Jste zde

NOVINKA! - MiniPLC iDo PRO aneb když potřebujeme více

Firma HW server nově rozšířila svoje portfolio miniPLC řady iDO o největší provedení PRO. To poskytuje nejen více vstupů a výstupů a více 1-Wire rozhraní pro připojení více snímačů, ale i RS-232 port pro připojení displejů, které lze snadno ovládat z programu v iDo PRO.

Mini PLC iDo, který si jako výrobek HW serveru můžete koupit v HW shopu, má od počátku června svého většího bratříčka s přívlastkem PRO. I když změna názvu se zdá být jen kosmetická, v praxi jde na první pohled skoro o úplně jiné zařízení. Nenechte se však mýlit. Pod hranatějším a průmyslovějším kabátem se schovává jen rozšířené klasické miniPLC iDo, jak ho znáte z článků (TEST - iDo = jednoduché programovatelné miniPLC, iDo – jde to i lépe aneb inteligentní automatizace pro každého apod.).

Proč vznikla verze iDo PRO?

Na jednoduchou otázku, jednoduchá odpověď. Protože základní provedení je skutečně mini a jeho 4 vstupy, 2 výstupy a jedno 1-Wire rozhraní opravdu neposkytuje příliš velké možnosti napojení s okolním elektronickým světem. Navíc pokud chceme iDo používat jako externí nezávislou jednotku bez připojení k PC, chybí základnímu provedení nějaké HMI rozhraní v podobě alespoň jednoduchého displeje. A to právě poskytuje verze iDo PRO se svými 16 binárními vstupy, 4 spínanými výstupy, čtyřmi 1-Wire rozhraními umožňující připojit až 32 1-Wire čidel a také klasickým RS-232 rozhraním na 8pinovém D-SUB konektoru pro připojení displeje (prakticky skoro jakýkoliv displej s RS-232 rozhraním).

Fotografie obou stran vývodů miniPLC iDO PRO


 

Mechanické provedení mini PLC iDo PRO

Jak je patrné z fotografie, iDo trošku narostlo do co se rozměrů týče, a proto již není zapouzdřeno v tak krásně designově provedeném pouzdře jako klasicko mini iDo (iDo NET), ale zase na druhou stranu již vypadá jako opravdové a dospělejší PLC. Také již lze snadno upevnit na DIN lištu. Mechanické a na konec i elektrické provedení vývodů však zůstalo v podobě konektorů pro zásuvné šroubovací svorky pro binární vstupy a spínané výstupy a stejné zůstaly i RJ-11 konektory pro 1-Wire rozhraní.

Přehled základních vlastností iDO PRO

 • Autonomní řízení bez nadřazeného systému
 • Až 32 1-Wire čidel s automatickou detekcí
 • 16 logické vstupy s možností připojení bezpotenciálových čidel
 • 4 reléové přepínací výstupy až 50V/1A
 • Integrované vývojové prostředí s řadou ladících funkcí
 • Snadno pochopitelný intuitivní jazyk
 • Hardwarový Watchdog
 • DHCP, HTTP, SNTP, Syslog, UDP Setup
 • XML pro vzdálený dohled
 • 2 spínače DIP pro uživatelsky definované funkce
 • Upgrade FW přes WWW
 • Napájení 9-15 VDC
 • Zasílání informací na E-mail (SMTP kompatibilní)
 • Display (obecně až 127 řádků - dle použitého terminálu)
 • Komentáře v programu (i víceřádkové)
 • Obsluha sériové linky s nastavitelnou rychlostí
 • Až 32 1-Wire zařízení
 • Uživatelsky definovatelná XML

 


 

Připojení displeje a jeho snadné programové ovládání

U jednotek iDo vybavených sériovým rozhraním (v současnosti jen iDo Pro) je možné využívat vnější sériový displej. Parametry displeje se nastavují a kontrolují přes webovou stránku, jak je u iDo běžné, a to v okně aplikačních nastavení.

V současnosti jsou podporovány následující displeje:
1. V podstatě jakékoliv co mají RS232C, a znak pro clear a home
2. Testován byl s velkým zeleným pokladním displejem Posiflex PD2200
3. Dále s LCD terminálem od HW serveru http://obchod.hw.cz/?cls=stoitem&stiid=36368
4. Dále se sériovou televizní tiskárnou, je velmi efektní a k dispozici na dotaz

Obsluha z aplikačního programu je až z pohledu běžného programátora až triviální. Prostě k zobrazení , slouží k ní proměnné s třídy disp. , vytvoříte li tedy například ve svém programu proměnnou s názvem disp.teplota a hodnotou 20:

Prog (disp.Teplota := 20)

Následně displej zobrazí na prvním řádku text:

Teplota: 20

Pokud má display více řádků můžete definovat více proměnných disp. jsou pak zobrazovány v pořadí svého vzniku. A co v případě, že potřebujete zobrazit více hodnot než má váš display řádků? I zde existuje jednoduché řešení, tím je systémová proměnná sys.disp.line, s její pomocí můžeme určit, jaká proměnná se zobrazí na prvním řádku displeje.

Závěr

Pokud tedy potřebujete více vstupů/výstupů nebo připojit displej, je miniPLC iDO PRO tou správnou volbou. Jinak umí to samé jako klasické iDo NET, které naopak vítězí hezčím designem pouzdra a kompaktními rozměry. Záleží tedy na konkrétní situaci. Další výhodou je, že program pracující v klasickém iDo NET bude bez problémů fungovat i v iDo PRO a navíc softwarové ovládání je až na malé detaily úplně totožné. Takže použití iDo PRO je absolutně bez problémů.

Více podrobných informací o iDo, včetně novinky iDo PRO, pak najdete v pdf manuálu iDo-manual_NET_PRO.pdf. MiniPLC iDo PRO lze pak jednoduše zakoupit za cenu 6 379,-Kč bez DPH v internetovém obchodě HW serveru = HW shopu.

Antonín Vojáček

DOWNLOAD & Odkazy

Články o klasickém miniPLC iDo (iDo NET):

Hodnocení článku: