Jste zde

Nová řídící jednotka CU250S-2 pro měniče Sinamics G120

Tato dlouho očekávaná řídící jednotka poskytne pro měniče Sinamics G120 nové možnosti, ale hlavně nabídne připojení širokého spektra snímačů pro otáčkovou zpětnou vazbu.

Od ukončení výroby řídící jednotky CU240S začátkem loňského roku, neměly měniče G120 možnost připojení zpětnovazebního encodéru. Nyní tento hendikep mizí a CU250S-2 nabízí navíc spoustu nových užitných vlastností.

CU250S-2 podporuje oba ovládací panely jak jednoduchý BOP-2, tak "inteligentní" IOP panel na obrázku, je připojitelná na téměř všechny výkonové díly G120 (kromě PM230), rozšiřitelná o funkce "Extended safety", polohovací funkci "Basic positioner" a disponuje velkým počtem vstupů a výstupů.

 

Mimochodem IOP panel je nyní s novým firmwarem 1.4 (HF1), který jej vylepšuje o možnost přepnutí displeje do inverzního zobrazení, rychlejší odezvu průvodce a editaci úpravu menu parametry, diagnostiku - přidán status pro komunikace, upravený help atd.

Hlavní je ovšem připojení zpětné otáčkové vazby v režimu vektor i servo (servo režim bude uvolněn na závěr roku 2013). Otáčkové snímače se dají připojit jak do svorkovnice vlevo nahoře, tak přes další rozhraní ze spodní strany jednotky.

 

Další rozhraní na konektoru Sub D X2100 (CANNON) slouží ze zmíněné spodní strany CU250S-2 pro připojení encodéru, a trojici připojovacích míst doplní konektor Drive CliQ na obrázku X100.

Jednotka vlevo je s rozhraním Profinet, vpravo pak Profibus DP, detaily jsou hezky vidět na videu v závěru.

 

Jednotka je podle volby vybavena běžným komunikačním rozhraním, takže každá varianta má své objednací číslo.

 

Jak bylo uvedeno v některém z minulých článků, výběr objednacího čísla jednotky CU250S-2 umožňuje i aplikace pro smartphony, můžeme si to překontrolovat, že čísla souhlasí pro rozhraní Profibus DP. 

 

Počet vstupů a výstupů CU250S-2 je také informace z mobilní aplikace, stejně jako základní bezpečnostní funkce vybrané jednotky.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.

 

Na rozdíl od jiných je CU250S-2 vybavena třemi páry bezpečnostních vstupů a jedním dvojitým safe výstupem. Další svorky jsou konfigurovatelné na vstupy nebo výstupy podle potřeby, zbytek tvoří dvojice analogových vstupů/výstupů.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.

 

Na každé rozhraní pro encoder je možno připojit různé druhy snímačů, jejich seznam najdete níže. Na obrázku je CU250S-2 s kompletními možnostmi připojení, micro USB port pak slouží pro parametrizaci s patřičným softwarem Starter. 

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.

 

Asi takhle, je vidět že Drive CliQ rozhraní jednotky nabízí nejvíce možností připojení.

 

Jak bylo zmíněno na začátku, jednotka podporuje téměř všechny výkonové díly měničů G120 přesně podle tabulky.

 

Velmi důležitá je podpora motorů, všimněte si kromě jiných i podpory motorů 1PH8. Co se týče synchronních motorů v režimu vektor, je nutné kontaktovat s konkrétním motorem support Siemens, který možnost připojení upřesní. 

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.  

Další uvolnění vlastností CU250S-2 jako servo režim a možnost IRT (izochronní Real-Time) v servo režimu je pak naplánováno na konec roku 2013, no a implementace bezpečnostních funkcí s encoderem bude od firmware 4.7 někdy na jaře v příštím roce.

Zajímavé představení nové jednotky CU250S-2 na videoukázce: http://youtu.be/PIPHBbcaj9k?hd=1


Jako obvykle s tak významnými změnami ve firmware u měničů Siemens obecně, přichází také nová verze 4.3.3 parametrizačního software Starter, kde již samozřejmě tuto novou CU250S-2 najdete. Ohledně instalace Starter, která v této verzi také doznala velkých úprav k lepšímu, si přečtete v jiném článku. 

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.

 

Ukázka z parametrizačního software Starter, kde je vidět při zvolení encoderu výběr zmiňovaných možností kam jej připojit.

Můžete si zapojit i dva snímače na jednu jednotku.

Závěr:

G120 s CU250S-2 zvládne pokročilé aplikace vyžadující použití encoderu, případně EPOS. Podpora rozšířeného safety (distribuce na paměťové kartě) a vysoký počet I/O nabízí možnost implementace v aplikacích jako například servopumpy, navíječky, extrudéry atd.

Stávající řídící jednotky měničů G120 jsou nyní také vybaveny firmwarem 4.6, přičemž objednací číslo zůstává nezměněno, ale máte možnost nastavit „skip band“ u analogových vstupů, jednotky s PROFINET umí komunikovat jako Ethernet IP a přibyla varianta upgrade a downgrade mezi FW4.5 a 4.6. No a CU230P (pro ventilátory, čerpadla a kompresory) mají nová makra (101,103-107,120).

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku:

Technická podpora, kontakt: http://www1.siemens.cz/ad/current/index.php?vw=0&ctxnh=e26b2c0c7b&ctxp=home&kontakt=004

Frekvenční měniče Sinamics G120: http://www1.siemens.cz/ad/current/index.php?vw=0&ctxnh=b241659be2&ctxp=home

Support, manuály a katalogy: http://support.automation.siemens.com/WW/view/en/66855750  

 

Další články o PLC, Scada/HMI, pohonech, software a komponentech nejen pro průmyslové aplikace najdete na http://automatizace.hw.cz

 

Hodnocení článku: