Jste zde

Novinka - Levná kompaktní HMI s PLC = SmartAXIS Touch

Zajímavou novinkou v nabídce společnosti IDEC, již tradičního výrobce různých PLC, je řada dvou typů kompaktních HMI panelů s PLC automatem s název SmartAXIS Touch. Ty sice nevynikají velkým rozlišením displeje, ale mají dobrou komunikační výbavu a hlavně se prodávají za velmi příznivou cenu okolo 7000,- Kč bez DPH. Pojďme se stručně podívat, co za tuto cenu nabízí...

Pod obchodním názvem IDEC SmartAXIS Touch se konkrétně skrývá kompaktní kombinace dotykového HMI panelu a programovatelného automatu PLC s identifikačním označením FT1A. Že by tedy šlo například o konkurenci již dříve představenému systému UniStream od společnosti Unitronics? Ani náhodou! Oba produkty jsou totiž zaměřeny na zcela odlišnou klientelu. Zatímco UniStream od Unitronics představuje po stránce hardwaru i softwaru tu nejvyšší úroveň v kategorii kompaktních HMI s PLC, SmartAXIS Touch od IDEC zaujímá v tomto směru spíše opačný pól. Rozšiřitelnost vstupů a výstupů i komunikačních rozhraní je prakticky nulová, displej jen o velikosti 3,7" nebo 3,8", přičemž v prvním případě jde ještě o "archaický" monochromatický STN LCD a výkon řídicí elektroniky odpovídající kategorii malých kompaktních PLC. Již teď můžete tušit, že vše bylo hlavně podřízeno co nejnižší prodejní ceně. Ta se u českého prodejce REM Technik s.r.o. pohybuje v době psaní tohoto článku v rozsahu  6450 až 7850,- Kč bez DPH. Když si vezmeme, že malé barevné HMI s úhlopříčkou okolo těch 4" se pohybují běžně v ceně cca 4000 až 7000,- Kč a malá kompaktní PLC pak v řádu 3000,- Kč bez DPH, tak cena IDEC SmartAXIS Touch tak sice není přemrštěná, ale zase ani nějak supervýhodná. Nabízí tak nějaké další výhody proti běžné konkurenci?

Popis hardwaru

Z pohledu hardwarových parametrů, pokud neberu v potaz možnost si vybrat z několik barevných verzí čelního rámečku, je možné prakticky zvolit jen ze dvou typů, které se navíc liší jen provedením displeje:

  • 3,7" STN monochromatický LCD, jas 740 cd/m2, 3 barevné LED podsvícení (bílá, červená, růžová),
  • 3,8" TFT barevný LCD, jas 400 cd/m2, 65 536 barev, nastavitelná intenzita bílého LED podsvícení

Přepínatelná barva podsvícení u monochromatického displeje umožňuje například jasnou výraznou signalizaci chyby či změny stavu.

Porovnání monochromatické (černobílé) a barevné verze HMI panelů SmartAXIS Touch FT1A.

Ostatní parametry, tedy počet vstupů/výstupů, komunikačních rozhraní i vnitřní procesorová elektronika, jsou zcela shodné. To však není v žádném případě nevýhoda. Ba naopak. Již v základní 3,7" monochromatické LCD verzi najdete například:

  • Ethernetové rozhraní s konektorem RJ-45,
  • Programovací USB mini port,
  • Dvě sériové linky: RS-232 a RS-422/RS-485,
  • USB Host 2.0 s podporou připojení Flash USB,
  • Analogové vstupy (2x),
  • Rychlé čítací dvoustavové vstupy 10 kHz (4x) - např. pro enkodér,
  • Reléové spínací výstupy (4x).

Vše samozřejmě doplňují 4 pomalejší dvoustavové vstupy, které spolu se 2 rychlými dvoustavovými vstupy dávají celkový počet 6.

V případě ethernetu i RS-485 komunikace je pak přímo podporován i průmyslový komunikační protokol Modbus TCP, resp. Modbus RTU, v režimu Master i Slave, takže není problém připojit jak různé měřicí jednotky či jiná PLC a od nich přijímat data, tak se napojit na nadřazený systém.

Vnitřní řídicí elektronika je pak tvořena poměrně rychlým 32bitovým procesorem, který umožňuje provést až 1000 programových kroků za 1,850 ms, tedy v průměru 1,8 mikrosekundy na 1 instrukci. Vše doplňuje již jen průměrných 48 kB paměti pro PLC program a 5 MB paměti pro vytvoření vizualizace. Na druhou stranu malý displej sám o sobě neumožňuje vytvoření nějaké složité grafiky, takže vlastně poměrně malá paměť pro HMI nebude v praxi moc vadit. Velkou výhodou jednodušší konstrukce je pak velmi rychlý náběh funkce do 3 sekund po zapnutí napájení, proti například až 20 sekundám u HMI panelů s vyspělým integrovaným operačním systémem.

Příklad typické aplikace pro použití HMI/PLC systémů SmartAXIS FT1A.

Programování

Nespornou výhodou kompaktních HMI s PLC bývá i "kompaktní" programovací prostředí (software), kde se programuje jak vizualizace a ovládání, tak i samotná řídicí logika. Nejinak je tomu i zde u IDEC SmartAXIS Touch FT1A. Software s názvem Automation Organizer WindO/I-NV3, který je v této kategorii HMI/PLC samozřejmě zdarma ke stažení ze stránek výrobce, umožňuje v rámce jednoho počítačového programu provést kompletní vývoj, odzkoušení a naprogramování aplikace. Programování PLC se provádí tradičně přes ladder diagram (liniové schéma) obsahující hotové funkční bloky pro mnoho různých operací. Programování vizualizace mimo běžné bloky typu tlačítek, zadávání a zobrazování textu či čísel, sloupcové grafy a trendy, obsahuje i funkce vytváření receptů, databází, záznam naměřených hodnot na USB Flash (data logging), podporu vícejazyčných obrazovek a i velkou knihovnu grafických symbolů a ikon pro rychlé vytváření základní grafiky bez nutnosti vlastního kreslení.

Závěr

Programovatelné HMI s PLC IDEC SmartAXIS FT1A svojí konstrukcí a výbavou jsou jasně zacíleny na málo až středně náročné řídicí aplikace menších průmyslových strojů či případně domácích regulátorů, kde však není primárním požadavkem samotná vizualizace, ale spíše rychlá řídicí funkce a možnost zpracování signálů. Tomu odpovídá velmi dobrá výbava komunikačních rozhraní za příznivou pořizovací cenu.

Odkazy:

Hodnocení článku: