Jste zde

Novinka - PLC automat Omron CP1L s ethernetovým připojením

Aktuální novinkou na trhu PLC, konkrétně u společnosti OMRON a její základní levné řady kompaktních automatů CP1L, je rozšíření nabídky uvedením nových modelů s již v základu integrovaným ethernetem. Trh je dnes takový, že ethernet a jeho nadstavby jako MODBUS/TCP se v průmyslu již začínají stávat skoro samozřejmostí a každý výrobce se snaží s tímto faktem naložit co nejlépe.

Dnešní trh požaduje flexibilní, rychlou a přitom levnou komunikaci především pro kompaktní PLC pro připojení k zařízením ve stroji, ale také mimo pro sledování, záznam dat a vzdálený přístup. Ethernet je ideální pro tyto požadavky a s rychlými PLC CP1 lze přidat speciální funkce pro lepší využití technologie Ethernet.

Konkrétně jsou PLC CP1L s ethernetem k dispozici ve třech verzích, poskytujících 20, 30 a 40 I/O bodů, všechny s reléovými nebo tranzistorovými výstupy a napájením 24 V DC:

 • CP1L-EL20 = 20 I/O bodů, 12 vstupů, 8 výstupů, 2 analogové vstupy
 • CP1L-EM30 = 30 I/O bodů, 18 vstupů, 12 výstupů, 2 analogové vstupy
 • CP1L-EM40 = 40 I/O bodů, 24 vstupů, 16 výstupů, 2 analogové vstupy

 

Vlastnosti Ethernetu

Ethernetový port poskytuje programovatelné připojení k zařízením s  Ethernetem. S funkcí Socketové služby je zajištěno flexibilní síťové přípojení, které umožňuje přijímat jakýkoli Ethernetový protokol vyžadovaný aplikací. Socketová služba podporuje standardní ethernetové protokoly včetně UDP, TCP a Modbus/TCP (funkční bloky), umožňuje připojení k široké řadě zařízení. Navíc CP1L podporuje ethernetový protokol FINS pro snadné připojení k dalším PLC a HMI.

Funkce:

 • Vestavěný ethernetový port pro programování a komunikaci.
 • Připojení se Socketovou službou k libovolnému zařízení s ethernetem.
 •  Až čtyři souběžná připojení přes jeden kabel.
 • Podporují protokoly FINS a Modbus/TCP (funkční bloky).
 • Automatické nastavení hodin (SNTP).

Vlastnosti analogových vstupů

 Mimo zmíněné ethernetové verze PLC CP1L se také vylepšila nabídka analogových I/O. Standardně jsou všechny nové modely vybaveny dvěma jednoduchými analogovými vstupy pro použití s potenciometrem nebo základním senzorem. Vstupní rozsah je 0-10V je proti předchozímu zcela nedostatečnému převodu pouze na 256 hodnot je teď v provedení převodu  na 10 bitové rozlišení (max. 1/1000), což již opravdu je použitelné v širokém množství aplikací.

Tyto dva jednoduché analogové vstupy je pak možné ještě dále rozšířit pomocí volitelného analogového modulu pro rozšiřující slot přímo na základní CPU jednotce, tedy mimo jiné i nezabírá v rozvaděči žádné další místo a lze tedy volit menší skříň.

K dispozici jsou tři volitelné moduly:

 • jeden se 2 vstupy (0-10V, 0-20mA),
 • jeden se 2 výstupy (0-10V),
 • jeden se 2 vstupy a výstupy.

Tyto analogové volitelné moduly mají rozlišení 12 bitů (max. 1/4000).

Závěrem...

Aktuálně nabízí OMRON zajímavé kity právě s výše uvedenými novými PLC CP1L s ethernetem doplněné s podpůrnými vývojovými prostředky a rozšiřujícími moduly v cenách od 5500 do 7000,-Kč.

Odkazy:

Hodnocení článku: