Jste zde

Novinka - Stavebnice robota Igus Robolink D

Igus Robolink D je zajímavý systém "stavebnice" průmyslového stolního robota s čtyři stupni volnosti a až 4 kg užitečného zatížení. Neméně zajímavá je i základní komponenta v podobě šnekové převodovky iglidur® PRT bez potřeby mazání.

Co je Igus Robolink D?

Robolink D předefinoval pojetí stolních robotů. Modulární struktura umožňuje zákazníkům vytvoření vlastní robotické paže založené na tom, co skutečně potřebují. Robolink D lze snadno navrhnout v závislosti na požadovaném počtu os a stupňů volnosti. Flexibilita konstrukce Robolink D poskytuje zákazníkům nákladově efektivní a optimalizované robotické rameno přesně s těmi funkcemi, které jsou potřeba. Navíc díky dostupnosti kloubů různých velikostí lze Robolink D snadno a rychle předefinovat z jednoho úkolu do druhého, což ještě více šetří náklady.

Celý koncept robota Robolink D je uvažován jako taková "stavebnice", kde je možné si buď koupit celý hotový kit robota s předdefinovanými parametry v podobě kompletně mechanické sestavy s krokovými motory, nebo si lze samostatně vybrat jednotlivé komponenty a tím si prakticky nadefinovat a sestavit robota vlastních parametrů.

Robolink D je dostupný ve dvou rozdílných sadách podle velikosti kloubu 30 nebo 50 (velikosti jsou uvedeny na základě vnitřního průměru kloubového spoje):

 • Igus Robolink D - size 30 = 4-osý robot (tj. 4 stupně volnosti) s nosností 1 kg,
 • Igus Robolink D - size 50 = 4-osý robot (tj. 4 stupně volnosti) s nosností 4 kg.

Porovnání provedení obou velikostí Igus Robolink D - velikost 30 (dva obr. vlevo) a velikost 50 (dva obr. vpravo).

Oba kity obsahují následující komponenty:

 • 4 klouby s vestavěnými krokovými motory NEMA 23 a NEMA 17,
 • 3 kloubová spojovací ramena,
 • základna robota s HARTING konektory,
 • sestavovací kit obsahující mechanické a elektrické pro vedení a připojení.

Všechny jednotlivé části každé sady jsou také k dispozici jako náhradní díly nebo k dalšímu přepracování robotického ramene.

V souladu s vlastním pojetím sebepřizpůsobení pak není ani součástí hotového kitu robota řídící / ovládací elektronika. Tu lze realizovat pomocí "standardních komponent", kdy řídící jednotku může tvořit libovolné dostatečně rychlé a výkonné PLC pro danou aplikaci a pohonu krokových motorů lze využít libovolné budiče pro typy NEMA 23 a NEMA 17 (například Geckodrive G201X stepper motor drivers). Výhodou této koncepce je možnost využít k řízení stejné PLC, které je již v zařízení, kam se robot má vestavět, určené i pro další účely. To nejen umožňuje koncovému výrobci využít programovací jazyk, na který jsou jeho programátoři zvyklí, ale je tím robot připravený být plně integrován do již existujících systémů, což šetří čas integrace a snižuje složitost.

Základní komponenta robota

Jednou s nejdůležitější částí každého robota (robotické ruky) jsou ohybová místa, tzv. kloubové spoje. V nich se při pohybu robota soustředí veškeré pohybové možnosti, které robot pak ve výsledku dokáže a současně jsou z pohledu životnosti a údržby jedním z nejvíce kritických míst pro údržbu. 

Jádrem systému Robolink D jsou kloubové spoje založené na systému IGLIDUR PRT a technologii dry-tech®. Ta poskytuje přesné pohyby bez potřeby mazání. Systém kloubů je založen na šnekovém převodu uvnitř pouzdra z umělé hmoty s vestavěnými krokovými motory a kodéru. Redukční poměr šnekového převodu a vestavěný kodér zajišťují vysokou přesnost a opakovatelnost úkolů, takže Robolink D je ideální pro opakované úlohy a spolupráci s lidmi za účelem zvyšování produktivity.

Provedení různých velikostí poháněného kloubu IGLIDUR PRT a technologii dry-tech®.

Základní specifikace:

 • Nosnost: 1 kg / 4 kg (size 30 / size 50)
 • Počet os (stupňů volnosti): 4
 • Maximální užitné zatížení: 600 mm / 750 mm
 • Maximální rychlost pohybu: 0,5 m/s
 • Opakovatelnost polohy: ± 0,5 mm
 • Typ řadiče: definováno uživatelem
 • Napájecí napětí: 24-48 VDC
 • Hmotnost: 9 kg
 • Typ montáže: pracovní stůl

 

Závěr

Systém Igus Robolink D je zajímavý hlavně v tom směru, že je dodáván v "otevřené platformě", kterou je možné si zakoupit v sestavu jako kit (stavebnici) nebo i libovolně navrhnout prostřednictvím knihovny dostupných záměnných komponent a PC návrhového softwaru DesignSpark Mechanical, který je volně ke stažení. Také je k dispozici stažení 3D výkresů jednotlivých částí robota v DWG, DXF, STEP a dalších běžných CAD souborech z igus-cad portálu.

Celý systém Igus Robolink D je nabízen společností RS-Components v jejich internetovém obchodě. Zde je možné si stáhnout Datasheety, návody, výkresy i software DesignSpark Mechanical s knihovnou komponent v případě požadavku si sestavit vlastní speciální verzi robota. 

Odkazy:

Přílohy: 
PřílohaVelikost
PDF icon datasheetigusrobolinkd.pdf1.76 MB
Hodnocení článku: