Již si ani nepamatuji, kdy jsem poprvé držel v ruce myš. Tedy tu počítačovou. No, bylo to hodně dávno, možná před cca 20 lety a bez ní si dnes práci s počítačem snad nikdo ani neumí představit. Jenže pokud pracujete s počítačem i více jak 14 hodin denně, může po několika letech začít docela trpět Vaše zápěstí a práce se stává nepohodlnou, nehledě na zdravotní problémy (ztuhlé méně pohyblivé zápěstí, později i bolesti). Hlavně z tohoto hlediska jsem přešel na „trackball“.
Základní konfigurace trackballu Kensington Orbit (obr. vlevo) a s doplňkovým nástavcem, který je součástí balení (obr. vpravo).
Ten, kdo netuší o co jde, tak vězte, že jde o takovou „obrácenou kuličkovou myš“. V případě trackballu se nepohybuje celým tělesem, ale pouze se prstem otáčí vestavěná a cca 2/3 vyčuhující kulička, jejíž rotační pohyb pak kopíruje klasický ukazatel na obrazovce počítače. Hlavní výhodou je nejen možnost výrazně přesnějšího polohování ukazatele, ale také fakt, že nehýbete celou rukou, ale pouze ukazováčkem. Ruka a zápěstí přitom většinu času jen leží na podložce. Palcem se pak ovládá levé tlačítko a prostředníčkem či prsteníčkem pak pravé tlačítko. Obě tlačítka pak mají úplně stejné funkce jako levé a pravé tlačítko na myši. Otočné kolečko myši pak v mém případě u trackballu značky Kensington je velmi důvtipně realizováno prostřednictvím otočného kroužku okolo ovládací kuličky. Nijak tedy nepřicházíte o rolování v menu, posouvání či otáčení stránek, ovládání hlasitosti softwarového audiopřehrávače apod.
Krabice trackballu Kensington Orbit zakoupený u Mironetu.
Jinak samotný pohyb / otáčení kuličky je detekováno optoelektricky, realizované jedním vysílačem červeného světla a dvěma optopřijímači. Tyto 3 prvky v horizontální rovině spolu svírají úhel cca 120°. Kuličku ze žlábku trackballu lze kdykoliv snadno rukou vyjmout a očistit jak kuličku, tak i opatrně samotné snímače. Pokud však nepracujete v extrémně prašném prostředí nebo se špinavým prstem, není nutné čistění dělat příliš často. Jinak díky optické metodě snímání se není třeba bát problému s funkčností, jak jsme byli zvyklí u kuličkových myší, kdy při mechanickém snímání otočnými válečky časem při zašpinění docházelo ke zhoršené funkci.
Po vyjmutí kuličky lze vidět vysílač světla (LED) a dva optické přijímače po stranách.
Za sebe z vlastní zkušenosti po cca 1 týdnu každodenního používání musí říct, že jsem si trackball Kensington Orbit Trackball doslova zamilovat. Sice samozřejmě pokud jste jako já 20 let pracovali s klasickou myší, ať již kuličkovou či optickou, tak to z počátku bude chtít si na trackball chvilku zvykat. Ale já osobně po cca 2 hodinách práce jsem si již ovládání kuličky ukazováčkem, mačkání tlačítek a otáčení kroužku natolik osvojil, že používání trackballu se pro mě stalo zcela intuitivní záležitostí.
Moje provedení s klasickým USB kabelem a konektorem do PC se z pohledu zprovoznění nijak neliší od jakékoliv jiné USB myši. Využívá totiž běžné HID USB ovladače, takže po chvilce po připojení do USB konektoru počítače lze trackball již používat. Bez problému jsem vyzkoušel kompatibilitu s Windows XP, Vista i Win7 a dokonce i s Linuxem UBUNTU 11.
Sice je nutné se na ovládání trackballu trošku zvyknout, ale poté je používání již bezproblémové: palcem lze stisknout levé tlačítko, ukazovákem se ovládá kulička (směr kurzoru), prostředníkem lze ovládat rolovací kolečko a prsteníkem pak pravé tlačítko (obr. vlevo). Protože se trackball nijak nepohybuje na podložce, lze uvolněné místo využít např. pro externí harddisk (obr. vpravo).
Pouze pravděpodobně po prvním připojení bude nutné v nastavení parametrů myši snížit trošku rychlost pohybu a citlivost, protože trackball, resp. pohyby kuličkou, měly až příliš velký účinek na kurzor na obrazovce. Tedy alespoň pro mě určitě. Díky tomu také získáte přesnost ovládání. Zatímco u myši potřebujete relativně velkou citlivost, aby malý pohyb myší vytvořil výrazně větší dráhu na obrazovce, abyste na stole nepotřebovali příliš velký ovládací prostor, v případě trackballu, kde žádný ovládací prostor na stole nepotřebujete vyjma onoho místa, kde prostě trackball postavíte, můžete klidně nastavit většímu otočení kuličky jen relativně malý pohyb kurzoru na obrazovce, protože velmi lehce a rychle se dá s kuličkou provést i několik otáček o 360°. Tím pak máte k dispozici výrazně přesnější najetí kurzoru na požadované místo na obrazovce, což se může velmi hodit například při kreslení strojních výkresů či elektroschémat.
Trackball Kensigton Orbit bez problémů a hned po zapojení pracují i s OS Ubuntu. U zapnutého trackballu po vyjmutí kuličky lze vidět zářící LED generující světlo pro optické přijímače.
Závěr
Výše uvedený a také na fotkách prezentovaný typ Kensington Orbit Trackball je v závislosti na prodejci v ceně cca 600 až 700,- Kč. Osobně jsem jej kupoval v e-shopu Mironetu. Není to tedy žádná „láce“, ale osobně bych již neměnil. A i když mi na stole vedle stále ještě leží plně funkční bezdrátová myš, již intuitivně pokládám ruku na trackball. S ním pro mě práce je i zase o něco více zábava. A pokud navíc musíte intenzivněji pracovat i v terénu, například při programování či ladění strojů, je trackball také výhodný, protože prostě jen stojí na jakémkoliv rovném místě a nepotřebujete žádný manipulační prostor.
Autor článku i fotografií: Antonín Vojáček