Jste zde

Novinka - CloudHMI - vizualizace / HMI z PLC přes WiFi

Novinkou v nabídce taiwanského výrobce HMI a grafických panelů Weintek je svým pojetí vizualizace zcela nový typ zařízení. Jde o tzv. CloudHMI s názvem Weintek cMT-SVR, který realizuje ovládací a zobrazovací programovatelné rozhraní s pomocí externího tabletu iPad s nímž komunikuje bezdrátově přes WiFi.

Weintek cMT-SVR dokáže realizovat ovládací rozhraní pro  PLC či jakýmkoliv jiné zařízení nebo "inteligentní" snímač se sériovou i ethernetovou komunikací, aniž by samo o sobě obsahovalo obvyklou dotykovou plochu a displej. Zobrazení a ovládací rozhraní se programuje z PC softwarem EasyBuilder PRO prakticky stejně "klasicky" jako běžný HMI panel, ale samotná krabička následně funguje "jen" jako server, který přes vestavěnou WiFi bezdrátovou síť (WiFi Access Point) vysílá zobrazovanou plochu na vzdálené zařízení. Od ně naopak přijímá povely vygenerované přes jeho dotykovou plochu. Zde konkrétně je vše optimalizováno a přizpůsobeno na známý zařízení tablet iPAD, který je dovybavený zdarma dostupným originálním softwarem CloudHMI, který je zdarma dostupný na iTunes Apple Store. Díky tomu lze snadno získat zobrazení ve vysokém rozlišení a s multitouch kapacitní dotykovou plochou, kterými zatím obvykle průmyslové HMI panely nedisponují. Současně lze v jednom iPadu přijímat i zobrazení současně z více Weintek cMT-SVR zařízení, tedy i více různých PLC či měřících míst nebo strojů.

Základní popis HMI Weintek cMT-SVR

Z pohledu připojitelnosti PLC či snímačů pak má "server" cMT-SVR všechny funkce obvyklé u jiných grafických panelů Weintek, včetně konektivity na více než 200 řídících systémů světových výrobců (Siemens, OMRON, Mitsubishi, VIPA apod.). K nim je připojen buď prostřednictvím sériové linky RS232/422/485 nebo ethernetu a slouží k ukládání procesních dat, alarmových a stavových událostí, zpracovává receptury a makro příkazy, podobně jako klasické jiné HMI panely. Proto také krabička obsahuje hned dva gigabitové ethernetové porty RJ-45 a 3 sériová komunikační rozhraní. Dále má USB Host port například vhodný pro připojení USB Flash paměti pro záznam naměřených dat, slot pro SD kartu, kterou lze využít napčíklad jako paměťové médium pro databáze receptů a zadaných hodnot.

Připojitelná PLC, snímače či  některé panelové měřiče jsou podporovány od například firem: BACNET, BARCODE, BAUMULLER, BECKHOFF, CROUZET, DANFOSS, DELTA, EMERSON PLC, FATEK, FUJI, GE FANUC, HAIWELL, HITACHI, IDEC, KEYENCE, KOYO, LENZE, LS GLOFA, LS XGB, MITSUBISHI, MODBUS, MOELLER, OMRON, PANASONIC, PARKER, ROCKWELL, RS AUTOMATION, SAIA, SAMSUNG, SCHLEICHER, SCHNEIDER, SICK, SIEMENS, TOSHIBA, TRIO, VIGOR, VIPA, YAMAHA, YASKAWA, YOKOGAWA a další.

Celý HMI Cloud server řídí 600 MHz 32bitový RISC procesor ARM Cortex A8 a k dispozici je 256 MB vestavěné Flash i RAM paměti pro program (vytvoření vizualizace), resp. data. Systém je samozřejmě pasivně chlazený, tedy bezvětrákový a programuje se přes ethernetové rozhraní z počítačového softwaru EasyBuilder PRO. Ten nabízí nejen všechny obvyklé funkce, jako jsou receptury, grafy, trendy, zadávání či zobrazování hodnot i ASCII textových řetězců, makra (programování podobné jazyku C), ale i také off-line i on-line simulaci na PC. Lze tak vytvářet a ladit aplikaci i bez přímé přítomnosti hardwaru.

Základní parametry (dle údajů výrobce):

Displej
Externí - zařízení iPad se softwarem CloudHMI
Procesor ARM Cortex A8 600MHz
Paměť
Flash 256 MB
RAM 256 MB
I/O porty
SD karta Slot SD/SDHC
USB Host 1x USB 2.0
Ethernet port 2x 10/100/1000M, RJ-45
COM porty COM1 RS232, COM2 RS485 2W/4W, COM3 RS-485 2W
Napájení
Napětí 24 ± 20% VDC
Spotřeba cca 230 mA při 24V
RTC vestavěné a zálohované baterií (CR1225 3V lithium baterie)
Provoz
Výdrž od víbrací 10 to 25Hz(X,Y,Z direction 2G 30 minutes)
Skladovací teplota -20° až 70°C
Provozní teplota -20° až 55°C
Provozní vlhkost  10% až 90% RH (nekondenzující)

Závěr:

CloudHMI server rozhodně představuje zajímavé a málo zatím využívané řešení možné vizualizace nejen průmyslové, ale i klidně nějaké domácí aplikace. Proč nutně vybavovat HMI zařízení dotykovým displejem, když za chvíli bude mít každý svůj tablet? Rozhodně tento směr vizualizace má do budoucna význam a myslím si rozhodně svoje aplikace, kam se velmi bude hodit.

CloudHMI server Weintek cMT-SVR lze objednat u české společnosti TECON za cenu necelých 9000,- Kč bez DPH.

Odkazy:

Přílohy: 
PřílohaVelikost
PDF icon cmtbrochureen20130701.pdf5.72 MB
Hodnocení článku: 

Komentáře

Dobrý den lze na server přistupovat pomocí webového prohlížeče například z windows? Nebo je potřeba pouze zařízení apple a nainstalovaná aplikace na vyhledávání a zobrazování serverů?

Samozřejmě lze přistupovat z PC OS Windows a tabletů OS Android. Vždy se to provádí prostřednictvím softwarové aplikace "cMT Viewer V2.1.0",  která je k dispozi pro OS windows součástí programovacího balíku EasyBuilder PRO nebo samostatně ke stažení na webu Weintek (http://www.weintek.com/globalw/Download/Download.aspx). Pro OS Android v Google play obchodě (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.weintek).

Přístup přes webový prohlížeč funguje také, ale jen umožňuje změnu nastavení cMT-SVR serveru a diagnostiku jeho běhu a ne přímo zobrazení ovládací vizualizace.

PS: Brzo uveřejním praktický TEST s Weintek cMT-SVR 100 samostatný i následně v rámci seriálu o MQTT komunikaci. Tam to bude blíže ukázáno...