
Montáž: Na panel / Příruba

Pro splnění požadavků zákazníků nabízí společnost Schurter také speciální varianty modulů na objednávku, se zohledněním pájecích koncovek, jednopólových pojistkových zásuvek (plus skříňka s náhradními pojistkami), dvoupólových zásuvek se zkratovací lištou, alternativních označení na klávese, jednopólového síťového vypínače a provedení ve třídě ochrany II. (do 70 °C).

FMAB NEO – řada kompaktních jednofázových filtrů až do 60 A.

Odrušovací filtry, nazývané také síťovými filtry, se používají ke snížení vodivých poruch (diferenciálních a společných) proudících do a ze zařízení, a také těch, které proudí do a z napájecí sítě. Tyto filtry jsou sestaveny z vhodně propojených prvků cívek a kondenzátorů, které jsou pasivními prvky a dělí se na jednofázové a třífázové filtry. Nutnost použití odrušovacích filtrů je způsobena skutečností, že fungují v milionech instalací elektronických a elektrických zařízení, která nejsou elektromagneticky kompatibilní, tedy těch, jež vyzařují rušení, která ruší provoz jiných zařízení v okolí, a zároveň samy jsou ovlivněny rušením vyzařovaným sousedními zařízeními.


Odrušovací filtr: 5500.2635.01

Jak již bylo zmíněno, odrušovací filtry rušení zcela neodstraňují, ale omezují jej na přijatelné hodnoty, při kterých mohou určitá zařízení správně fungovat. S ohledem na jednofázové systémy a jejich ochranu před účinky prudkých bouří rozšířila společnost Schurter svou nabídku o novou řadu filtrů FMAB NEO. Tato jednostupňová řada se vyznačuje kompaktní konstrukcí a vysokou účinností a má certifikát ENEC (celý proudový rozsah 1 A \– 60 A) a schválení UL/CSA od 1 A do 20 A. Klíčovou vlastností řady FMAB NEO je její flexibilita, která vyplývá ze tří různých typů konstrukcí filtrů (typy N, P a Q), jež mohou pracovat v širokém teplotním rozsahu (od -40 °C do + 100 °C):

  • Typ N pro nejvyšší možný symetrický útlum v nižším frekvenčním rozsahu
  • Typ P pro vysoký symetrický útlum
  • Typ Q pro dostatečně dobrý symetrický útlum

Všechny filtry FMAB NEO jsou uzavřeny v ocelových pouzdrech se dnem pro účinnou ochranu proti veškerým škodlivým faktorům. Tato řada je připravena pro použití v aplikacích s opravdu vysokou úrovní symetrického rušení, které jsou typické pro polovodičová zařízení, která řídí velké výkony (elektronika a průmyslová automatizace, některé zdravotnické přístroje, ale také systémy pro ohřev vody nebo domácí spotřebiče – profesionální rychlovarné konvice a kávovary). Nejdůležitější parametry těchto filtrů jsou následující:

Parametr Údaje
Rozsah jmenovitých proudů: 1 – 60 A při max. +40 °C (1 A, 3 A, 4 A, 6 A, 8 A, 10 A, 12 A, 16 A, 20 A, 30 A)
Provozní napětí: 250 V AC
Únikový proud: <1 mA (0,005 mA, 0,5 mA, 1 mA,
Vývody: Konektory 6,3 × 0,8 mm / Šrouby M4
Dielektrická pevnost: 1,7 kV DC (L-N), 2,7 kV DC (L/N-PE)
MTBF: 200 000 h (v souladu s MIL-HB-217F)
Rozsah provozních teplot: -40 °C až + 100 °C
Počet pólů: 1
Rozměry pouzdra (s přírubou a vývody): 32 × 44 × 25 mm  –  95 × 57 × 46 mm

Pouzdro popsané ve výše uvedené tabulce je vyrobeno z leštěné oceli a zcela uzavírá filtr, čímž je účinně chrání, bez ohledu na způsob montáže (např. přišroubování přes ocelovou přírubu). Na závěr je třeba zdůraznit, že celá řada je vybavena konektorovými spoji nebo závitovými kolíky, přičemž výrobce zajistil také verzi s kabelovým připojením.

Jiné produkty značky Schurter v nabídce TME

Nabídka společnosti Schurter je v katalogu TME početně zastoupena. Kromě výše popsaných řad výrobků mohou zákazníci TME zakoupit  také řadu dalších produktů tohoto uznávaného výrobce, včetně:

  • pojistek a chráničů
  • přepínačů a kontrolek
  • propojovacích kabelů
  • audio a video konektorů
  • tlumivek
  • LED signalizátorů

Skupina Schurter

Firmu Schurter založil v roce 1933 v Lucernu Heinrich Schurter. Dnes vlastní 21 společností v 17 různých zemích, z nichž 13 má vlastní výrobní závody. Skupina Schurter se zaměřuje mimo jiné na zařízení pro průmysl, zdravotnická střediska, řešení pro automobilový a letecký průmysl, energetiku a ICT. Značka je široce známá svými komponenty pro ochranu obvodů, konektorů, přepínačů (EMC) nebo vstupních systémů, a svými službami poskytovanými pro elektronický průmyslu v oblasti montáže desek plošných spojů.

Text připravila společnost Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o.

Článek vyšel v originále na webu TME.eu: https://www.tme.eu/cz/news/library-articles/page/43608/novinky-schurter-pro-prumyslovou-automatizaci/

Hodnocení článku: