Jste zde

Nová I/O perifere SLIO pro sběrnici Profibus DP a Simatic S7.

Další letošní novinka v I/O periferiích pro PLC Simatic S7 s Profibus DP rozhraním. Vyzkoušeli jsme proto jednoduchost připojení a parametrizaci.

Dávno jsou pryč doby, kdy se k PLC Simatic S7 připojovali periferie pouze Siemens a všechno jiné bylo takzvaně "proti srsti". Dnešní výběr periferií je dostatečně bohatý, a každá novinka různých výrobců se snaží nabídnout něco více. Řada SLIO společnosti VIPA, nabízí podobný design jako ET200S, ale užší a nižší moduly při stejné hloubce, takže jsme si jednu periferii "osahali" a vyzkoušeli na živo.

Připojená a funkční sestava na Profibus DP sběrnici k CPU S7-315DP pro náš test obsahovala jen DP interface a jeden modul 8xDO 24VDC/0,5A.

Podobně jako třeba řada X20 společnosti B&R automation, je i VIPA Profibus interface dodáván už s napájecím modulem, takže odpadá nutnost objednávat navíc napájecí díl a ještě k němu patici. Svorkovnicová část je příjemně sešikmena, což by mělo umožnit pohodlnější zapojení vodičů.

Mělo, ale je to diskutabilní, vzhledem k použitému systému bezšroubového připojení. Musel jsem totiž prohledat nářadí až do krajnosti, neboť pro připojení vodiče potřebujete velmi tenký šroubovák, který běžně, aspoň u mě, není po ruce. Stálo by možná za to, dodávat spolu s interface nějaký přípravek, třeba z plastu, který by připojení usnadnil.

Všechny 8 DI/DO moduly (existuje ale i 4xDI 3 drát) jsou vzhledem k použité svorkovnici jen jednodrátové, tedy pro připojení napájených snímačů počítat s nutností dalších napájecích svorek někde vedle, což při použití ve skřínce na stroji zvyšuje nároky na prostor. Pokud ovšem nechceme "zamuchlovat" více drátu do jednoho chumlu a připojit někde...

I/O periferie SLIO 

Zase je výborně vyřešeno připojení na DIN lištu pomocí "páček" na horní straně každého modulu. Už jsem to viděl u jiných výrobců a je to elegantní, stačí páčku(y) odjistit, položit modul(y) na DIN a následně zajistit. Taky pro výměnu v řadě stačí odjistit modul a vytáhnout směrem k sobě, nemusí se nic roztahovat, jako třeba u ET200S. 

I/O periferie SLIO 

Plastový kryt na posledním modulu, zakrývá interní sběrnici, která nepotřebuje žádný zakončovací modul. Kryt slouží jen jako ochrana proti znečištění a mechanickému poškození.

I/O periferie SLIO 

Než ale vůbec něco z I/O řady SLIO do PLC Simatic připojíme, je nutno nainstalovat patřičné gsd soubory do HW konfigurace Step 7. Na webu výrobce, odkaz na konci článku, je poslední kompletní balík gsd pro VIPA periferie, který již obsahuje i gsd pro SLIO řadu ve verzi 1.97.

Preferujete-li angličtinu, nainstalujte si raději *.gse soubor, což je anglická varianta. Default gsd je totiž v němčině. U klasických DI nebo DO je to jedno, ale třeba u parametrizace čítačů už to je poznat.

I/O periferie SLIO 

 
Po úspěšné instalaci najdeme v HW katalogu jednu složku VIPA_SLIO, tam interface 053, a pod ním všechny moduly, které jsou zatím pro připojení k dispozici.

I/O periferie SLIO 

Tady už je náš jeden "chudák" 8x DO 24VDC/0,5A. Samozřejmě v SLIO řadě jsou moduly všech variant DI, DO 0,5A, 2A a taktéž NPN. Analogy U a I, dále všechny možné termočlánky a zvlášť snímače typu Pt100. Na závěr ještě 32bit čítače až do 400kHz a SSI modul.

I/O periferie SLIO 

Pro porovnání s již zmiňovaným Siemens ET200S. Zmenšená varianta SLIO je patrná na první pohled.

Úplně vlevo u Siemens ET200S jsou pro připojení napájení použity také bezšroubové svorky, ale jiná varianta, kde se připojení provede prostým zatlačením oranžové drážky shora, do které pasuje téměř jakýkoliv nástroj.

I/O periferie SLIO 

Závěr: 

Nabídka periferií k PLC Simatic je široká, každý si může vybrat podle sebe. Celá periferie SLIO je sympaticky malá, pro připojení v rozvaděči není žádné omezení a v případě použití ve skřínkách na stroji si jen musíte vyřešit zapojení napájecích vodičů snímačů. SLIO nemá zatím k dispozice rozšířený "terminal modul" s vyvedeným napájením pro snímače, jako třeba Siemens pro své ET200S.

 Jaroslav Blažek


 

Doplňující odkazy k článku:


Řada SLIO VIPA I/O systém: http://www.vipa.de/en/products/system-slio/

Technické údaje, manuály a podpora SLIO: http://www.vipa.de/en/service-support/manuals/system-slio/ 

GSD soubory pro VIPA systém: http://www.vipa.de/en/service-support/downloads/gsd-files/ 
 

Hodnocení článku: