Jste zde

National Instrument aneb jak jsem začínal s Labview

Již více než 25 let vytváří grafický programovací jazyk LabVIEW společnosti National Instruments revoluci ve vývoji testovacích, měřicích a řídicích aplikací. I bez předchozích zkušeností mohou technici a vědci rychle a z hlediska nákladů efektivně používat měřicí a řídicí hardware, analyzovat data a sdílet výsledky.

Z vlastní zkušenosti vím, že používání programu Labview je jednoduché. Ze začátku mi dělal problém přechod z programování v C, jelikož v Labview je programování jiné. Tento přechod nedělal problém jen mě, ale jak jsem zjistil na školeni u National Instrument, ale i ostatním, kteří začali používat Labview.
Než člověk získá určité zkušenosti je dobré použít již předchystané modelové příklady. Základní template je stavový automat, či template master-slave. Kdy hlavní smyčka je použita pro měření bez přerušení a druhá smyčka je použita ke zpracování dat jako je například zjištění maximálních  či minimálních hodnot nebo Fourierova transformace, použití IIR nebo FIR filtru nebo uložení dat do speciálního formátu TDMS nebo CSV atd.
 
Po půl roce zkušenostií s Labview mohu říci, že lze rychle a z hlediska nákladů efektivně používat měřící a řídící hardware či analyzovat data. Mezi největší výhody považuji použití již nakoupených měřících přístrojů jako jsou například osciloskopy, multimetry atd. Na strankach http://www.ni.com/downloads/instrument-drivers/ je seznam přístrojů, které NI podporuje. Komunikacní protokol je použit USB nebo GPIO a u komplikovanějších zařízení i TCP/IP. Osobní zkušenosti mám s produkty Tektronix, kde jsem nenarazil na nějaký problém.
Pro některé aplikace používám modulární systém cDAQ 9172 připojený k PC pomocí USB, a který mohu osadit až osmi moduly. National instrument přes 50 druhů těchto modulů. Nejžádanější moduly jsou analogové vstupy, kde National Instrument nabízí měření v rozmezí -10V až 10V, se samplovací frekvencí až 1 Ms/s, rozlišení 16bitů.  Dále to jsou Digitální vstupy/výstupy, spínací prvky, atd. Nyní National Instrument nabízí modulární systém vyšší řady, který se připojuje pomocí Ethernetu nebo USB 3.0 a tím dosáhnout vyšší rychlosti přenosu dat.Novinkou je modulární systém NI CompactDAQ. Jeho vlastnosti jsou oproti mému používánému cDaq 9172 o několik tříd vyšší.

Modulární systém NI Compact DAQ

Vlastnosti NI compactDAQ:

  • Procesor Intel Core i7 dual-core, 2 GB RAM a 32 GB prostoru pro data - Můžete provozovat vysoce výkonné testy měřením různých signálů a zároveň ukládat data přímo v systému, čímž je odstraněna potřeba externího PC.
  • Kompatibilní s LabVIEW 2012 – Dosáhněte vyšší produktivity s nejnovější verzí LabVIEW, která nabízí vzorové projekty a šablony pro velmi rychlé měření a záznam dat navržené s cílem ušetřit čas a snížit náklady na údržbu.
  • Skříň s 8 sloty a výběrem z více než 50 vstupně výstupních modulů řady C – Kombinujte širokou škálu typů vstupů a výstupů či senzorů, jako jsou AI, AO, DIO a CAN, při tvorbě vlastních systémů pro měření a záznam dat.
  • USB, Ethernet a sériové porty – Připojte zařízení NI CompactDAQ přes USB/Ethernet, včetně nové skříně pro Ethernet NI cDAQ-9184, pro rozšíření počtu slotů pro moduly pro aplikace vyžadující vysoký počet kanálů, či je integrujte s dalšími zařízeními, jako jsou kamera či GPS zařízení.
  • Ukládání hodnot na disk rychlostí až 30 MB/s – Současně ukládejte hodnoty ze souvislých měření se vzorkovací rychlostí až 1 MS/s/ch.

 

National Instrument není jen Labview. Existuje celá škála software, které zefektivní nejen měření a sběr dat ale i vývoj nových technologií.
  • Measurement Studio -Doplňkové nástroje pro testování a měření
  • LabVIEW SignalExpress - Interaktivní software
  • Multisim - Návrh a simulace obvodů.
  • NI TestStand - Software pro správu testů
  • NI Switch Executive  - Nastavení a správa přepínačů
  • VeriStand - Konfigurovatelné softwarové prostředí pro provádění testů v reálném čase. DIAdem - Software pro analýzu a prezentaci naměřených dat
  • MATRIXx - Grafický software pro návrh řídicích aplikací
  • Vision Builder - Snadno použitelný samostatný software pro strojové vidění.
  • A další software.

 

Závěr:
Možností, které National Instrument nabízí je daleko více a záleží na konkrétní aplikaci. Zatím jsem nenarazil na aplikaci, u které jsem nenašel řešení u National Instrument. Kdo se chce dozvědět více ať se podívá na stránky www.ni.com nebo pokud máte nějakou aplikaci, se kterou si nevíte rady,  můžete využít konzultaci přímo na stánku National Instrument přímo na Amperu 2013, kde Vám techničtí pracovníci rádi poradí.

Mezinárodní veletrh elektrotechniky, elektroniky, automatizace a komunikace Amper 2013 se bude konat v termínu od 19. do 22. března 2013 opět na VÝSTAVIŠTI BRNO. Vše podstatné k následujícímu, v pořadí již 21. ročníku sledujte na stránkách HW serveru nebo též na http://www.amper.cz/.

Hodnocení článku: