Jste zde

Novinka - Robustní PC Avalue ERS-PNV s dvoujádrovým CPU Intel Atom

Nejnověji v nabídce společnosti Avalue najdete robustní (odolný) vestavný průmyslový počítačový systém řady ERS-PNV, ve kterém již najdete dvoujádrový procesor Intel Atom D510.

Jak fotografie v tomto článku ukazují, nové průmyslové PC Avalue řady EPR-PNV na první pohled vykazuje odolnou konstrukci a pouzdro opatřené masivním hliníkových chladičem vyplňující celou horní stranu počítače. Jeho rozměry a hmotnost jsou 271mm x 150mm x 55m, 2,5 kg. Počítač je tedy bezvětrákový, jak dnes velí požadavky na robustní počítačové systém vhodné pro průmyslové aplikace či dopravní prostředky. Také uživatelem doporučený provozní teplotní rozsah je -10 až 50°C, přičemž pokud by se chladič ofukoval vzduchem, asi by nebyl problém i nasazení na teploty o něco vyšší. Uvnitř pouzdra je použitý 3,5palcový jednodeskový počítač (SBC) i s harddiskem.

Ploché umístění (naležato) bylo zvoleno z důvodu maximalizování odvodu tepla. Konstrukce počítače je také otestována na odolnost proti vibracím s trvalým přetížením až 5 G či prudkým nárazům se zrychlením až 50 G. Proto je také například držák slotu pro Compact Flash kartu proveden s pevnými kovovými držáky pevně držící kartu ve své pozici i právě při těchto hodnotách vibrací, které se běžně mohou vyskytovat v mnoha strojích těžkého průmyslu, které dnes již také jsou již vybavovány sofistikovaným řídícím a výpočetním systémem. Také přívodní napájecí konektor Phoenix přivádějící napětí +9V až +32V má mechanismus pevného ukotvení.

 

Zadní panel průmyslového počítače Avalue ERS-PNV

 

Řídícím jádrem počítače je opět CPU Intel Atom, i když zde již ve dvoujádrovém provedení D510 Dual-Core 1,66 MHz, takže výpočetní výkon by se měl být vyšší než u jednojádrových bratříčků. Na desce jej doplňuje čipset Intel® ICH8-M a možnost nasazení až 2GB SDRAM paměti specifikace DDR2 667 SDRAM v provedení SODIMM.

Pro připojení některého nosiče datam (disku) pro data i některý z operačních systémů jsou k dispozici dvě SATA rozhraní pro možnost připojení SSD disku i klasického 2,5" harddisku, který lze do PC snadno zamontovat společně s RAM paměťovým modulem díky rozměrnému šrouby upevněného krytu. Pokud aplikace vystačí s některou "malou verzí OS, například Windows CE nebo flashovou verzí Linuxu, a je nutné zachovat maximální odolnost počítače, je možné využít zmíněný slot pro Compact Flash kartu až 8 GB vyvedený na zadní straně PC. Pro vložení a vyjmutí CF karty tak není nutné nic demontovat.

Z pohledu přítomných připojovacích rozhraní zde víceméně najdeme dnes již běžný sortiment:

  • 3 x RS-232 (COM2 může být nastaven v BIOSu jako RS-422/ 485
  • 2 x Ethernet RJ-45 (Dual Intel® 82574L Gigabit Ethernet)
  • 5 x USB 2.0 (4x na zadní straně ; 1x na přední)
  • 1x PCIe rozhraní pro rozšíření funkcí o karty
  • Audio výstupy: Mic-in, Line-in, Line-out (Realtek ALC888)
  • 1 x VGA výstup na displej
 

Možná je vhodné zdůraznit právě přítomnost hned 3 ks 9pinových COM (RS-232) portů, takže by neměl být problém připojit více měřících prvků či zařízení, u kterých je RS-232 či RS-422/RS-485 stále velmi hodně využívané.

Protože jde o PC pro průmyslové použití, nechybí programovatelný Watchdog s nastavitelným časem resetu 1sec. až 255min.

Ukázka snadné montáže klasického 2,5" harddisku a paměťového modulu po sejmutí (odšroubování spodního krycího plechu).

Základní vlastnosti a porovnání průmyslových PC Avalue

Závěr

Kompaktní průmyslové počítače Avalue s CPU Intel Atom představují výkonné, ale na spotřebu el. energie limitované aplikace ve spotřební elektronice i v průmyslu. Více informací o těchto vestavných (embedded) počítačích najdete na stránkách výrobce - www.avalue.com.tw

Antonín Vojáček

DOWNLOAD & Odkazy

Hodnocení článku: