Jste zde

Nové typy HMI panelů Turck

HMI panely s PLC/Edge kontrolérem s krytím IP69k a plnou certifikací pro hygienická prostředí nebo plným krytím IP65 ze všech stran pro přímou montáž mimo rozvadeč a se skleněnou kapacitní multidotykovu plochou. To jsou některé letošní novinky HMI Turck.

Ovládaní, řízení a zpracování signálů s přenosem informací na cloud je dnes již klíčovou záležitostí prakticky pro každý výrobní proces, každé průmyslové odvětví. HMI panely dnes toho musí umět daleko více než jen zobrazování hodnot. Navíc některé provozy a některá odvětví ze své povahy vyžadují velmi odolná provedení, aby vůbec takové panely splňovaly požadavky zákonů a pak také aby v náročných podmínkách přežily i mnoho let v každodenním plném nasazení.

Novinky TX700FB / HB a TXF700

Novinkou roku 2021 v oblasti portfolia průmyslových panelů s řídicími prvky PLC a zpracováním dat Edge počítačů jsou pak zejména provedení TX700FB, TX700HB a TXF700.

Řada HMI/PLC zařízení TX700FB o velikosti displeje 7 nebo 15“ je navržena pro aplikace v potravinářském průmyslu (Food&Beverage) a další podobná odvětví s vysokými hygienickými požadavky vyžadující i vysokou odolnost vůči kyselinám a chemikáliím. Jednotky FB proto byly vyvinuty v souladu s hygienickými požadavky (DIN EN1672-2, EHEDG / FDA 21 CFR 177.2006) a jsou dodávány s čelem z nerezové oceli s polyesterovým povlakem se stupněm krytí IP69K. HMI jsou proto vodotěsná pro mytí vodou vysokého tlaku a teploty (až 80 °C).

Nová verze jednotek TX700HB (High Brightness) o velikosti 5 nebo 10“ pak nabízí lepší čitelnost v aplikacích s přímým dopadem slunečního záření díky mimořádně jasnému podsvícení displeje až 800 Cd/m². Proto jsou zvláště vhodné pro venkovní aplikace. Displeje jsou navíc vyráběny kapalinovým lepením (LOCA) - procesem lepení obrazovky, který zlepšuje kontrast obrazovky a zvyšuje jas díky sníženému odrazu a lomu. HB panely s celokovovým pouzdrem jsou navíc velmi odolné i proti mechanickému namáhání.

Mimořádně robustní celozapouzdřená řada HMI panelů TXF700 pak nabízí krytí IP67 na celý panel ze všech stran (nejen z přední strany) a použití při teplotách -20 až +55 °C. Tato moderní platforma HMI tak umožňuje flexibilní a štíhlou montáž, protože již nevyžaduje instalaci v ochranných krytech nebo rozvaděčích. TFT displeje jsou chráněny skleněnou přední částí a jsou vybaveny kapacitní multidotykovou obrazovkou. Navíc z důvodu vysoké odolnosti obsahují komunikaci a napájení po společném ethernetovém kabelu technologií PoE (Power over Ethernet). Integrovaná WiFi komunikace pak může pracovat jako Access-Point, i jako Client. Vše doplňuje integrovaný teplotní a pohybový senzor a vestavěná RGB LED a zvuková signalizace. K této řadě HMI se samozřejmě nabízí široká paleta doplňků, jako vysoce odolné připojovací kabely nebo různé montážní prvky.

Další HMI panely s PLC Turck

I celá řada ostatních HMI panelů TX700 pak představuje systém programovatelné vizualizační jednotky poskytující i plnou funkcionalitu PLC. Lze je proto použít nejen pro vizualizaci, ale i jako výkonné výpočetní a řídicí nástroje (Edge kontroléry) pro vyhodnocení velkého množství dat a jejich synchronizaci s cloudovou aplikací či firemním serverem.

 

Panely současně obsahují jak zobrazovací displej s vysokým rozlišením až Full HD 1920x1080 pixelů s celoskleněnou kapacitní dotykovou a poškození odolnou plochou velikosti od 5 do 21 palců (typy TX705/707/710/715 až TX721) podporující i gesta, tak výkonné PLC. Ta zpracovávají všechny požadavky v reálném čase v OS Linux RT běžící na vícejádrových CPU ARM Cortex-A9. Díky programovacímu prostředí CodeSys lze grafickou vizualizaci i řídící PLC algoritmy vytvářet společně v jednom PC softwaru. Pokud by vizualizační funkce TargetVisu systému CodeSys někomu nevyhovovaly, lze také použít i software Turck TXVisu PRO poskytující navíc např. datalogging nebo funkce vzdálené plochy.

Podle velikosti může panel obsahovat 1, 2 nebo až 3 ethernetové porty, které lze libovolně provozovat v režimu switch, tedy vzájemně síťově propojených konektorů, i v režimu zcela oddělených nezávislých portů, kde každý může mít přidělenou zcela odlišnou IP adresu. Jeden port tak například může komunikovat se snímači, druhý port naopak s nadřazeným počítačovým systémem nebo do databáze a na třetí port může být připojena tiskárna či jej lze využít jako servisní port. Zde ideální řešení pro komplexně propojené systémy technologie Industry 4.0.

Mezi další porty pak patří až dva USB porty a 2 přídavné Plug-in sloty pro montáž rozšiřujících karet rozhraní RS-232, RS-485 či CAN. Ethernetové i sériové porty podporují všechny významné protokoly, jako např. Profinet, Modbus-TCP/RTU, EtherNET/IP, Profibus nebo CANopen. Připojit tak lze různé moduly vstupů a výstupů, IO-Link a RFID brány, senzory, i např. různé pohonné jednotky Siemens, SEW, Interroll, Beckhoff, Rockwell apod. Funkce MQTT a OPC-UA server umožňují napojení na cloudové, databázové, ERP a MES systémy.

Rozšiřující karty však mohou mít i podobu klasických dvoustavových digitálních vstupů, spínaných výstupů či analogových napěťových nebo proudových vstupů a výstupů. Pro rozšíření paměti například pro ukládání naměřených dat nechybí slot pro SD kartu.

Pro méně náročné aplikace je vhodná i levnější varianta panelů řady TX207 se 7“ displejem a plastovou rezistivní dotykovou plochou, který je však z pohledu konektivity a programování HMI a PLC funkcí shodný s panelem TX707.

Odkazy:

Hodnocení článku: