Jste zde

Nominace na letošní ROBOTICS AWARD 2025

Na letošní cenu ROBOTICS AWARD 2025 byly nominovány tři společnosti za své převratné inovace, které letos zahrnují oblasti robotické bezpečnosti i usnadnění programování, včetně využití AI. Vítěz bude vyhlášen 19. února během HANNOVER MESSE Press Preview v Hannover Exhibition Center.

Vysoce kvalitní porota složená z odborníků na robotiku oznámila seznam kandidátů na prestižní ROBOTICS AWARD 2025. Cena oceňuje společnosti, které jsou hybnou silou průkopnického vývoje v průmyslu se svými robotickými řešeními pro automatizaci a logistiku.

Letos se do užšího výběru dostaly tři společnosti, jejichž řešení jsou a ještě i budou posuzována podle stupně technické inovace, kterou vykazují, stejně jako jejich připravenosti k uvedení na trh a jejich ekonomické životaschopnosti.

Mantis Robotics BV, Leuven, Belgie

Jedna z uvedených tří nominací na cenu představuje první vysokorychlostní průmyslový robot na světě s vnitřním 3D prostorovým vnímáním. Tato vlastnost má posunout další hranice flexibilní spolupráce mezi člověkem a robotem, protože robotu Mantis umožňuje detekovat překážky a lidi v jeho přímém prostředí, a tak plánovat a navigovat roboty tak, aby se zabránilo kolizi. To tak má poskytovat úplné přehodnocení bezpečné spolupráce mezi člověkem a robotem a vytvořit první roboty pro flexibilní továrny a sklady, kde lidé a roboti spolupracují bez vzájemného omezování produktivity. Tato nová "fyzická umělá inteligence", jak to uvádí firma Mantis Robotics, má totiž umožňovat robotu bezpečnou a bezproblémovou interakci s lidmi a zároveň kombinovat výhody jak stacionárních robotických ramen, tak kolaborativních robotů. A navíc možnost nastavení digitálního dvojčete tzv. „bez kódu“ znamená, že takového průmyslového robota lze nasadit během několika hodin, je odstavený či čekající mnohem méně času než srovnatelná zařízení a je tak výrazně produktivnější než dnes standardní kolaborativní roboty (cobots).

Mantis Robotics nově definuje robotiku prostřednictvím tzv. fyzické umělé inteligence, která spojuje umělou inteligenci s fyzickým světem. Na rozdíl od tradičních průmyslových robotů vyžadujících vnější ochranu, jako jsou bezpečnostní ploty nebo laserové bariéry, jsou roboty Mantis navrženy tak, aby byly ze své podstaty bezpečné pro lidskou interakci. S proprietární sadou senzorů roboty detekují a reagují na lidi a překážky v reálném čase a dynamicky upravují své chování tak, aby byla zajištěna bezpečnost a spolupráce.

Jádrem inovace společnosti Mantis je její implementační software, který obsahuje 3D rozhraní Digital Twin v reálném čase. Tento software zjednodušuje nasazení tím, že eliminuje potřebu technických odborných znalostí nebo znalostí kódování, díky čemuž jsou robotické systémy přístupné v celé řadě průmyslových odvětví. Podle společnosti Mantis může tento přístup snížit náklady na nasazení až o 75 %, což otevírá příležitosti v odvětvích, jako je výroba, logistika, skladování, zdravotnictví a maloobchod. Roboty Mantis představují další hranici v adaptivní robotice zaměřené na člověka. Díky tomu, že se systémy učí a reagují na své prostředí, nabízejí autonomní řešení bez plotu pro bezpečnější a efektivnější automatizaci.

Cílem společnosti Mantis Robotics je tak vytvořit automatizovaný ekosystém zaměřený na člověka, ve kterém jsou roboty skutečným a bezproblémovým rozšířením lidských schopností a tak učinit robotickou automatizaci dostupnou a plně autonomní hned po vybalení.

Maple Advanced Robotics Inc., Richmond Hill, Kanada

Další nominovaný projekt "MARI AARS" uvádí robotickou platformu řízenou umělou inteligencí, která má umožňovat rychlé programování bez kódu. To je umožněno špičkovým 3D skenováním, automatickým generováním cesty robota a intuitivním grafickým uživatelským rozhraním vývojového diagramu, které mají eliminovat závislost na kódování a CAD souborech při programování robotů.

Platforma MARI AARS navíc obsahuje funkce, které korigují jakékoli odchylky, a tím pomáhají zajistit konzistentní výsledky a tedy i úroveň kvality. Robotická platforma tak má umožňovat značné zvýšení produktivity, a tím snižuje náklady na práci a kvalitu.

Blokové porovnání pracovního postupu při klasickém programování robotů (výše v šedém podbarvení) a AARS procesu (níže v modrém podbarvení).

Autonomní adaptabilní robotický systém (AARS) společnosti MARI, prezentovaný výrobcem jako průkopnický způsob generování cest robotů řízených umělou inteligencí v 3D vidění, umožňuje rychlé programování robotů a komplexní plánování trajektorie povrchu. Osvobozuje se od tradičních omezení učení a offline programování, a tak má ambici zvyšovat přizpůsobivost a inteligenci robotů, zlepšovat uživatelskou přívětivost a dosahuje flexibility, pohodlí a vysoké účinnosti. Prostřednictvím rozhraní Drag-and-Drop s ikonami a vývojovými diagramy mohou uživatelé bez problémů vytvářet logické sekvence bez nutnosti složité syntaxe. Inženýři a operátoři mohou snadno interpretovat toky programu, což podporuje rychlé porozumění a efektivní řešení problémů. Patentovaná technologie / pracovní postup MARI Scan & Go poskytuje rychlé programování pohybů robotů během několika minut namísto dnů a tak eliminuje spoléhání se na kódování a soubory CAD při programování robotů. Může také řešit odchylky mezi díly a CAD a zajistit konzistentní úroveň kvality.

Ve výsledku tak má projekt AARS společnosti Maple Advanced Robotics umožňovat jednotlivcům, aby se zdokonalili v robotické automatizaci, aniž by potřebovali pokročilé školení nebo předchozí zkušenosti.

Ukázky jednodiuchého programování robotů pomocí Autonomního Adaptabilního Robotického Systému (AARS). 

Leverage Robotics GmbH, Mnichov, Německo

Nakonec poslední nominovaný projekt je systém programování robotů RoboHive společnosti Leverage Robotics. Ten je založen na kombinaci uživatelského rozhraní řízeného umělou inteligencí v přirozeném jazyce a časově založeného vizuálního workflow drag-and-drop pro aplikace s více roboty. Uživatel může popsat úkoly obecným způsobem, aniž by musel specifikovat každý jednotlivý zahrnutý krok.

Systém RoboHive převádí tyto úkoly do podrobných programů robotů, čímž urychluje vývoj složitých úkolů. Kromě toho má RoboHive rozhraní definování pracovních postupů přetahováním pracovních úkonů založené na časové ose, které umožňuje transparentní vizualizaci komplexních pracovních postupů. Tato kombinace umožňuje větší agilitu a efektivitu výroby a zároveň snižuje náklady na pracovní sílu.

Základní diagram RoboHive technologie, která je založená na programování robotů s využitím algoritmů umělé inteligence.

Závěr

Tři nominovaná řešení budou představena přibližně 100 novinářům z celého světa a poté bude vyhlášen vítěz ROBOTICS AWARD 2025. Hlavní cena pro vítěze zahrnuje komplexní a prémiový balíček skládající se z výstavních prostor v HANNOVER MESSE Application Park, řečnického bloku v Robotics Forum a rozhovoru v Robotics Podcast.

HANNOVER MESSE je přední světový veletrh pro průmysl. 4 000 vystavujících společností ze strojírenského, elektrotechnického a digitálního průmyslu a také z energetického sektoru se sešlo v rámci hlavního tématu "Průmyslová transformace", aby představily řešení pro výrobu a dodávky energie, dnes i zítra. Hlavními výstavními oblastmi pro rok 2025 budou Smart Manufacturing, Digital Ecosystems, Energy for Industry, Compressed Air & Vacuum Technology, Engineered Parts & Solutions, Future Hub a International Trade & Investment. Program doplňuje konferenční program s přibližně 1 600 řečníky. Příští veletrh se bude konat v Hannoveru od 31. března do 4. dubna 2025. Partnerskou zemí je Kanada. www.hannovermesse.de/en

Odkazy:

Hodnocení článku: