Jste zde

KW2G nový elektroměr s možností rozšíření externími moduly

Společnost Panasonic Electric Works přichází na trh s novinkou - KW2G modul pro měření elektrické energie, který jako první je rozšiřitelný až sedmi externími moduly. Navíc umožňuje záznam dat a parametrizaci modulů přes vlastní software.

Že měření spotřeby elektrické energie už nemusí být jen doména velkých přístrojů, které Vám instaluje distributor energie, ukazuje společnost Panasonic Electric Works na svém přístroji Eco Power Meter KW2G.

Přístroj je jako první možno rozšířit o další měřící moduly, takže můžete například měřit pro každou kancelář spotřebu zvlášť. Uchycení je na klasickou DIN lištu, tedy vestavění do zástavby nebude činit žádný problém, rozměrově si hlavní modul řekne o 50x90x95mm, rozšíření má pak poloviční šířku.

 

V případě nutnosti více měření, nacvakneme jednoduše další modul za hlavní jednotku, připojíme vstupní signál a je to. Pokud použijeme jednofázové měření, umožní modul zaznamenat dva vstupní kanály, u třífázového odběru pak jeden kanál na modul. Cyklus měření je 100ms, přesnost 1% F.S. + 1digit.

Poznámka: přesnost 1% F.S. znamená z plného rozsahu, ne z měřené hodnoty.

 

Rozšíření je možné maximálně o 7 modulů, při jednofázovém napájení tak můžeme měřit 16 "odběratelů", 2 v základní jednotce a 14 v rozšiřujících modulech.

 

Zapojení modulu je tradiční, v manuálu najdete detailní návod pro všechny varianty napěťového a proudového zapojení. Proudové měřící trafa jsou také v nabídce jako příslušenství, nic ale nebrání použít jakékoliv vlastní. 

Pro komunikaci s dalším zařízeními má Eco Power Meter rozhranní RS485 (Modbus RTU / MEWTOCOL) a pro rychlé připojení k PC je přístroj vybaven portem USB 2.0.

 

V manuálu najdete opravdu všechny možnosti připojení. Přes komunikační rozhraní je možné připojit až 99 těchto jednotek, s využitím RS232/485 převodníku, nebo Ethernetu.

Přístroj dokáže měřit také energii vyrobenou i spotřebovanou, což je ideální pro použití v rekuperačních jednotkách či jiných provozech obdobného „oboustranného“ režimu. Na displeji hlavní jednotky pak můžete zobrazit i data z dalších modulů, stejně jako napětí, proud, výkon atd.

 

Všechny hodnoty z přístroje lze snadno graficky zobrazit na PC prostřednictvím programu "KW Monitor". Tolik citát z podkladů výrobce, takže zkusíme a uvidíme co vše nám nástroj nabídne.

Instalace nenechá nikoho na pochybách o zemi původu. Naštěstí jsou ty správné ovládací butony umístěny na správných místech, takže ani naprostá neznalost japonských (snad?) znaků nebrání instalaci.  

 

Jede to jako po másle. Ovšem, co nás čeká v samotném programu je překvapení. 

 

Po úspěšné instalaci nám každé spuštění programu KW monitor nabídne informaci o verzi. Poslední dostupná na webu výrobce je 2.20 a  tento nástroj stejně jako ostatní potřebné máte k dispozici zdarma.

 

Slabší povahy tady skončí, po instalaci je totiž nástroj přepnut do naprosto nečitelného písma, takže nezbude než hledat v menu něco, kde bychom se dostali na nějaký světovější jazyk.

(E) v závorce u jednoho menu napoví, že bychom mohli být úspěšní.

 

Tohle už vypadá podstatně jinak a můžeme si vyzkoušet aspoň na sucho, co software dovede a jak funguje.

Jestli ale průvodní jazyk při instalaci byla Japonština, Čínština nebo Korejština to je otázka pro Tomia Okamuru.

 

Pomocí software můžete přístroj nejen parametrizovat, ale i zaznamenávat a analyzovat naměřené hodnoty. Neustálé sledování a optimalizace spotřeby jsou velmi důležité pro moderní a efektivní hospodaření s energií.

V malém okénku se nám přímo zobrazuje displej přístroje, kde vidíme jakoukoliv nastavenou hodnotu, zde konkrétně převod měřícího proudového trafa.

 

Grafické zobrazení hodnot je možné i on-line stejně jako export a import csv formátu.

 

Výše zmíněné komunikační možnosti software pro připojení. Záznam dat je pak možný v nastavitelných cyklech od 1 sekundy do 60 minut, ukládání je možné i do logu, pokud použijete přístroj vybavený touto funkcí. Výrobce modul neustále vyvíjí, takže pomocí upgrade firmware máte k dispozici všechny poslední vylepšení. K tomuto účelu slouží samostatný softwarový nástroj, opět zdarma na webu výrobce.

Protože modul Eco Power Meter má rozhranní RS485 je při použití Ehernetu nebo RS232 nutné využít patřičný převodník, manuál doporučuje například SI-35/65.

Závěr:

Zařízení je navíc schopno měření spotřeby elektrické energie a paralelního sledování pulzního vstupu – například měření spotřeby vody, páry, vzduchu atd. Uplatnění pak může najít i ve výrobě a automatizaci procesů, budov (pro průmyslové a neprůmyslové aplikace), kontroly klimatizačních a chladicích zařízení, např. v potravinářském a nápojovém průmyslu, v obchodech a nákupních centrech a i veřejných zařízeních jako jsou bazény, školy, univerzity, kanceláře atd. V podrobném manuálu jsou k dispozice všechny možné údaje, detailní návod na práci s programem, apod. Parametrizace je samozřejmě podporována i přes ovládací butony na modulu, jestliže nechcete využívat software.

Jaroslav Blažek


 

Doplňující odkazy k článku:

Další informace a česká technická podpora: http://www.panasonic-electric-works.cz/pewcz/en/html/

Manuály a katalogy: http://panasonic-denko.co.jp/ac/e/dl/manual/index.jsp?series_cd=1786

Software KW monitor: http://www.panasonic-electric-works.cz/pewcz/en/html/25113.php

Další články o PLC, Scada/HMI systémech, pohonech, profi-software a komponentech nejen pro průmyslové aplikace najdete na http://automatizace.hw.cz

 

Hodnocení článku: